:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,687,783
Активни 793
Страници 30,348
За един ден 1,302,066

Диалогът на властта с гражданите започна да дава резултати

Общественици заявиха категорично, че искат задължителна преференция с нулев праг и властта няма как да се направи на недоразбрала
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Шефът на комисията за Изборния кодекс Мая Манолова и нейните колеги от мнозинството се опитват да използват обществения съвет към комисията само и единствено като патерица на властта.
Една от новостите, въведени в парламентарната практика от настоящото 42-ро НС, е активният диалог с гражданското общество. Под напора на протеста, отприщил се след скандалното назначаване на Делян Пеевски за шеф на ДАНС, управляващите сформираха специална постоянна комисия за взаимодействие с граждански организации и движения, за да покажат, че за тях мнението на обикновените хора е важно. Ежеседмично на нейните заседания се изслушва становището на различни организации по една или друга тема. Другото нововъведение бе създаването на обществени съвети към някои комисии, като най-голяма популярност доби този към временната комисия за Изборния кодекс. Настоящата временна комисия е втора и тя има за задача да подготви окончателен проект за изборен кодекс, докато първата имаше по-скоро съвещателен характер. И към двата органа бяха създадени обществени съвети.

Намеренията на управляващите с тази изненадваща добронамереност към гражданите бяха повече от ясни -



да уталожат огнената страст на протеста



чрез безкрайни дебати и говорилни. И трябва да се признае, че в голяма степен те успяха да постигнат своите цели. Защото в началото протестите имаха за цел не само оставката на правителството, а и приемане на изборно законодателство, което да гарантира по-добра представителност на гражданите в парламента и останалите органи на властта. Постепенно обаче тези искания заглъхнаха. И в крайна сметка основното, за което настояваше обществото по отношение на изборното законодателство - мажоритарен вот или поне силен мажоритарен елемент във вота, не намери място в проекта за нов Изборен кодекс. Въпреки че той бе изготвен като резултат от работата на първата временна комисия, където също имаше протяжни дебати. Управляващите се престрашиха само да въведат преференциално гласуване, което да не е задължително, и го обезсмислиха допълнително чрез непосилно високия праг от 7% за разместване на кандидатите в листата.

Въпреки всичко обаче активният диалог на властта с гражданите, колкото и да е симулативен, започна да дава и резултати. На последното си заседание общественият съвет към настоящата временна комисия за изборния кодекс направи сериозен пробив и даде заявка, че ще се опита да бъде нещо повече от параван на властта. След оживени дебати по темата за въвеждането на задължителна преференция с нулев праг за разместване на листата се проведе гласуване и се оказа, че 2/3 от представителите на граждански организации в съвета са именно за такава преференция. Факт е, че този тип преференциално гласуване ще бъде доста солиден мажоритарен елемент, който ще даде реална власт в ръцете на гражданите да изберат кои точно да са депутатите, представляващи ги в парламента. При този вид гласуване всеки избирател е длъжен да отбележи предпочитан от него кандидат, а подреждането на листата впоследствие се прави според броя на преференциите, които всеки претендент е събрал.

Досега



становищата на обществения съвет бяха твърде общи



и в тях просто се споменаваше, че е имало изказвания за задължителна преференция с нулев праг. Сега обаче е ясно, че това становище се подкрепя от 2/3 от членовете на съвета. И пред управляващите има два пътя. Единият - и по-добрият - е да се съобразят с искането на гражданите. Вторият е да не се съобразят и открито да признаят, че създават подобни съвети, без да имат намерение да се вслушват в техните препоръки. Засега властта смята да се прави на недоразбрала становището на обществения съвет. Но ще има и втори шанс - все още има време до второто четене на текстовете от кодекса. Освен ако отново коалиционната политика не отстъпи пред реалностите и нагласите у хората.

От управляващите партии БСП е далеч по-благоразположена към преференциите, докато ДПС не дава и дума да се издума за тях. Нищо не пречи обаче на социалистите специално по този въпрос да потърсят подкрепа дори от ГЕРБ. Нито една от двете партии няма да загуби, напротив - ще спечели допълнително обществено доверие, ако покаже, че действително се вслушва в гласа на гражданите. Е, вярно, за БСП движението на Ахмед Доган е необходимо като слънцето и въздуха за всяко живо същество, както би казал един виден предшественик на Сергей Станишев. Но в крайна сметка е ясно, че столетницата няма друг избор, освен да започне лека-полека да се откъсва от тази задушаваща я зависимост. Изборното законодателство е един добър повод за евентуално начало на този процес.
15
2327
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
15
 Видими 
20 Януари 2014 20:26
Нито една от двете партии няма да загуби ако покаже, че действително се вслушва в гласа на гражданите.

Какви са тия граждани, в чийто глас партиите ще се вслушват непрекъснато без избори?
Аз също съм гражданин, но партиите се вслушват в гласа ми само по време на избори.
Значи има граждани първо качество, в чийто глас партии и правителства се вслушват по всяко време без избори, и граждани второ качество, в чийто глас партии и правителство се вслушват само по време на избори.
И кои са тия граждани първо качество?
Кой ги е избрал да бъдат първо качество? Кой може да ги отзове? Кой им плаща заплата?
20 Януари 2014 20:26
Напоследък в "Наблюдател" да не би да се провежда някакъв конкурс за написване на най-нелеп текст?
20 Януари 2014 20:51
.
20 Януари 2014 21:22
20 Януари 2014 21:32
Нищо не пречи обаче на социалистите специално по този въпрос да потърсят подкрепа дори от ГЕРБ. Нито една от двете партии няма да загуби, напротив - ще спечели допълнително обществено доверие, ако покаже, че действително се вслушва в гласа на гражданите.


ГЕРБ си Е ГражданиТЕ - за европейско развитие на България. И се вслушва в епилираната си гръд системно - и без включване на вражески стетоскопи.

20 Януари 2014 21:45
Намеренията на управляващите с тази изненадваща добронамереност към гражданите бяха повече от ясни -



да уталожат огнената страст на протеста


Братя, въздухът трепери!
20 Януари 2014 21:52
Братя, въздухът трепери!


Всички на Силистра йолу!
20 Януари 2014 22:23
Напоследък в "Наблюдател" да не би да се провежда някакъв конкурс за написване на най-нелеп текст?

Май това ще да е обяснението.
Щото и аз чета и недоумявам.
20 Януари 2014 22:28
Май това ще да е обяснението.
Щото и аз чета и недоумявам.


Това е производство на индустриални количества боя от гастроинтестинални газове.
Нищо особено.
21 Януари 2014 07:56
Една от новостите, въведени в парламентарната практика от настоящото 42-ро НС, е активният диалог с гражданското общество.


??????

Петното не знаех, че е гражданското общество...
21 Януари 2014 09:28
Това, че столетницата се е омотала с шалвари си го знаеме.
Нищо ново няма да има в избирателния закон.
21 Януари 2014 10:56
Ама че инфантилни внушения. Първо видите ли протестите накарали правителството да води диалог с гражданите, гаче ли споменатата комисия не беше едно от предизборните обещания. А другото малоумие е, че щом т. нар. "граждани" искали нещо то следва правителството веднага да го изпълни и да не си прави оглушки. Така може да разсъждава 5-годишно дете. Не знам възрастта на авторите, но не съм разбрал това да е станало детски весник.
21 Януари 2014 11:31
Яка снимка
21 Януари 2014 11:42
***
22 Януари 2014 01:28
огнената страст на протеста

шъ мъ прощаваш., Рекидж, ма не мога да не го цитирам и аз. Казват, смехът лекувал. Дано изгони този пусти грип!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД