Дисциплината в училище е първа задача на образователната реформа според мнозинството българи, показва представително проучване на "Сова Харис", проведено сред 1000 души в края на ноември. Изследването беше огласено от просветния министър Анелия Клисарова, която вчера заедно с екипа си отчете шестте месеца на поста. Нуждата от реформи е безспорна - 70% от анкетираните са убедени в това. Най-голям дял - 52%, смятат, че те трябва да обхванат дисциплината на учениците. Веднага след това идва съдържанието на учебниците и учебните помагала - 40% искат промени в тях. Една трета от българите - 35%, искат подобрение в заплатите на учителите. Като основна причина за отпадането на ученици 54.2% от анкетираните посочват липсата на интерес, 53.5% - липсата на родителски контрол, 38% - бедността на семействата.
"Не сме акцентирали досега на дисциплината, но този акцент трябва да се включи задължително в новия закон за училището, който се подготвя в МОН", реагира Клисарова, макар че тя е поредният министър, който заявява намерения за промени в тази посока. Зам.-министърът на образованието Иван Кръстев видя решение в създаването на клубове по интереси и извънкласни занимания. По отношение на деликатния въпрос с връщането на задължителните униформи, министър Клисарова заяви, че това решение трябва да се остави на всяко училище, настоятелствата и родителите. Редът в час няма да бъде гарантиран така, добави и Кръстев.
Данните от анкетата показват още, че хората са убедени в ефективността на дуалната система, при която учениците работят срещу заплащане. 69% подкрепят то да бъде въведено в професионалните гимназии, като преобладаващата част от привържениците на тази система са предимно от малките градове на страната (78%), докато делът на подкрепящите тази система жители на столицата е 55 на сто. Няма едно мнение обаче по въпроса кога децата трябва да бъдат запознавани с различните професии - според 39% това трябва да става в средното образование, а според 38% - още в основното.
Зам.-министър Кръстев подчерта, че 230 млн. лв. от еврофондовете са спасени от новия екип на МОН. 58% е ръстът на плащанията от юни досега, уточни той. Министерството е започнало собствено проучване с цел да установи къде са пропуските в обучението по математика, стана ясно на пресконференцията. Оттам отричат то да е във връзка с международното изследване PISA, което показа драматично ниски резултати на българчетата по математика.
|
|