Управляващата коалиция вчера прие на първо четене скандални поправки в Закона за хазарта. Според промените от догодина този специален бранш не само ще бъде облаган с по-ниски суми, но част от него ще се окаже единственият бизнес сегмент, освободен от данъци и от контрола на НАП. За държавните интереси, приходи и контрол над фирмите, които печелят от организиране на тото, лото, залагания върху резултати от мачове, конни надбягвания, бинго и др., вече ще се грижи не НАП, а Държавната комисия по хазарта, предвиждат текстовете, внесени от депутатски колектив начело с Йордан Цонев. На практика се предлага пълна промяна на философията на облагане на голяма част от хазартните игри. От опозицията коментираха, че в резултат на промените различните видове хазартен бизнес ще плащат между 2 и 3 пъти по-малко, отколкото сега.
Фирмите, които ще се измъкват от опеката на НАП и от данъчно облагане, ще дължат два вида такси. Независимо каква е играта, операторите ще плащат една и съща "входна" такса - 100 000 лева, които ще се внасят еднократно при взимане на лиценз. Другото плащане, което на практика ще замени сегашния 15% данък върху приходите, ще е месечна такса, която ще се формира като 20% от разликата между постъпленията от залози и изплатените печалби.
Според авторите на промените всичко се прави с цел организаторите на хазартни игри и особено на онлайн залагания да бъдат насърчени да работят на светло, да взимат лицензи и да плащат на държавата ниски, но сигурни постъпления.
Опозицията обаче има сериозни критики. Менда Стоянова от ГЕРБ коментира пред "Сега", че промените на облагането имат две силно негативни страни. Очаква се близо 3 пъти по-ниско таксуване на хазарта, защото облекчаването важи както за онлайн, така и за офлайн операторите. Освен това замяната на данъка с такса ще доведе до прехвърляне на контрола от НАП, където има изграден капацитет, към комисия от 100 души, която няма нито физически, нито специализиран капацитет да оказва този контрол. Освен това според Стоянова контролът ще се извършва на базата на справки за получените залози и изплатените печалби, подавани от фирмите, а за невярно съдържание в "справка" наказателна отговорност не се носи.
Друг скандален момент в поправките, лансирани от БСП и ДПС, е, че комисията по хазарта вече няма право да спира нелегални сайтове за залагания, а само да глобява. В действащия закон за хазарта ресорната комисия има задължение да филтрира сайтове, след като се премине през съда. Сега филтрирането на тези сайтове отпада. "За прах в очите е предвидена огромна глоба - 2 млн. лв., но нали разбирате, че няма нито на кого да я наложиш, нито от кого да я събереш. Вярно е, че филтрирането и в момента се заобикаля, но играта на котка и мишка е за предпочитане пред пълното отпадане на ограниченията", коментира Менда Стоянова.
С ЕДИН ЗАМАХ
Предложението на Цонев и колегите му предвижда от Закона за корпоративното облагане да отпаднат цели раздели, които уреждат облагането на хазартната дейност от тото и лото, игри със залагания върху резултати от спортни състезания и надбягвания с коне и кучета, игри със залагания върху случайни събития и със залагания, свързани с познаване на факти, включително организирани от разстояние, лотарии, томболи и числови лотарийни игри Бинго и Кено". Зачеркването на тези раздели означава, че изброените игри ще се измъкнат от контрола на НАП и от Закона за корпоративното облагане от НАП и ще бъдат таксувани от ДКХ.
|
|