:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 114
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Здравеопазването в няколко области в страната се влошава драстично

Липсата на лекари в Търговище, Разград, Силистра и Кърджали вече е драматична
Състоянието на здравеопазването у нас се влошава драстично в някои области, а първенци са Кърджали и Търговище. В тези области най-значително се увеличава броят на жителите, които се падат на едно джипи - до над 2000 души при средно за страната 1491. Тук се отчита и най-сериозният ръст при броя на жителите, които се обслужват от един специалист, докато средното съотношение за страната намалява. Като цяло здравеопазването е оценено като най-лошо в областите Търговище, Разград и Силистра. Проблемите са идентични - липсват джипита и специалисти.

В същото време в страната се увеличават пациентите в болниците, което за голяма част от регионите се дължи на застаряващото население. Столицата е на второ място по увеличение на пациентите в лечебници. София обаче е с най-сериозен спад на здравноосигурените лица в страната. В Бургаско 40 на сто от пациентите са давали нерегламентирани пари за лечението си, а в столицата - около 30%.

Това са част от изводите от анализа на Института за пазарна икономика "Регионални профили: показатели за развитие", публикуван в края на 2013 г. Изводите са направени според последните данни на националната статистика за здравеопазването към края на декември 2012-а, както и на проведените анкети през май-юни 2013 г. Анализът показва състоянието на здравеопазването по области.

Над 1/5 от анкетираните граждани в изследването на ИПИ споделят, че им се е налагало да дават пари под масата за здравни грижи. 1/4 от анкетираните е трябвало да пътуват извън областта, в която живеят, за да получат нужното им лечение. Най-честата причина за здравните пътувания е липсата на специалисти. Единствено живеещите в столицата, Пловдив и Плевен заявяват, че са пътували значително по-малко за здравни грижи.

В област Кърджали на един лекар средно се падат най-много пациенти в сравнение със страната - 2298 души в края на 2012 г. по данни на НСИ. Този индикатор показва осигуреността на населението с медицински персонал и натовареността на лекарите. За сравнение в област Стара Загора на едно джипи се падат 1291 души, а в Плевенско - 1256 души. Освен Кърджали има още само две области, в които пациентите на един общопрактикуващ лекар са над 2000 - в Разградско са 2083, а в Търговищко - 2057 души.

Драстично намалява броят на специалистите в тези области. В област Търговище хората, които обслужва един лекар по вътрешни болести, се увеличават с 22.4 на сто до 9178 души при средно намаление за страната от 1%. На един кардиолог в областта се падат 19 886 души, което е с 15.6% повече спрямо година по-рано. В страната средно пациентите на един кардиолог намаляват с 3.3 на сто. В област Кърджали е най-сериозното увеличение на пациентите на един кардиолог - с над 19 на сто до 15 166 души. Въпреки това Разград си остава първенец по най-много потенциални пациенти на един кардиолог - 20 481. Това е пет пъти повече от столицата. В тази група влиза и Силистра, където на един сърдечен специалист се падат по 19 636 души.

Почти всеки втори от Търговище е пътувал извън областта, за да ползва здравни услуги. Всеки четвърти, ползвал медицински услуги през последните 12 месеца, посочва, че му се е налагало да прави нерегламентирани плащания.

Според председателя на Българския лекарски съюз Цветан Райчинов тези региони се оголват откъм лекари заради липсата на условия за кариерно развитие и растеж, заради липсата на условия за работа - модерни болници. И не на последно място - заради изключително ниското заплащане. По думите на Райчинов най-ниската средна лекарска заплата в Европа е три пъти по-висока от средното възнаграждение на лекар у нас. "В същото време имаме най-застаряващото население, което все повече ще се нуждае от лекари. Процесът с отлива на лекари, изглежда, е станал необратим. Ако не се вземат мерки за увеличаване на заплатите, за допълнителни стимули за лекари от тези региони, не виждам как ще оцелеем", коментира пред "Сега" Райчинов.

Във Видинско намаляването на жителите е довело до свиването на легловата база в болниците близо два пъти от 2001 г. насам и до закриването на една болница. Въпреки известния недостиг на кардиолози и на болнични легла "степента на осигуреността на местното население със здравни заведения и специалисти е близка до средната за страната", пише в изследването. На всеки пети жител от областта се е налагало да пътува извън нея, за да получи здравни услуги, но процентът остава по-нисък спрямо повечето други области. В област Враца здравеопазването се оценява като сравнително добро. Тук обаче има проблем с кардиолозите - при средно за страната 6391 жители на един кардиолог във Врачанско се падат 11 444 души. Само през 2011-2012 г. този показател се е влошил драстично, като разликата е около 3000 души. Друга област, където проблемът е много сериозен, е Добрич. Там на един кардиолог се падат по 9854 души.

Рекорд по липсата на кардиолози държи област Перник - на един специалист се падат 32 хиляди души. Съотношението е най-неблагоприятното в страната. Според анализа лошото състояние на здравната система в Пернишко може да се обяснени с близостта до столицата.

В Силистренско на един общопрактикуващ лекар се падат 1841 пациенти при средно 1491 за страната. Един кардиолог покрива 19 636 души, което е над три пъти повече от средното за България, а един специалист "Вътрешни болести" - 9063 души при 5263 за България. Въпреки това 11.5% от анкетираните са поставили "много добра" и "отлична" оценка на здравеопазването в областта. Според всеки четвърти анкетиран корупцията в тази сфера е висока.

Оказва се, че икономическото развитие на областите не означава автоматично добро състояние на здравните грижи. В Бургаско например оценката за здравеопазването е незадоволителна, а 39 на сто от жителите на областта са писали слаба оценка на сектора. Близо 40% от хората, ползвали медицински услуги за последната година, са пътували извън областта. За 54 на сто от здравните туристи тук основната причина е липсата на специалисти, а за 23.3% - ниското качество на медицинските услуги. За над 40 на сто от живеещите в Бургаско сериозен проблем в здравеопазването е корупцията - толкова от анкетираните твърдят, че са давали нерегламентирани пари за лечението си. За сравнение една от областите с най-нисък процент (17.5%) на плащалите нерегламентирано за здраве е Варна.
31
5299
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
31
 Видими 
12 Януари 2014 19:36
Логично следствие от ултралиберализма, въведен под натиск от Америка и с напътствията от "Отворено Общество".
Това беше и целта на този експеримент, разрушаване на обществото.
12 Януари 2014 19:55
И това в мирно време.
А я си представете в условията на война!
12 Януари 2014 20:00
Катастрофа!
12 Януари 2014 20:16
Има банани, свободно пътуване на хора, стоки и капитали, громим ДС - страшно няма .......
Такъв геноцид над българския генетичен фонд е нямало в историята ни от турско робство.
12 Януари 2014 21:27
Просто общините нямат достатъчно пари и все чакат на държавата. А нямат достатъчно, защото данък имоти е символичен, отделно няма данък върху земеделските земи и горите.. - трябва всички имоти да се облагат и то с нормален данък. Такъв, че да има пари за инфраструктурата и за общинските дейности, включително и бърза помощ.

Собствениците на имоти са длъжниците на обществото вече 24 години. Плащат символични и даже никакви данъци. После се оплакваме, защо нямаме улици, нямаме бърза помощ.

Натисни тук
12 Януари 2014 21:48
А нямат достатъчно, защото данък имоти е символичен, отделно няма данък върху земеделските земи и горите.. - трябва всички имоти да се облагат и то с нормален данък. Такъв, че да има пари за инфраструктурата и за общинските дейности, включително и бърза помощ.

Не е съвсем така. Плащаш и насреща нищо не получаваш, защото се краде и то абсолютно легално узаконено, което разбира се те демотивира и кара да се чувстваш, като последния найвник-тъпанар.
От 2014 общинските съветници ще вземат до 70 % от заплатата на председателя си.
А за болната тема, имаш имот-плащаш такса смет без да живееш в него не ми се коментира.
12 Януари 2014 22:06
Насата Иван Й. Костов е виновен!
12 Януари 2014 22:14
Има банани, а откакто сме с Брюксел и брюкселско зеле има!
12 Януари 2014 22:57
Колкото и да е важен ниският данък сгради, още по-важно е липсата на производство.

Лекарската и сестринската професии са от десетилетия у нас непривлекателни. Старанието на мнозина не можеше да остане без ефект.
Изтичането на готовите кадри е само част от проблема.
Още по-големият проблем е почти липсата на кандидат-студенти за тези специалности.
А и отрицателният прираст на населението и на медицинските кадри вървят ръка за ръка.

Някога беше казано от някого: "Кадрите решават всичко".
Загубихме кадрите, логично губим всичко в тази и не само тази област.
Не вярвам да има изненадани. Поне не искрено изненадани.
Просто планът се изпълнява.
12 Януари 2014 23:03
A така другари, щом не ползваме няма да плащаме!
И с кардиолозите така - не ползване, кво кат са малко?
Като ни дотрябват ще му мислим, до тогава да им плаща който му трябват!

Я у Перник кави са хитри!
Там не съм чул някой да е умрел от сърце, виж от йедене, пийне и ...не мое, ама то тва си е човещинка
12 Януари 2014 23:43
Кво стана бе, другарчета? Ама за туй са виновни ония гадове седерастите, герберастите, либерастите, соросоидите! Партията трупаше добрини след добрини, ама тез гадове проваляха всичко. Партията винаги е права, дори когато... абе знаете!
Те и докторите майцепродавци излязоха, нехранимайковци и дезертьори! Х.У.И. с една дума! Лумпени! Напускат най-безотговорно, искали достойно отношение и заплати, не им се живеело в корумпираната червена кочина. Ми тва е Родина бе, как не ви е срам! Махайте се, та да се оправи държавата най-накрая под ръководството на Партията, коалиционния партньор и прогресивния им електорат. Със съдействието на тов. Путин братска Русия, естествено.
13 Януари 2014 01:03
Измекярите на Костов - Димитър Игнатов и Илко Семерджиев са идеолозите на днешното недомислие, наречено "Здравна Система" на България! При Живков имахме една от най-модерните и добре работеща системи на здравеопазване, научихме кубинците на здравеопазване - те си работят по системата(Семашко), на която ние ги научихме и днес Куба има най-доброто здравеопазване в света! Нашите пишман-демократи-хайдуци ненаситни разтуриха "Семашко", щото от здравеопазването не можеше да се краде! Както казах - Димитър Игнатов и Илко Семерджиев са идеолозите на "здравния" геноцид над българския народ, на тях трябва да благодарим за демократичните успехи на здравеопазването ни!...
13 Януари 2014 01:23
Спасе, иронията е неуместна, фактите са следните: здравната система след рИформата е 10 пъти по-неефективна и 2 пъти по-скъпа. В сравнение с "комунистическата" система Семашко.
Американският режисьор Майкъл Мур има филм за отвратителното и безчовечно американско здравеопазване, сравнява го и с английското, кубинското и френското. Има го по торентите. Просто за да не ставате смешни със сляпата си американофилия.
13 Януари 2014 01:45
Тъй де, и аз тъй викам. Тия гадове Димитър Игнатов и Илко Семерджиев са виновни за всичко. Комунистическата система и комунистическата партия са непричом. Айде целувайте портрета на другаря Сталин и лягайте, че късно стана.
13 Януари 2014 02:03
Като няма кой да управлява държавата, как да има кой да лекува хората?

Тук и коментарите са кът. Я гледайте, под цирка на Болния у самолета какви ли не версии и интерпретации има. Не знае човек да плаче ли, да се смее ли ...
13 Януари 2014 02:14
Форумът наистина осиротя, по повече от един показател.
Клетвата (на Хип.), драстично се влошава във всички области в страната.
Но има едно добро - ще се мре рано.

.



13 Януари 2014 05:20
И какво от това, че в София уж има болници и достатъчно лекари специалисти.
Моя колежка почина в началото на тази година от исхемичен инсулт, защото три дни отказвали да я приемат в болница. Накрая я закарали в "Св. Наум", където обаче нямало необходимото отделение. Остави 15-годишен син кръгъл сирак. Най-добрият специалист на България в своята област си отиде мърцина. Това не е здравеопазване - това е здравезатриване, скъпо струващ ни (в буквалния смисъл на думата) геноцид!
13 Януари 2014 07:22
Спокойно! Ще се оправят нещата, когато пациентите намалеят – по естествен или транспортен начин...
------------------------------
Сайтът на Генек
13 Януари 2014 07:42
На секи двайсе иляди-един кардиолог,на секи две иляди-по едно джипи,секи пети бута рушвет под масата,секи четвърти пътува извън областта за здравни грижи,секи....
ТРА-ГЕ-ДИ-Я !!!
С какво ли,Боже милий,народонаселението в майка България е заслужило тази участ,та ни наказваш толкоз много жестоко ?
13 Януари 2014 09:09
Проблемът е, че докторите са умни хора и си знаят интереса. Я да попитаме колко лекари са за връщане на старата система. Едва ли ще са повече от 5%.
13 Януари 2014 09:41
По думите на Райчинов най-ниската средна лекарска заплата в Европа е три пъти по-висока от средното възнаграждение на лекар у нас.

Отделно в самия сектор разликите в заплащането между лекарите за 8 часа труд в болница е до 1 към 20. Само с патриотизъм и хипократова клетва не става.
13 Януари 2014 10:07
Системата "Семашко" няма как да съществува в пазарно стопанство и свободно движение на хората в рамките на ЕС. За нея трябват достатъчно и то нископлатени медицински кадри и държавно производство и разпределение на лекарства, консумативи, оборудване. Сегашната система също не върви, главно заради недостатъчното финансиране. Засега все още се подържа прилично качество, но няма как да продължи още дълго. Хората нямат особени основания да се оплакват от нашето здравеопазване. Представете си, че започнем да работим "добре" и "бързо" като полицията, правосъдната система, държавната администрация или дори образованието?
13 Януари 2014 10:29
И какво като в определен град нямало специалист по нещо си? За да се поддържа постоянно квалификацията, се изисква критичен обем от натовареност и съвместна работа с други колеги в обща практика или болница. Ясно е, че в по-малките населени места може да се случи така, в твоето градче да има един специалист и да няма друг, а в съседното градче да е обратното.
13 Януари 2014 10:34
Собствениците на имоти са длъжниците на обществото вече 24 години. Плащат символични и даже никакви данъци.


Собствениците на имоти в момента се пекат на троен огън, нека бъдем точни. Често стоят празни, връщат кредити, а общините ги заставиха да ги предекларират с пазарните цени от 2008 г., с което разни грохнали комбинати на десетки декари, които плащаха по балансова стойност от хиперинфлационните години, сега плащат на по 40 евро квадарата парцел. За един автосервиз данъкът е няколко хиляди лева годишно.
13 Януари 2014 11:02
Състоянието на здравеопазването у нас се влошава драстично в някои области, а първенци са Кърджали и Търговище.


Логична последица от изселилите се "специалисти" по време на преименуването през 80-те. А една запенила се лелка крещеше истерично, че "ще си пере чорапите в гяурска кръв". Същата - известен доктор с турско етническо самосъзнание.
Всичките тези от този етнос бяха приемани с привилегии и предимство в българските ВУЗ-ове, за които иначе обикновените българчета кандидатстваха по няколко за едно място.
13 Януари 2014 12:01
Само с патриотизъм и хипократова клетва не става.

Трябва и Семашко - тогава няма начин да не стане
Ниски доходи+нисък процент на здравната вноска=дефицит на качествено здравеопазване. Това е. Но и Иван Й. Костов си е виновен де.
13 Януари 2014 12:22
mick става смешен с тези данъци на имотите. Какво - ще сложат 500 или 1000 лева годишен данък на някоя баба на село, за да цъфне и върже държавата. Тези с именията и яхтите нямат лична собственост - всичко е фирмена собственост. Това, което платят като имотен данък няма да платят като данък печалба. Отделно ще се вдигнат наемите на жилищата.
13 Януари 2014 16:42

Weed361
2014-01-13 10:07:53
Системата "Семашко" няма как да съществува в пазарно стопанство и свободно движение на хората в рамките на ЕС. За нея трябват достатъчно и то нископлатени медицински кадри и държавно производство и разпределение на лекарства, консумативи, оборудване. Сегашната система също не върви, главно заради недостатъчното финансиране. Засега все още се подържа прилично качество, но няма как да продължи още дълго. Хората нямат особени основания да се оплакват от нашето здравеопазване. Представете си, че започнем да работим "добре" и "бързо" като полицията, правосъдната система, държавната администрация или дори образованието?


Разбирам те напълно - ти си доктор и те е страх плащането под масата да не секне! Хайде сега в отговор на написаното от теб да повтаряме заедно: Ку-ба! Ку-ба! Давaй, не спирай, повтаряй!...
13 Януари 2014 17:16
Дами и господа,
Ей ви къде е Европата. Имаме свободно движение на хора - поканете лекари от Франция, Германия, Италия ...
А ако не можете да си платите - ще умрете.
Толкова е просто при капитализма ... живееш докато си полезен ...
13 Януари 2014 17:22

Тъй де, и аз тъй викам. Тия гадове Димитър Игнатов и Илко Семерджиев са виновни за всичко. Комунистическата система и комунистическата партия са непричом. Айде целувайте портрета на другаря Сталин и лягайте, че късно стана.


Айде замълчете! Когато се създаваше "лекарският съюз" на тези казионни принципи въпросният титан на мисълта ДИМИТЪР ИГНАТОВ заплашваше всеки опит за протест с клеймото:" Който напада лекарският съюз, клати правителството!" И лекарят можеше да остане без работа... Пък то навсякъде по света Лекарският съюз нямал нищо общо с властта, само гарантирал професионализма и морала на лекарите в двете посоки - при злоупотреба и при обвинение. И ся излиза, че навсякъде по тия места лекарите не взимат под масата, щото си взимат поне ТРИ ПЪТИ ПОВЕЧЕ. И не говорим за Западна Европа - там взимат 20-30 пъти повече. Говорим за навсякъде другаде - от Албания до Литва. Това може ли да се нарече въобще политика?! С друга нормална дума - не може! До 2 години ще давате минимум 5 хиляди на лекар месечно и пак ще бъде късно...
Една болница става институция поне за 20 години! И то ако толкова време старшите доктори работят с младите...
13 Януари 2014 17:53
Maximus II 13 Януари 2014 01:23
Здравеопазването и в Алжир е безплатно, за Куба да не говорим. Но когато един цял народ трябва да бъде унищожен, здравеопазването е първото звено, което трябва да се съсипе. А имаше и един рядък ТЪПАК, който не беше прочел и книга през живота си, не беше стъпвал нито в театър , нито в опера. Та последният твърдеше, че България трябвало да изнася лекари така , както Германия изнасяла леки коли. Та тоя к....л все още събира овчия възторг на голяма част от българските нещастници, топли душите им с измисления си антикомунизъм. Не само здравеопазването, всичко се е влошило ДРАСТИЧНО, а през това време нашите медии не спират да се занимават с всевъзможни глупости, многобройните партии да си ядат главите, та по- лесно да се домогнат до парламента, който им се привижда като безплатна баница.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД