:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,678,212
Активни 771
Страници 20,777
За един ден 1,302,066

Дисциплината се оказа най-големият проблем на училището

МОН препитва учениците, за да установи къде куца обучението по математика
Дисциплината в училище е първа задача на образователната реформа според мнозинството българи, показва представително проучване на "Сова Харис", проведено сред 1000 души в края на ноември. Изследването беше огласено от просветния министър Анелия Клисарова, която вчера заедно с екипа си отчете шестте месеца на поста. Нуждата от реформи е безспорна - 70% от анкетираните са убедени в това. Най-голям дял - 52%, смятат, че те трябва да обхванат дисциплината на учениците. Веднага след това идва съдържанието на учебниците и учебните помагала - 40% искат промени в тях. Една трета от българите - 35%, искат подобрение в заплатите на учителите. Като основна причина за отпадането на ученици 54.2% от анкетираните посочват липсата на интерес, 53.5% - липсата на родителски контрол, 38% - бедността на семействата.

"Не сме акцентирали досега на дисциплината, но този акцент трябва да се включи задължително в новия закон за училището, който се подготвя в МОН", реагира Клисарова, макар че тя е поредният министър, който заявява намерения за промени в тази посока. Зам.-министърът на образованието Иван Кръстев видя решение в създаването на клубове по интереси и извънкласни занимания. По отношение на деликатния въпрос с връщането на задължителните униформи, министър Клисарова заяви, че това решение трябва да се остави на всяко училище, настоятелствата и родителите. Редът в час няма да бъде гарантиран така, добави и Кръстев.

Данните от анкетата показват още, че хората са убедени в ефективността на дуалната система, при която учениците работят срещу заплащане. 69% подкрепят то да бъде въведено в професионалните гимназии, като преобладаващата част от привържениците на тази система са предимно от малките градове на страната (78%), докато делът на подкрепящите тази система жители на столицата е 55 на сто. Няма едно мнение обаче по въпроса кога децата трябва да бъдат запознавани с различните професии - според 39% това трябва да става в средното образование, а според 38% - още в основното.

Зам.-министър Кръстев подчерта, че 230 млн. лв. от еврофондовете са спасени от новия екип на МОН. 58% е ръстът на плащанията от юни досега, уточни той. Министерството е започнало собствено проучване с цел да установи къде са пропуските в обучението по математика, стана ясно на пресконференцията. Оттам отричат то да е във връзка с международното изследване PISA, което показа драматично ниски резултати на българчетата по математика.
20
4583
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
20
 Видими 
17 Декември 2013 20:10
Дисциплината не само в училище е функция на възпитанието.
17 Декември 2013 20:28
Скандинавски, я сега кажи как е дисциплината в сравнение с гнилия социализъм ?
17 Декември 2013 20:41
Защо питаш мен?!
Аз също живея в социализъм, но с приемливо ниво на дисциплината.
17 Декември 2013 21:01
Съгласен съм с теб, че живееш в социализъм.
Ако снижите там нивото на педерастията и ксенофобията - може и да я докарате до Живковия.
Разбира се - Живковия социализъм , но без кретена Горбачов, който го мачкаше и не му даваше чрез Указ 56 да развивава по -либерален социалъзм .
17 Декември 2013 21:04

И дисциплината в час ще е част от реформата на рентгеноложката в образованието


17 Декември 2013 21:06
Живковия социализъм

От тук бъркаш тотално понятията.
Грижи по-скоро за педерастията в БГ. Там тя е в чудовищни размери.
17 Декември 2013 21:48
Аха, открихме топлата вода! Клиповете с безобразно поведение и обиди към учителите, качени в ютюб, датират от години. Обучението е доброволно начинание, не може учителят да отделя половината от часа за усмиряване на учениците. И в основата е отношението на обществото към самите преподаватели. Учителят е неуспял човек, с една дума некадърник... според голяма част от хората. Дори съвсем наскоро чух шивачката от кварталното ателиенце да коментира презрително еди коя си, която била учителка, демек тъпанарка. Е, така не става, а и все по-малко ще става.
17 Декември 2013 23:34
Дисциплината се оказа най-големият проблем на училището

Ха! Здрасти!
18 Декември 2013 09:12
Когато ученикът не носи отговорност и няма последствия за действията му, няма как да се постигне каквото и да е.Това е последствие от въвеждането на делегираните бюджети/както и почти всички провали в образованието/. Така децата се учат, че всичко им е позволено и няма да отговарят за постъпките си.
18 Декември 2013 09:36
Истината е, че СЕГА българските учители, под натиска на директори, за да запазят хляба си, а понякога - просто за рахата си, правят невероятни морални и етични компромиси и откровени правонарушения. Извиняване на безконечни отсъствия, невзети часове поради ... липса на учениците, тройки по милост, толериране на преписването, участие в самото преписване по време на национални изпити - само част от тях. Това понякога ги разяжда, чрез стреса и самообвиненията, разрушава здравето им и накрая просто ги ... убива. В тези условия да се говори за дисциплина е нонсенс.

Залитанията на непомирисвали училище ръководители в образованието, неимоверния административен натиск и натовареност, безумните програми и учебници, феодализирали се в самозабравата си политически назначени директори-дерибеи, оттеглили се от задълженията си родители ... Това и ред други доведоха до смазващо обезценяване на учителския труд, до сриване на авторитета на учителя, до професионалното му банализиране и обезличаване.

Дисциплината се оказа проблем. Но проблемът с дисциплината е резултат. Санкции, стимули, мотивация, авторитет ... Тези неща отидоха в небитието, изпроводени от кокетиращи с "младите" политици-некадърници, разсипали фундамента на българското образование.

Да, просто разпадът на обществото застигна и училището. Консерватизмът на системата на образование успя малко да забави, но не и да спре този процес.

Днес, докато слизах от влака, петима непознати възрастни, случайно разминаващи се на вратата, за 15 секунди избълваха залп от простащина, простотия, арогантност и нетърпимост. И петимата, до един - кондуктор, пътници - добре облечени, очевидно с претенция за солидност и ... култура, анонимни. Шестият, аз. безмълвен ... просто преминах през това, навярно незабелязан от тях. Ако това сме ние, възрастните, какво искаме и очакваме от децата, от младежите. "Стандарт" на етика и поведение, по-висок от нашия? Че откъде да дойде? От ... нищото?
18 Декември 2013 09:41
Преди да набележат мерки за справяне с дисциплината на учениците в час, бюрократите от МОН трябва да набележат мерки за отсъствията?! Стотици хиляди са неизвинените, не отразени в дневниците, извинени с фалшиви бележки или с добрата воля на класните ръководители отсъствия. Учениците ходят когато си искат на училище, масово в горен курс, масово в техникумите. После се чудим, защо сме последни и по този показател в ЕС.....
18 Декември 2013 10:30
даскалите са виновни разбира се! защото са некомпетентни (както нон стоп се вменява на масата). не са учили да бъдат звероукротители

ай, гиди доставчкици на услуги, ньедни
18 Декември 2013 11:23
Да се приложи системата на бай Спас:
"Бой, стригане и глад".
18 Декември 2013 13:21
От както се помня в образователната система се провеждат непрекъснати реформи. Тя мяза на пазарната икономика, все се реформира и все си е същата. Реформите в образованието са въртене в един порочен кръг, от който няма излизане. Това е така, защото то се крепи върху идеи от 17 в. издигнати от Ян Коменски. Няма абсолютно никаква промяна от тогава. Очевидно не се е родил този гений, който ще направи новата революция в образованието.
18 Декември 2013 13:30
ДИСЦИПЛИНАТА Е ПРОБЛЕМ ПРЕДИ ВСИЧКО НА РОДИТЕЛИТЕ ! Учениците са следствие от този проблем.
18 Декември 2013 14:25
@Firmin
18 Декември 2013 16:57
Дисциплината в училище е симптом, а не проблем. Симптомът на нихилизма, на желанието да не зачиташ другите, а да правиш само което на тебе ти е кеф или ти е изгодно. Всички го правим всеки ден, обсъждаме го помежду си (децата слушат), а и направо им го даваме за съвети. Така че училището е пострадало, а не причината. Естествено, четейки форума, веднага се вижда как всички търсят оправдание другаде, но никой не не слага и себе си към виновните за това състояние (поне частично виновни сме).
Преди няколко дни една позната, преподавател във ВУЗ, изгонила група студенчета, които пречели на лекцията, като обсъждали някакви си техни неща. Отговорът бил "Не можеш да ни изгониш, защото сме повече и сме мъже !" Друго студенти също се обадили да млъкнат, след което настанала какафония. На изпроводяк един от шумните се изпсувал яко как може да го пращат на студа. За ужас на познатата вчера се появила майката на един от тези и вдигнала скандал (показала написано писмо до министерството) как така тази ще гони детето и от часове.
18 Декември 2013 17:00
Дисциплината се оказа най-големият проблем на училището
Тя не само в училище е проблем.
18 Декември 2013 17:09
Какво повече да коментираме, Фирмин е изчерпал темата попадайки точно в десятката!
19 Декември 2013 01:12
Фирмин
И стана безпощадно ясно...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД