Депутатите от БСП и ДПС не успяха да се съберат, за да гласуват на първо четене собствения си проект за Изборен кодекс. След близо 3-часови дебати вчера зам.-шефът на НС Алиосман Имамов отложи вота за днес с обяснението, че няма кворум. По-важната причина обаче бе, че голяма част от представителите на БСП, ДПС и "Атака" бяха извън залата и бе напълно възможно кодексът да бъде отхвърлен с гласовете на ГЕРБ.
"Сега действащият Изборен кодекс не е съвършен, но внесеният проект за нов закон не отговаря на очакванията на гражданите", обяви зам.-шефът на ПГ на ГЕРБ Цецка Цачева. "Когато изборните правила се правят отляво, както през 2008 г., резултатите за дясното са добри", допълни тя. Според колежката й Цвета Караянчева "върхушката на ДПС иска да се премахне принципът за уседналост" и затова се прави чисто нов кодекс. Предложеният от управляващите закон пресъздавал 80% от текстовете на настоящия, а единствената цел е да се отложат предсрочните парламентарни избори.
Депутатът от ДПС Мустафа Карадайъ обяви, че единствените ограничения за гласуване са записани в конституцията и те се отнасят до възраст, гражданство и неизтърпяване на наказание "лишаване от свобода". Сега действащият кодекс се е компрометирал тотално заради действията на ГЕРБ. Като членка на ЕС България трябва да осигури правото да се води кампания на език, различен от официалния български, когато това се налага, смята човекът на Доган.
"ГЕРБ е заинтересована следващите избори да се провеждат по кодекса на Искра Фидосова", контрира зам.-шефът на НС Мая Манолова, която е и шеф на временната комисия за изработването на кодекса. Тя наблегна, че проектът е разработен в диалог с гражданското общество и представители на НПО. Въпреки че в доклада на комисията не бе взето предвид искането на 2/3 от членовете на обществения съвет за задължителна преференция с нулев праг. Според предлаганите текстове преференцията няма да е задължителна, като прагът за размествания в листите ще е неработещите 7%.
|
|