:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,758,047
Активни 496
Страници 14,514
За един ден 1,302,066

ЕС ще спира експлоатацията на работниците в чужбина

Социалните министри на страните членки приеха правила за защита на трудещите се зад граница
Министрите на труда на страните - членки на ЕС, постигнаха споразумение за въвеждане на мерки, които да защитят правата на командированите работници, както и да предотвратят евентуални злоупотреби и нарушения с тях, предаде електронното издание "ИЮ Обзървър". Министрите се надяват по този начин да се сложи край на т.нар. социален дъмпинг, както и на експлоатацията на работници. Подобни обвинения се превърнаха в политически въпрос и събудиха опасения, че свободата на движение, която е основна ценност в ЕС, е изложена на риск.

"Командировани работници" е термин в ЕС за служителите, изпратени от фирма в една държава членка да работят в друга, най-често в строителната индустрия. Според европравилата те трябва да бъдат наемани при условията, прилагани в страната домакин, но много често им се плаща според тези в държавата, откъдето пристигат. Това обикновено води до обвинения в социален дъмпинг, при който работници полагат труд срещу надници под минимума в приемащата държава, както и до твърдения, че командированите злоупотребяват със системите за социално осигуряване в страната домакин. Споразумението, постигнато от социалните министри на ЕС, е основа за преговори с ЕП за обновяване на сегашното законодателство, което е от 1996 г.

България подкрепя равното третиране на мобилните работници във всички държави - членки на ЕС, заяви българският министър на труда и социалната политика Хасан Адемов, който представляваше страната ни в Брюксел. България приветства реализацията на мерки, свързани със справяне със злоупотребите и измамите при упражняване на правото на свободно движение, както и мерки за засилване на сътрудничеството между социалните институции на държавите членки. Адемов обясни, че българското правителство по никакъв начин не толерира неправомерното поведение на лица, включително в социалната сфера.

На срещата в Брюксел холандският министър на социалната политика и труда Лодевик Ашер призова ЕС да фокусира усилията си върху нелоялната конкуренция на европейските трудови пазари и лошите условия, при които се трудят българските и румънските работници. Отпадането на ограниченията за българите и румънците в началото на 2014 г. предизвиква притеснението на редица европейски страни, сред които и Холандия. Ашер изрази надежда за постигане на политическо споразумение за подобряване на условията на труд за новоприетите страни в ЕС.

ДЕБАТ

Евродепутати обсъдиха вчера в пленарната зала на ЕП в Страсбург намеренията на британското правителство да ограничи достъпа на българи и румънци до социални помощи и до трудовия пазар на Острова, предаде БНТ. "Призовавам да спре дискриминационното отношение и спекулациите за имигрантска вълна от българи и румънци. Данните показват, че вътрешната мобилност в ЕС има положителен ефект върху икономиките в страните членки", заяви българският евродепутат Моника Панайотова. Няколко дни преди това евродепутатът Илияна Йотова и председателят на групата на социалистите в ЕП Ханес Свобода също се обявиха за свободното движение на гражданите на ЕС.
2197
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД