Унгарското правителство на премиера консерватор Виктор Орбан и неговата партия "Фидес" смятат сериозно да орежат правомощията на парламента преди парламентарните избори догодина, съобщи германското сп. "Шпигел". Предвижда се дебатите по новия законопроект да започнат още днес, като целта е на първо място да се създадат нови наказания, които да подчинят волята на депутатите.
Новите мерки предвиждат законите да бъдат бетонирани още в парламентарните комисии с помощта на нови "юридически правила", като времето за дебати в пленарната зала по тях да бъде силно ограничено. Депутатите ще имат възможност да гласуват по законопроектите само при две възможности - за целия пакет от предлаганите промени, както и в окончателния им вариант. Също така се предвижда председателят на парламента и ръководството му да получат още по-големи правомощия. Те пък, на свой ред, ще могат по-бързо и по-строго да наказват депутатите, ако "омаловажават" ролята на парламента. Освен това народните избраници ще могат вече да използват изображения и звукови записи при своите речи само след предварително разрешение от ръководството на парламента. Целта е да се пресичат протестите на опозицията, при които често се използват транспаранти или плакати вътре в пленарната зала. Целият пакет от промени трябва да бъде приет до февруари догодина, което е само няколко седмици преди парламентарните избори. Именно след тях се очаква премиерът Орбан да изгуби своето мнозинство от 2/3 в парламента.
Почти всички скандални промени са идея на парламентарния шеф Ласло Кьовер от "Фидес", който е известен като "човека с желязната ръка", разкрива "Шпигел". Той и сега спира микрофоните на опозиционни депутати по време на техните критични изказвания или пък буквално ги изхвърля от пленарната зала с помощта на квесторите. Опозицията и правозащитните организации в Унгария остро разкритикуваха планираните промени в правилника на парламента.
КРИТИКИ
Хиляди румънци протестираха в столицата Букурещ и други големи градове срещу решението на депутатите президентът, депутатите, сенаторите, кметовете и местните съветници да бъдат извадени от категорията на държавните служители. По този начин те вече няма да могат да бъдат разследвани за конфликт на интереси и корупция. Говорителят на Европейската комисия Марк Грей заяви, че позицията на комисията относно промените в Наказателния кодекс ще бъдат отразени в януарския й доклад и добави, че всички официални представители трябва да се подчиняват на правилата по отношение на корупцията и конфликтите на интереси, съобщи в."Гъндул". Американското посолство в Букурещ също осъди поправките, даващи суперимунитет на парламентаристите, като нарече този ход "стъпка назад за Румъния". Категорично трябва да забравим шанса да влезем в Шенген, заяви румънският президент Траян Бъсеску. Само секретарките и шофьорите ще носят отговорност за конфликт на интереси, коментира иронично в."Ромъния либера".