В един роман на Джек Лондон* почтена млада американска съпруга прави чудеса, за да свързва двата края и да държи семейната лодка на вода. Тя има по-възрастна приятелка, която предлага на младата булка да плете разни нещица. Възрастната пък щяла да й ги купува и да ги продава после тук-там. Услуга й правела тоест. С малко процентче за себе си, пояснява все пак отворената тетка.
С неприятно чувство съпругата открива след време две-три свои изработки на витрина в магазин в близкия голям град, горе-долу два и половина пъти по-скъпи, отколкото ги е дала на приятелката си. "Че аз се снабдявам сама с всички материали, аз правя кройките, аз шия от начало до край всичко, а ти само за това, че ги носиш от мен до магазина, печелиш горе-долу толкова, колкото и аз!" - огорчава се младата. На другата не й мигва окото. И обяснява откровено, че това е то азбуката на съвременния живот. АБВ-то на капитализма, тоест.
Младата приема обясненията. Запазва отношения с приятелката. Макар че решава сама да си търси магазини в бъдеще.
Това го бях чел отдавна, отдавна, във времена, когато такива проблеми ми се струваха чуждоземна екзотика. У нас стоките в магазина имаха желязна и недискусионна цена; тя се решаваше някъде там, в кабинети, от високи специалисти, вярвах аз. А тези неща - оцеляване, изхранване на семейство, продажби на труд, на продукт, оборот? - хе-хе. Безработица? - хе-хе.
Държавата беше монополист.
Патерналистичен колективен субект
с почти неограничена власт. Наричаше себе си и територията свободна страна в идеологическите си самовнушения. Само глупакът може да твърди, че не се грижеше за хората си - грижеше се. Да няма гладни, да има спокойствие. Да има празнични манифестации, да няма публично недоволни... А ако случайно има - шамарчета и в ъгъла. Днешната ни държава, който и да управлява, има носталгия по онова време. Държавата като институция се променя най-бавно от всичко.
Една общност би могла да съществува хилядолетия в такъв вид, ако наблизо нямаше друг свят, който произвежда по-лъскаво, по-разнообразно, по-изкушаващо. Свободна страна от свободния свят се нарича държавата в такъв свят - в своите пък идеологически самовнушения. (Забелязал съм, че тази дума свобода хората за нищо я нямат. И си я връткат като плетена шапчица на темето. Смятам, че свободата добива яснота за индивида само когато губи елементи от нея. Които в глупостта си е смятал за природна даденост - но то е друга тема.)
И двата примера за държавно устройство по-горе имат своите идейни привърженици и противници, имат и своите жертви, и своите велможи; имат своите дворци и своите клоаки. (Моите лични пристрастия съм ги споделял нееднократно, та не смятам тук да ви занимавам с тях - аз съм за общество, в което можеш да говориш публично, което смяташ за право и криво, и не те затварят за това, а само те мразят, примерно. Но не съм представителна извадка.)
Сетих се за Джек Лондон във връзка с днешната ситуация у нас и с припламващата от време на време дискусия що е ляво, що е дясно и каква почва сме им наторили тук. Дали сме свободни, дали сме демократични и т.н - очевидно въпроси, на които някак не си отговаряме истински, защото смятаме да минем с готови идеологеми, както много пъти досега.
Каква свобода, когато нямаш пари, заяви наскоро виден публицист. Каква е тази държава, извайкаха се тютюнопроизводителите, като не ни изкупуват тютюна на добри цени, а на безценица. Каква демокрация, като аз - човек с научна степен и титли, едва свързвам двата края и печеля хиляда пъти по-малко от един футболист, ожали ми се виден възрастен хуманитар.
Само тук, в тези три примера, има десетки остро дискусионни противоречия, има стотици хиляди драматични съдби. Който е умен, сам ще види противоречията, който е чувствителен, ще се изпълни със състрадание към съдбите... А който е жив, независимо дали умен или чувствителен, бездруго изпитва всичко на гърба си.
Тук му е мястото, чисто стилистично погледнато, да опитам да синтезирам бегла представа за пътечка, извеждаща многострадалното ни общество към социално-икономически обетовани земи. Но няма да го направя, защото
светът е по-малък от човека
Пътечка? Сендеро луминосо? Предпочитам да спомена папа Бенедикт, който наскоро клеймеше капитализма, и Маркс, който пише какъв опиум за народите е религията, и Айн Ранд, която хвали свободата да продаваш и произвеждаш добър продукт. И която все пак пуши непрекъснато най-добрите цигари - така и умира, от рак на белите дробове. Всъщност възрастната и разтропана госпожа, която учи на капитализъм младата си приятелка, я учи и на други мъдри работи - примерно как да се харесва на мъжа си, за да не му омръзне и онзи да кръшне. У лево, както му думаме днес.
Нека все пак ви кажа накрая за какво така находчиво трупа пари импровизираната леля капиталистка, продавайки плетките. Жената веднъж видяла какво правят с бедните в моргата - използвали телата им за разни работи. А тя страстно искала всичко да й е наред в гроба - брокати, нейните си украшения в пълен комплект, първа класа да е и церемонията, и оборудването. Затова и спестява зверски.
Това имам предвид, като ви казвам, че светът е по-малък от човека. А ако стана малко неясно... ми прощавай, драги читателю. Да беше спрял на заглавието.
----
*"Лунната долина".
Контрол на асансьор с чип. Цени от 100 лв.
Оттука и въпрос към Ламбовски(неспоменат от Дж.Лондон) : Кога в БГ история хората не са си заключвали къщите?
(отговор: когато е нямало навалица край кофите с боклук)
А до асансьора, Бърнинг дейлайт и 100те лева има още време.