- Г-н Филев, тютюнопроизводителите започнаха годината с протести и палене на тютюн - първо заради забавянето на изкупната кампания, а след това и срещу ниските цени. Какво ви обясниха фирмите изкупвачи?
- Преди 3 месеца фирмите обясняваха, че кампанията се бави заради неблагоприятните климатични условия за подготовката на суровината и със сухата есен на 2013 г. Преди около 2 седмици започнаха да се оправдават, че на Балканския полуостров има свръхпроизводство. В Турция са произвели с над 30 хил. тона повече, отколкото през предходната година, в Гърция и Македония - с по около 3 хил. тона повече. И по принципите на пазара, след като една стока я има в изобилие, цената пада.
- Тоест за фирмите е по-изгодно да купуват тютюн от съседни страни?
- Не, там цените се задържат. Но българските производители са по-дребни, по-малоимотни, не са обединени. Винаги сме казвали, че в България живеят и работят 200 хиляди производители на тютюн - половината от всички в ЕС. Характерно за нас е, че сме многобройни, но дребни. Ние в България нямаме юридически издържани договори между тютюнопроизводителите и търговските фирми, така че изкупвачите не са ангажирани с нищо. Разговаряли сме с колегите от други държави, вече членуваме и в международни организации и имаме визия за производството на тютюн на европейско и световно ниво. Но като цяло не бяхме готови да работим по принципите на пазарната икономика. Започнахме да работим по тези принципи още преди да създадем организации на производителите. А и сега сме малки, отглеждаме по 5-6 декара, а трябва да се изправим в един момент срещу големи, мощни мултинационални компании. Ние не сме равнопоставени при воденето на диалога и при реализацията на стоката.
- С всички сортове тютюн ли има проблеми в изкупуването? Протестите сега са главно в Южна България...
- От четирите сортови групи тютюн на 100% е приключила изкупната кампания при "Бърлей" и "Вирджиния". Над 90% са изкупени и от ориенталската сортова група "Каба Кулак". Но при последната сортова група - "Басми", която се гледа в Южна България, процентите са едва между 20 и 30. Но цените са крайно незадоволителни за всички. "Вирджиния" беше реализирана на нива от 4 - 4.50 лв. за килограм, "Бърлей" - от 2.80 до 3.30 лв. за килограм. "Каба Кулак" в момента се изкупува средно от 2.80 до 3.30 лв., а "Басми" в момента е на нива от 3.60 до 4.80 лв. за килограм. В някои региони от Кърджалийска, Хасковска, Благоевградска област тютюнопроизводителите отказват да продадат тютюна си на предлаганата цена. Иначе казано, не желаят да подаряват стоката си, труда си, поминъка си на безценица.
- Не губят ли производителите повече, като не продават тютюна си? Няма ли да се развали скоро?
- Ще се развали, но ние сме по-склонни да го запалим, вместо да го подарим. Миналата година получавахме средно 6.50 - 7 лв. за килограм тютюн. Ако тази година го дадем на цени от 3.50 до 4.50 лв., догодина трябва да го даваме по 2 лв. В тази стопанска година целият цикъл на производството до реализацията може да бъде на загуба. В договорите е заложен краен срок на изкупуване - 31 март, а изкупвачите обещават това да стане до 28 февруари. Нашето наблюдение показва, че от ден на ден качеството на стоката се влошава, но това не означава да я подарим на всяка цена.
- Наскоро стана ясно, че имате искания към правителството за още национални доплащания от бюджет 2014?
- Искаме да се завишат плащанията. Сега в бюджета за 2014 г. са заложени 100 млн. лв. Ние желаем средствата да достигнат до 160 млн. лв. Такъв текст има в нотификацията от Брюксел към България. От ЕС са разрешили страната ни да изплати под формата на национални доплащания за тютюн до 160 млн. лв. Ако държавата наистина мисли за тютюнопроизводителите, нека политиците да направят необходимото. Трябва да се отбележи, че всяка година нашият сектор внася в хазната 2 милиарда лева от акциз, ДДС, ставки и др.
- Какво ще правите, ако парите не се увеличат?
- Очакваме градивен диалог с министерството на земеделието. Ще продължим и с протестните действия.
- Заговори се за законови промени. Какви мерки биха подкрепили тютюнопроизводителите?
- Първо, производителите не искат в никакъв случай да се връща лицензионният режим, защото много малък брой фирми ще имат възможност да си извадят лицензи да купуват и да преработват тютюн. Ще се върнем на нивата преди 3 години, когато тютюнът "Басми" пак се продаваше от 2.50 до 3.60 лв. за килограм. Вижте, когато има 4 фирми с възможност да си извадят лиценз, те могат по-лесно да стигнат до картелно споразумение. Сега пазарът е либерализиран, около 20 фирми имат възможност да купуват тютюн и е по-трудно да се разберат и да влязат в картел. Освен това има конкуренция и това води до повишаване на цените.
Но имаме пълно единомислие със земеделското министерство, че трябва да се въведе регистър на тютюнопроизводителите Така ще знаем точно колко са те в България, какви площи са засадени, какво количество тютюн е произведено. Искаме и регистър на търговските фирми, които желаят да изкупуват тютюн, с идеята те да заявят интереса си още преди началото на изкупната кампания. Трябва да бъде въведена клауза, която да ги задължи да представят банкови гаранции за платежоспособност. Добре е, ако може, да бъде изтеглен с 2 месеца срокът на изкупуване - кампанията да започва в началото на ноември и да приключва до края на януари. Така ще избегнем влошаване на качеството.
- Фирмите съгласни ли са с това?
- Очакваме да се проведе консултативен съвет по тютюна към министъра на земеделието. Там ще участват и търговските фирми, и експерти от министерството. Поправките, които трябва да се направят в Закона за тютюна и тютюневите изделия са много спешни, за да може още тази година да работим по променени правила. До 2 месеца ни предстои да сключим нови договори с фирмите и искаме това да стане по цивилизован начин, да бъдат защитени и двете страни. Търговецът да бъде сигурен, че има кой да произведе количеството, което му е необходимо, а самият тютюнопроизводител да знае кой и при какви условия ще му изкупи суровината.
- Искат ли тютюнопроизводителите минимални цени?
- Мое лично мнение е, че това няма как да бъде постигнато. Не може да се наложи на никоя фирма на каква минимална цена да изкупи тютюна - те са частни дружества. Но можем да заложим средни изкупни цени. Това обаче трябва да се обсъди на експертно ниво с участието на министерството и на фирмите.
- Как се разпределят националните доплащания?
- Има регламент, според който у нас референтен период са годините 2007-2008-2009. Всеки тютюнопроизводител знае какви количества е произвел през този референтен период. Тютюнопроизводителите, които нямат произведени количества през референтния период, не получават никакво субсидиране. Трябва обаче да отбележим, че ЕК ни разрешава национални доплащания с цел тютюнопроизводителите да се преориентират към други браншове и други производства. ЕК не желае да се стига до стимулиране на производителите и да се повиши производството на тютюн в България.
- Има ли производители, които са се преориентирали?
- Разбира се. За 2009 г. в България има регистрирани 41 500 бенефициенти, за 2012 г. - 33 600. Голяма част от тютюнопроизводителите вече са спазили европейската директива за преориентиране. Но в някои региони в Южна България - Родопите, Пирин, областите Благоевград, Хасково, Кърджали, Смолян, Хасково, терените са наклонени, почвите са плитки и нископродуктивни. Това не позволява там да вирее друга култура освен тютюн.
- Има ли заявен интерес за директен износ?
- Тази възможност дойде с либерализацията на пазара преди три години. Освен че фирми от други страни имат право свободно да изкупуват тютюн у нас, организация от производители може директно да продаде продукцията си в държави от ЕС. Има заявен интерес и от страни от Близкия изток - например от Йордания. В края на ноември проведохме среща там. Сега чакаме в края на февруари да ни върнат визитата. Техни експерти ще се запознаят с качествата на нашите тютюни и може да се говори за създаване на съвместни дружества за изкупуване.
|
|