В първите дни на Новата година икономическият министър Драгомир Стойнев направи отчет на свършеното до момента и очерта светло бъдеще за икономиката на България. |
Одържавяване на предприятия, които имат сериозни финансови затруднения или от години са на доизживяване, планира икономическото министерство. След като през миналата година държавата се отказа от приватизацията на ВМЗ -Сопот, сега икономическото министерство ударно ще влива живот на "Ремотекс" и на фалиралото "Химко" -Враца. "Предвиждаме разумна намеса в икономиката, свързана с оздравяване на дружествата и запазване на работните места", обяви вчера министър Драгомир Стойнев.
Работата във военните заводи в Сопот върви добре, а през следващата седмица там ще бъдат наети нови работници, похвали се Стойнев. Според Иванка Иванова от КНСБ обаче такива разговори все още не са водени с ръководството на ВМЗ. "Имаме работа, но официално не е съобщено колко души ще бъдат назначени и от кога", каза тя пред "Сега".
На обратния полюс са работниците от радневското ремонтно дружества "Ремотекс". Задълженията на фирмата продължават да се трупат, а работниците са без заплати от близо година. В последните дни на миналата година служителите на "Ремотекс" получиха еднократна помощ от 325 лв. Пари обаче взеха само част от тях, тъй като според закона за социално подпомагане на такава помощ имат право единствено изпадналите в крайна бедност. Компанията се занимава с поправка на минното оборудване основно за държавните "Мини Марица-изток" и ТЕЦ "Марица-изток" 2 и е приватизирана през 2002 г. През декември икономическото министерство реши предприятието да бъде купено обратно от държавата. Ако се стигне до сделка, фирмата ще бъде придобита от Българския енергиен холдинг (БЕХ).
"Работниците искат "Ремотекс" да бъде държавна. Но цената, която искат собствениците му, е много висока", заяви Стойнев. По думите му в момента фирмата има дългове от 25 млн. лв., а собствениците искали десетки милиони извън сегашните борчове. "Не трябва да се извиват ръцете на държавата. Ако до една седмица те не се вразумят, ние няма да можем да придобием дружеството", призна министърът.
Към енергийния холдинг ще бъде създадена отделна фирма, която ще купи и фалиралия торов завод "Химко" -Враца, каза още икономическият министър. Стойнев обаче не успя да обясни защо един химически завод ще бъде управляван от енергийно дружество и сам призна, че тъй като мястото му не е там, вероятно на по-късен етап то ще бъде отделено. "Ще вдигнем на крака това предприятие, защото смятаме, че може да бъде печелившо и че има пазар за неговата продукция", обобщи министърът. Неотдавна той спомена 50 милиона лева за възстановяването на "Химко". Вчера сума не беше назована.
БЪДЕЩЕ
Драгомир Стойнев предрече устремно развитие на икономиката през 2014 г. Чуждестранна компания щяла да вложи 100 млн. евро в бизнеса си в София, водят се преговори за 3 проекта в областта на туризма за 650 млн. евро, каза министърът. Отделно от това се подготвяли проекти за 1.2 млрд. лв. основно в областта на автомобилната промишленост. Заради очаквания бум на инвестициите Стойнев очаква ръст от 2%, което е с 0.2 % повече от заложените 1.8 на сто в бюджета за 2014 г.