Февруарските протести миналата година бяха предизвикани от високи сметки за ток и за парно в София за потребената енергия за декември 2012 г. Стигна се до паленето на фактурите пред ДКВЕР, пред общината, пред министерството, по площади... Тогава от столичната "Топлофикация" започнаха да обясняват какъв студен месец бил декември 2012-а и имало предишно поскъпване на топлоенергията. После дойде твърдението, че студът бил най-голям от 10 години насам, после стана дори от 15 години. "Топлофикация София" твърдеше, че сметките ще са с 21% по-високи, а в голямата си част те се оказаха по-големи с 50%, имаше драстични случаи със 110% поскъпване.
Кметът на София Йорданка Фандъкова обяви тогава, че "задължително хората трябва да знаят на какво се дължат високите сметки за топла вода и парно през декември 2012 г. и да са убедени, че са верни." Тя разпореди да се проверят всички сметки, а "Топлофикация София" да работи за връщане на доверието на клиентите, защото "има какво да се желае". Паралелно експерти обясниха, че няма как сметките да са толкова високи, че има драстични несъответствия и неясноти за това как точно се правят изчисленията. Че самите методики и процедури са напълно сбъркани.
От Федерацията на потребителите разкриха, че по закон топлинната енергия, която влиза в домовете, трябва да се мери след последния спирателен кран на абонатната станция, но вместо това топломерът, поставен от "Топлофикация", е поставен още на входа. Както и че от проверките на хилядите оплаквания е установено, че
прогнозните дялове са надути
Федерацията посочи драстични примери за надписване на сметките - например при норма от 10 вата на куб. м на денградус (мярка за това колко студено или горещо е било и съответно колко енергия е необходима за отопление или охлаждане на сградата) са записвани до 45 киловата, което е над хиляди пъти повече. Дори имало фактури с над 300 киловатчаса. Така излизало, че един радиатор излъчва с хиляда пъти повече от капацитета си - несъответствия, които нито топлофикацията, нито общината обясниха. Общинското дружество и топлинните счетоводители само си попрехвърляха вината за високите сметки, след което последва "успокояване", че това били само прогнозни сметки. И си мислите, че нещо се промени? Че бяха ревизирани сметките? Или пък че бяха променени процедурите и методиките? Или че някой излезе и ясно обясни как точно се правят сметките и защо постоянно има такива драстични проблеми и несъответствия? Нищо подобно, всичко остана постарому.
"Според данните на изчислителния център на "Топлофикация София" през последния месец на миналата година абонатите на компанията са консумирали 505 806 МВтч, или близо 7% по-малко топлинна енергия в сравнение със същия месец на 2012 г. Една от причините за пониженото потребление е по-високата средноденонощна температура + 0.5 °C, през декември 2013 г., измерена от НИМХ към БАН, сравнена със същия месец на 2012 г., когато е била - 0.8 °C. По-ниската цена на топлинната енергия сега в сравнение с 2012 г. заедно с намаленото потребление дава
кумулативно понижение на сметките средно с около 17%
За декември 2013 г. 74% от абонатите на компанията ще получат сметки до 150 лв."
Това съобщение на софийската "Топлофикация" циркулира от няколко дни в медиите. Оказва се обаче, че сметките са по-високи въпреки далеч по-топлия декември 2013 г. За гарсониера от 40 кв. м в столичен квартал е получена сметка за близо 160 лв., при 85 лв. през ноември 2013 г., 120 лв. за декември 2011 г. и под 150 лв. за декември 2012 г. Става дума за коректен платец, който не е правил никакви промени, не е увеличавал, нито намалявал кубатурата, нито е свалял радиатор. Единственото, което е правил, е да си плаща навреме сметките. Включително и изравнителната, по която е доплатил 30 лв.
При обаждане в дружеството първоначално обясняват, че изобщо не е възможно да е толкова сметката. Абонатът я е получил в електронен вариант. След справка обаче се оказва, че тя е точно толкова. На въпрос защо е повече, след като се твърди, че е по-малко, обяснението на служителката е: "И аз прочетох така в медиите, но и моята е същата". Следва трето обяснение: за топлинната енергия сметката била около 100 лв., а 60 лв. били за топлата вода. Последва и другото обяснение, че това е прогнозна стойност и ако това не е реално потребената енергия, през лятото парите ще бъдат върнати. На контрааргумента, че по тази логика може да се слагат и 3000 лв. прогнозна сметка, парите да се въртят без лихва и накрая да не бъдат върнати в брой, а да се приспадат с години, следва отговор: "Е, чак пък 3000 лв."
След спорове каква е причината и какво да си мисли абонатът за следващата сметка, ако месецът е по-студен, се стига до обяснението, че вероятно топлинният счетоводител е виновен. Абонатът е посъветван да подаде жалба, но задължително на място. Разговорът по телефона, обясненията и разясненията с минути, конкретните оплаквания, желанието за проверка и ревизия не стигали. Нищо, че разговорът бил записан целият, че е ясен абонатният номер, всичко.
Абонатът прави инатлив опит да получи информация
и от топлинния счетоводител. Оттам обясняват, че те още не са получили сметките за декември и че дори не било възможно някой да ги има. След кратко изясняване, че сметките за декември са факт и че дори има съобщение на "Топлофикация", идва обяснението, че на въпросния абонат нищо не му е увеличавано и намалявано и че било некоректно от страна на "Топлофикация" да си измива ръцете с топлинния счетоводител. Служителка от там твърди и че няма как сметката за декември да е двойно по-голяма от ноември. Но те нищо не можели да направят.
Всъщност в прессъобщението на самата "Топлофикация" се напомня, че твърдението за 17-те процента по-евтино не трябва да се приема лично. Защото "всяка сметка е индивидуална и зависи от много и различни фактори като промени в потреблението в рамките на етажната собственост или реализирани мерки за енергийна ефективност, както и промяна в индивидуалното потребление". Припомнят ни, че окончателните индивидуални сметки за топлинна енергия се получавали след отчитането на уредите в жилищата на клиентите в края на отоплителния сезон и след изготвянето на изравнителните сметки.
Топлофикационната сага от години е пълна с драстични абсурди - законови, счетоводни, икономически, математически, логически, които продължават и в момента. Никой не знае например как точно се изчисляват сумите, които трябва да се плащат. На много места през зимата се доставя некачествено топлина и радиаторите са направо студени. А "Топлофикация София" хем държи хората като крепостни с тръбите си, хем прави, каквото си поиска, с изрядните си платци.
Тъй като масовият абонат още не е получил сметката си на хартия, не е започнал ропотът срещу декемврийските сметки. И не са се появили пак съответните клетви от ДКЕВР, от кмета на София и т.н.
Идва генерал Винтер Винкел!
Ще молят г-н Борисов да се върне, но той