Данъкоплатците в ЕС плащат по 113 мн. евро годишно за безсмисленото придвиждане на евродепутати от Брюксел, Белгия, до Страсбург, Франция, и обратно за всяка сесия на Европарламента, писа електронното издание "Телеграф". По данни на Консервативната партия в Европа цената е по-висока - 136 млн. евро годишно, или над 1 млрд. евро в седемгодишната бюджетна рамка на ЕС.
Сред нелепите разходи е цената от 300 000 евро за транспорта на документите. В петък вечер преди началото на сесия документите, опаковани в пластмасови контейнери, се стоварват пред сградата на ЕП в Брюксел, откъдето 5 камиона на транспортна фирма ги товарят и пренасят до Страсбург за началото на сесията в понеделник. Процедурата се повтаря в Страсбург в четвъртък вечер, когато кутиите се товарят и пренасят обратно в Брюксел.
Малко по-ниска е цената за два експресни влака, които ЕП наема като чартър за служители и евродепутати по линията Брюксел-Страсбург и обратно. Влаковете спират само на летището в Париж, където могат да се качат или слязат други евродепутати, но обикновени граждани не се допускат на влака.
Още повече любопитни подробности за разхищението се съдържат в доклада за "финансовия ефект и въздействието върху околната среда" от наличието на две сгради на ЕП в две страни, който е изготвен под наблюдението на генералния секретар на ЕП Клаус Веле, отбелязва изданието. Евродепутатите му възложиха да направи точна сметка на разходите, за да се вземе окончателно решение дали ЕП да не се откаже от едно от двете си седалища. Франция е категорично против решението Страсбург вече да не е централа на ЕП.
Около 3 млн. евро годишно са разходите за пътуването, настаняването, дневните и други разходи на преводачите, наемани на хонорар за сесиите. Кетърнигът в Страсбург добавя още 1.2 млн. евро годишно към сметката.
В Страсбург са необходими допълнителни средства за компютри и поддръжката им, както и за поддръжка и охрана на сградата, която се прочу с няколко зрелищни пробива в сигурността през последните години. Около 60 млн. евро годишно излиза поддръжката на сградите и инфраструктурата във Франция. Според един от източниците на изданието преди началото на всяка сесия на ЕП в Страсбург специалисти по пддръжката проверяват всяка тоалетна в сградата на ЕП, пускат и спират кранове, за да се уверят, че тръбите не са блокирали или пък да не остава застояла вода.
Около 100 души са наети на пълен щат от ЕП в Страсбург, въпреки че ЕП има годишно по 12 сесии, всяка от които продължава по 4 дни, което прави само 48 дни годишно. По време на сесиите обаче в града се изсипват над 5500 души - не само политици и официални служители, но и лобисти, отбелязва британското издание. Обикновено по това време хотелите в Страсбург вдигат двойно цените. Изданието дава за пример цените в "Хилтън" в града, където по-миналата неделя имало оферта за стая за 98 евро, като обаче от днес, когато започва сесия на ЕП, най-ниската цена е 194 евро. Един евродепутат споделя, че си направил резервация 5 години предварително за сесиите през мандата, за да си гарантира разумна цена.
Тази статия на Дневник е пример за донопробна журналистика. Защо? Защото това е препечатка, от английския вестник "Телеграф", който за кой ли път препечатва публично известни факти, в които няма нищо шокиращо. Нали никой не смята, че депутатите могат да пътуват пеша? За какво е целия този шум? "Телеграф" е добре известен с еврофобските си възгледи. Самата Англия пък е само с единия крак в ЕС както по географски, така по политически (съдружник на САЩ), така и на края по финансови причини - плащайки намалена вноска в ЕС. За информация - България плаща пълна вноска в ЕС, 1% от БВП. И така, стара болка на англичаните е, ЕП да се помещава в Нрюксел, за да могат да ходят на сесиите с влак. От друга страна, Франция и Германия предпочитат сесиите да бъдат на тяхната граница, т.е. в Страсбург. И след като Франция и Германия плащат сметката, нормално е те да поръчват и вечерята. Искането на Англия прилича на дрънканиците на Сидеров: трябва да свикнем с тях, и да не им обръщаме повече внимание, отколкото им се полага.