Руският президент Владимир Путин и премиерът Дмитрий Медведев пристигнаха заедно в Георгиевската зала в Кремъл за годишната реч на държавния глава, в която правителството бе остро разкритикувано. |
Във вътрешнополитическата част от речта държавният глава разкритикува правителството за неизпълнението на указите му от май 2012 година. Това всъщност са предизборните му обещания за увеличаване производителността на труда, създаването и модернизирането на работни места, вдигане на заплатите и други. В посланието си той отбеляза, че забавянето на икономическия растеж се дължи на вътрешни проблеми. "Трябва да се определи вътрешното търсене на високи технологии", каза Путин.
РИА "Новости" съобщи, че премиерът Дмитрий Медведев е наредил на правителствения апарат да организира изпълнението на президентските поръчения от посланието.
Владимир Путин постави също задача пред правителството да пристъпи към ускорено развитие на Източен Сибир и руския Далечен Изток. По думите му в тези райони трябва да бъде подсигурена 5-годишна "данъчна ваканция" върху печалбата, добива на полезни изкопаеми, земята и имуществото. Той настоя премиерът лично да контролира работата по този въпрос.
Доходите на офшорните компании, получени в Русия, трябва да се облагат по руските данъчни ставки, допълни Путин. "Офшорните компании са длъжни да работят по нашите данъчни правила, данъците трябва да се плащат в нашия бюджет. Искате офшорки - моля, но парите - тук." С други думи, "искаш ли държавна подкрепа и държавни поръчки, регистрирай се в Русия", поясни той. Депутатите аплодираха предложенията на Путин за намаляване на данъчния натиск върху дребния бизнес.
В речта си той подкрепи засилването на местното самоуправление. "Всички сме заинтересовани чрез изборите във властта да влизат подготвени, целеустремени и професионални личности, готови отговорно да изпълняват задълженията си. Затова занапред ще работим върху усъвършенстване на политическата конкуренция", посочи той в 70-минутната си реч.
Гореща тема
"Много разчитам, че политическите сили в Украйна в интерес на украинския народ ще успеят да се договорят и да решат натрупалите се проблеми", посочи още в посланието си Владимир Путин. Той добави, че Русия е готови да работи по интеграционните проекти с Украйна, ако насреща си има такова желание. "Ще движим евразийския процес последователно, без да го противопоставяме на други интеграционни проекти, включително на такъв зрял интеграционен проект като европейския", каза Путин. Той подчерта, че и преди Украйна е заявявала заинтересованост да се присъедини към отделни споразумения от Митническия съюз (МС). Тя обаче не иска изцяло да влезе в МС. Междувременно след посещението си в Киев дипломатът №1 на ЕС Катрин Аштън заяви, че украинският президент Виктор Янукович "има намерение да подпише споразумението за асоцииране с ЕС". САЩ обмислят да наложат санкции срещу Украйна заради репресиите срещу опозицията, заяви Държавният департамент. Все още обаче не е решено дали ще бъдат наложени политически или икономически санкции. Военният министър Чък Хейгъл предупреди в телефонен разговор украинския си колега Павел Лебедев да не се изпраща армията срещу демонстрантите.