:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,720,062
Активни 373
Страници 4,965
За един ден 1,302,066

И след 120 000 лв. глоба собственикът на "Ремотекс" не плаща заплати

Главна инспекция по труда е наложила санкции за над 120 000 лв. на "Ремотекс Раднево" заради периодично неизплащане на заплати, но въпреки това бавенето им продължава вече цяла година. Само от началото на т.г. трудовите инспектори са издали две наказателни постановления за 40 000 лв., съобщиха в декларация работниците и служителите в предприятието, които са над 540 души. В нея се отбелязва, че за проблемите с неизплатените заплати е сезирана и прокуратурата.

"Но въпреки предприетите мерки се оказва, че държавата, въпреки всичките си институции, е безсилна пред един некоректен работодател", коментират работниците. Според Наказателния кодекс търговец или управител на търговско дружество, който изпадне в неплатежоспособност и в срок от 30 дни от спиране на плащанията не заяви това пред съда, се наказва с лишаване от свобода до 3 години или глоба до 5000 лв. Неизплащането на заплати се приема за изпадане в неплатежоспособност и това е основанието най-големите длъжници към работниците да бъдат давани на прокурори, но засега информация за резултатите от делата няма.

Работещите в предприятието за ремонт на минна техника смятат, че то нарочно се източва от собственика Сабин Спахиев чрез създаването на дъщерни фирми, и изброяват четири от тях. Те настояват държавата да направи пълна ревизия на финансите му, за да се установи дали е така. Хората искат и обяснение от Спахиев защо отказва офертата на държавата да купи контролния пакет акции в предприятието срещу 9 млн. лв., за колкото той го е взел през 2002 г., и да поеме дълговете му от над 25 млн. лв. За момента Спахиев отказва офертата. Той иска 10 пъти повече от предложението. Икономическото министерство обаче още не се е отказало от преговорите, научи "Сега", въпреки мнението, че собственикът "извива ръцете" на държавата.
9
2496
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
22 Януари 2014 20:18
Че те глобите са на фирмата, а не на собственика. Сега фирмата ще трябва да ги събере тия пари .. откъде - пак от работниците.
22 Януари 2014 20:39
така де, на фирмата.

сега, ако задълженията на фирмата надхвърлят нейния капитал, всеки от кредиторите /включително работниците/ може да внесе в съда иска за обявяване в несъстоятелност. и ако съдът го одобри, в дружеството влиза синдик, който се разпорежда със собствеността по начин, позволяващ максимално удовлетворяване интересите на кредиторите.

синдикът би трябвало да е щастлив да продаде собствеността на държавата срещу погасяване на задълженията. как после държавата ще си вземе парите от собственика нямам идея, ама според дописката и държавата няма, след като иска освен 25-те млн дългове да плати и 9 млн на собственика - пари, които, ако всичко в дописката е вярно, държавата спокойно може да си спести. просто главна инспекция по труда трябва да пусне иск за обявяване на дружеството в несъстоятелност.

мик, пак неподготвен?
23 Януари 2014 09:17
onzi,
ГИТ не е кредитор на предприятието, поради което няма как да пусне иск в съда за обявяване в несъстоятелност. Работниците обаче могат.
23 Януари 2014 09:25
Добро утро! Дали не беше по-добре да ги дадат за заплати?
Че кога предприятие, което е дотам закъсало, че да не може да плаща заплати, ще ги заплати, щото е наложена глоба?
Ако трябва да сме точни, имуществена санкция.
Е, от заплатите пари в ДОО и бюджета няма да отидат, но пък в последния се очаква да отидат от санкции, част от тях - в бюджета на контролния орган.
Че пък сезирана и прокуратурата..., зер това ѝ е работата...
23 Януари 2014 09:58
deneb,
Парите от имуществените санкции не отиват по сметка на контролния орган, а влизат директно в републиканския бюджет - за справка, спомни си реформите на Деанкофф след скандалите с ДМС-тата в държавната администрация. Мисля, че от правилото има само едно изключение - за НАП.
23 Януари 2014 11:17
Едно му признавам на Боко Тиквата - много ни е калпав "матряла"....
Вместо да помогнеш на закъсалата фирма, която не е в състояние вече и заплати да плаща, ти й бъркаш дълбоко в джоба, за да закъса още повече....
Но в кухите лейки на управляващите явно няма нищо друго, освен червена мъгла...
23 Януари 2014 11:38
deneb,
Парите от имуществените санкции не отиват по сметка на контролния орган, а влизат директно в републиканския бюджет - за справка, спомни си реформите на Деанкофф след скандалите с ДМС-тата в държавната администрация. Мисля, че от правилото има само едно изключение - за НАП.

Нямам предвид преките разпоредби. Тях даже ги ползвах като аргумент в съда
23 Януари 2014 12:08
frodo,
Като налагат санкции - защо са ги наложили и как утежнявали положението! Като не налагат санкции, а минат само с предписание - никаква работа не вършите, подкупни сте и т.н. Няма оправия май! Да те светна - и при Рапоня, и при правителствата преди него контролните органи са санкционирали, така че изказването ти за червените мъгли не е на място.

23 Януари 2014 12:50
не вярно за 9 милиона , дружеството АП го продаде на търг за 5,9 млн. лева в края на годината и беше без задължения + 30 млн договор от мините за ремонт и резевни части,при продажбата имаха на склад материали за 5 млн. лева, това го занм лично защото съм участвал търговете по доставката на материалите и познавам много добре дружеството, което е уникално за балканите защото е единствено което може да ремонтира или изгради роторен багер за мините, дори до скоро имаха поръчки от ман-такраф за елементи и части за роторен багер (основата най-тежкия и отговорен детайл), за южна африка и за австралия, преди приватизацията работеха в него 1200 души и редовно си получаваха заплатите ,даже и премии. Отделно имат уникално оборудване 2000т.ковшки чук ,5 тонна електродъгова пеш и един от малкото работещи ГАПС за изработка на ролки за лентови транспортьори. Но от български пррватизатор какво да чакаш ,то на Спахията и другия му приватизиран завод Лекоко Радомир и той не добре, русенския завод за тежко машиностоене тоже,както и завода за телфери във Велико търново. Откакто почина ортака му Д.Калчев всичко тръгна на развала.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД