:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 134
Страници 18,309
За един ден 1,302,066
Nota bene

Умберто Еко: Мило ми момче, наизустявай

Памeтта е като мускулите на краката. Ако спреш да я упражняваш, ще се превърнеш в идиот, пише известният писател в коледно писмо до внука си
Снимка: Straight.com
Умберто Еко


Мило ми момче,

Не бих искал това коледно писмо да звучи прекалено наставнически, в духа на Де Амичис*, и да проповядва любов към нашите близки, към родината, към човечеството и други подобни. Ти не би се вслушал в такива неща особено (вече си голям, а аз съм твърде стар), защото ценностната система толкова се промени, че моите съвети могат да ти се сторят неуместни.

Така че искам да ти дам само един съвет, който може да ти бъде полезен на практика още сега, когато се занимаваш с таблета си. Няма да те съветвам да изоставиш това занимание от страх да не почна да изглеждам глупав старец. Самият аз също ползвам таблет. За всеки случай само ще те посъветвам да не задържаш вниманието си върху стотиците порнографски сайтове, демонстриращи сексуални игри между хора, между човек и животно. Не вярвай, че сексуалните отношения се свеждат до тези твърде монотонни действия. Тези сцени са замислени, за да те държат вкъщи, вместо да излезеш и да се запознаваш с реални момичета. Предполагам, че си хетеросексуален, в противен случай нагоди съветите ми към твоята ситуация, но гледай момичетата в училище или на спортните площадки, защото те са по-хубави от телевизионните образи и някога ще ти подарят по-голяма радост, отколкото момичетата online. Вярвай ми, защото имам повече опит (ако бях зяпал само сексуалните игри в компютъра, не би се родил татко ти, а и теб не би те имало).

Но не за това бих искал да говоря с тебе, а за болестта, която порази твоето и предишното поколение, което вече учи в университетите.



Говоря за загубата на паметта



Истина е, че ако ти поискаш да узнаеш кой е Карл Велики или къде се намира Куала Лумпур, можеш да натиснеш копчето и веднага да научиш всичко това от интернет. Прави го, когато ти е необходимо, но щом го узнаеш, се постарай да го запомниш, за да не го търсиш повторно, когато тези знания ти потрябват пак, например в училище. Лошо е, че убеждението как компютърът може във всеки един момент да ти отговори на въпросите убива желанието да запомниш информацията. Мога да илюстрирам това със следното сравнение: щом разбере, че може да стигне от една улица до друга с автобус или с метро, което е много удобно при бързане, човек решава, че вече няма нужда да ходи пеша. Но ако спреш да ходиш пеша, се превръщаш в инвалид и трябва да се движиш с инвалидна количка. О, знам, че спортуваш и умееш да контролираш тялото си, но нека сега обърнем внимание на мозъка ти.

Памeтта е като мускулите на краката. Ако спреш да я упражняваш, тя ще закърнее, и ти (нека говорим без увъртания) ще се превърнеш в идиот. Освен това всички ние на старини рискуваме да се разболеем от болестта на Алцхаймер и един от начините да избегнем тази неприятност се крие в постоянните упражнения на паметта ни.

Ето каква ми е рецептата. Всяка сутрин учи някакво кратко стихотворение, както караха нас да правим в детството. Могат да се правят и състезания с приятели за най-добра памет. Ако не ти харесва поезията, можеш да запаметяваш съставите на най-добрите футболни отбори, но трябва да помниш не само играчите на римските отбори, а и съставите на други отбори, така също техните състави от предишни времена (аз например помня футболистите на "Торино", които бяха в самолета, паднал на хълма Суперго: Бачигалупо, Баларин, Марозо и така нататък.) Състезавайте се в това кой най-добре помни съдържанието на прочетените книги (кой е на борда на "Еспаньола", поела да търси острова на съкровищата? Лорд Трелони, капитан Смолет, доктор Ливси, Джон Силвър, Джим...) Изясни, помнят ли твоите приятели имената на слугите на тримата мускетари и д'Артанян (Гримо, Базен, Мушкетон и Планше)... А ако не искаш да четеш "Тримата мускетари" (макар да не знаеш какво губиш от това), играй същата игра с книжката, която си прочел.

Това изглежда игра; то наистина е игра, но ще видиш, че главата ти ще се напълни с персонажи, с истории и най-различни спомени. Ще попиташ защо някога са наричали компютъра електронен мозък. То е, защото той е бил замислен по образеца на твоя (нашия) мозък, но в човешкия мозък има повече връзки, отколкото в компютъра. Мозъкът е такъв компютър, който е винаги с тебе, и възможностите му нарастват в резултат на упражненията, а твоят персонален компютър след продължително използване губи скорост и след няколко години употреба му трябва замяна. Пък мозъкът ти може да ти служи до 90 години, и на 90 години, ако го упражняваш, ще помниш повече, отколкото днес. Освен това е безплатен.

При това съществува и историческа памет, която не е свързана с фактите от твоя живот или с това, което си прочел. Тя пази такива събития, които са се случили преди да се родиш.



Днес, ако идеш на кино, трябва да стигнеш преди началото на филма



Когато филмът започне, то като че ли през цялото време те водят за ръчичка и ти обясняват какво се случва. По мое време можеше да се влезе в киното, когато си поискаш, дори по средата на филма. Много неща се бяха вече случили, докато се появиш, и се налагаше да домисляш онова, което се е случило преди това. Когато започнеха да прожектират филма от началото, можеше да провериш дали реконструкцията ти е правилна. Ако ти харесаше филма, можеше да останеш и да го гледаш още веднъж. Животът прилича на гледането на филм по мое време. Раждаме се в момент, когато вече са станали много събития в течение на стотици хиляди години, и е важно да разберем какво се е случило преди да се родим. Това е необходимо, за да можем да разберем по-добре защо сега се случват толкова нови събития.

Сега училището (отделно от твоите собствени четива) би трябвало да те учи да запомняш това, което се е случило преди рождението ти, но това не му се отдава. Различните анкети показват, че днешната младеж, дори университетската, родена през 1990 година, не знае, а може би и не иска да знае онова, което се е случвало през 1980 година, да не говорим за времената преди 50 години. Статистиката потвърждава, че когато запитат младите хора кой е този Алдо Моро, те отговарят, че той е оглавявал "Червените бригади". Пък той беше убит тъкмо от членовете на тази нелегална ляворадикална организация.

Дейността на "Червените бригади" остава тайна за мнозина, а тези бригади присъстваха на политическата сцена едва преди някакви си трийсетина години. Аз съм роден през 1932 година, десет години след идването на власт на фашистите, но знаех кой е бил министър-председател по времето на Похода към Рим. Може би ми бяха разказали във фашисткото училище за това, за да обяснят колко глупав и страхлив е бил този министър ("Страхливецът Факта"), свален от фашистите. Нека да е тъй, но знаех за това. Ала да оставим училището на мира. Днешната младеж не познава дори актрисите отпреди двайсет години, а аз знаех коя е Франческа Бертини, снимала се в нямото кино двайсет години преди да се родя. Може би това беше, защото прелиствах старите списания, натрупани в килера на нашата къща. Аз и на теб предлагам да прелистваш старите списания, защото така можеш да разбереш онова, което е ставало преди да се родиш.



Ала защо е така важно да знаеш за събитията от далечното минало?



Защото често такива знания помагат да разберем хода на днешните събития и при всички случаи, като познаването на състава на футболния отбор, това помага да обогатим нашата памет.

Имай предвид, че можеш да тренираш паметта си не само с помощта на книгите и списанията, но и с помощта на интернет. Мрежата е предназначена не само да бъбриш с твоите приятели, но и за да изучаваш световната история. Кои са били хетите, камизарите? Как са се казвали трите кораба на Колумб? Кога са измрели динозаврите? Имало ли е кормило на Ноевия ковчег? Как се наричал прародителят на вола? Преди сто години имало ли е повече тигри, отколкото сега? Какво знаеш за империята Мали? Кой е разказал за нея? Кой е бил вторият папа в историята? Кога е измислен Мики Маус?

Мога да продължа да питам до безкрайност, и въпросите биха могли да станат прекрасна тема за изследване. Защото всичко това трябва да се помни. Ще дойде ден, в който ще остарееш, но ще чувстваш, че си изживял хиляди животи, все едно си участвал в битката при Ватерло, присъствал си на убийството на Юлий Цезар, посетил си същото място, където Бертолд Шварц, смесвайки различни вещества в опит да получи злато, случайно изобретил барута и хвръкнал във въздуха (така му се и пада!). А другите ти приятели, които не се опитват да обогатят паметта си, ще преживеят само един - собствения си живот, монотонен и лишен от емоции.

Така че обогатявай паметта си и за утре да научиш наизуст "La Vispa Teresa"**.

---

*Едмондо де Амичис" - автор на популярни детски четива - "Сърце".

**Детско стихотворение от Луиджи Сайлер, поет от Милано.

50
21972
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
50
 Видими 
24 Януари 2014 19:14
Да се учи в училище това писмо!
24 Януари 2014 19:29
"Нафиле, нафиле..." - дето викал дядо Йоси от "Чичовци".
24 Януари 2014 19:45
Защо газетата дава трибуна на този ретрограден, мухлясал и прост уманитар У.Еко (глей' му името само!) ...
Къф' Мики маус, к'фи пет лева, трябва да се придобиват само и единствено знания относно теглене и връщане на кредити.
Останалото го има в Интернет, пък и да го няма, не е и нужно.
24 Януари 2014 19:56
Предводител на команчите
24 Яну 2014 19:45

24 Януари 2014 20:19
Защо ми се струва че зубренето наизус не е най-добрия начин за трениране на мисленето?
(Когато бях малък демонстрираха един военноинвалид с уникална памет. Помнеше телефонната книга и доклада на др Димитров пред Петия конгрес - 5 часа! Не блестеше с интелект.)
24 Януари 2014 20:25
Защо ми се струва че зубренето наизус не е най-добрия начин за трениране на мисленето?

Ако си напрегнеш тренираното мислене, ще разбереш, че никъде в текста не става дума за тренирането на мислене.
А иначе заради отказа от учене, стремежа към "тренирането на мислене" и желанието за джой и фън в школото се докарахме дотам, че днес няма кой да свърши една работа за пет пари като хората.
24 Януари 2014 20:40
През 75-та като ученик в Бургас се запознах с един младеж, който като му кажехме номер на лека кола казваше марката и и на коя улица е паркирана. Пробвахме с коли под брезент и пак ги познаваше. Беше малко чалнат.
24 Януари 2014 21:40
"Сърце" е една от книгите на моето детство...
Благодаря, Мъдрецо...
24 Януари 2014 21:47
рибарче 5 мили,
Момчето отдавна си отиде и го забравихме дори...
Красивото му иде с туй, че остава в главите ни...
Благодаря,
Ако имаш възможност, в сряда-петък мини през зелената барака до Търговската...
24 Януари 2014 22:02
В древността в Тибет подбирали деца с дарби, за да ги обучават за лечители. Обучението включвало изучаването на "Чжуд-ши" - трактат за здравето и лечението. Понеже книгите са били скъпи и недостъпни за всички, децата са били обучавани чрез наизустяване на стихотворния трактат по метода на визуализацията - нещо като Двореца на паметта на Шерлок. Ученикът е знаел на коя страница, в кой свитък, на коя лавица, в кой шкаф на библиотеката е нужния текст. Необходимият текст възстановявал в паметта си, представяйки си как седи в библиотеката и посяга към рафта за свитъка. След като наизустявали канона, чак тогава обучението продължавало вече с беседи с учителя по смисъла на всеки наизустен стих. На следващи етапи, отново с учител, "на терен", започвало изучаването на растенията, билките. После диагностиката - пулсова, по мирис, цвят, палпиране на органи и тъкани. Чак след това лечение - билки, мокса, игли, масажи и т.н.
При устно предание на учението, способността да се наизустява е била есенциална. До степен, в случая, лечителят, оставен сам в планината, да е способен да си свърши работата и да излекува болния със знанията си.
24 Януари 2014 22:19

В "451 по Фаренхайт" книгите са ценност сами по себе си. Но във филма под същото заглавие Франсоа Трюфо ни побърка, признавам, че след финалните кадри цял един клас във Варна ходехме като треснати, даже великият Бредбъри не се беше сетил за това - щом те ще горят книги, ние ще ги наизустяваме и така ще общуваме.
Мъка ми е, че сега просто няма с какво да комуникираме - това, с което ни захранва съвременната пропаганда, не става за общуване.
А това, което става, е неартикулируемо от днешните медии. Те просто не стават за това.
И за всичко това сме виновни ние. Не бива да бягаме от своята отговорност.

А, и адмирации за СЕГА, че са пуснали в тираж този текст/
24 Януари 2014 22:28
“Наизустяване“ винаги се е противопоставяло на “разбиране“ и поради това думата извиква негативизъм. Тук обаче става въпрос за друго. Просто мъдрецът е разбрал че онзи компонент на културата който предполага натрупване на емпирично знание, и без който по-висшите интелектуални функции са невъзможни, е на път да изчезне в епохата на интернета. И се мъчи да спаси внука си.
24 Януари 2014 23:02
ΟΙ ΝΟΣΤΟΙ....
24 Януари 2014 23:47
Траките не са оставили книги а са били една от великите цивилизации ! Индианците от Северна Америка също !
Само вербални ! А Интернет е от Бога , както спомена Светият Отец - Папата ! Богатите вече наистина съжаляват
за това !
25 Януари 2014 07:30
Не беше военноинвалид , а контузен след удар на шрапнел по каската.
Казваше се Асен Миланов. Силната памет не винаги е достатъчна. Тук става въпрос за трениране на мозъка към творческо мислене. Аз така го разбирам. Четенето на книжна художествена литература развива въображението и паметта. Казвам книжната, защото ми се струва, че четенето й от компютъра не е същото.
25 Януари 2014 08:59
Прав е за тренирането на мозъка. Редно е да се спомене, че само ученето наизуст не е достатъчно, но все пак е по-добре от нищо. Също както ходенето пеша не е достатъчно, но е по-добре от нищо.
25 Януари 2014 09:39
...в продължепие на столетия преподавателите са усещали , че детските мозъци трубва да бъдат изграждани с постоянно нарастваща трудност, които да укрепват мозъчните функции. През целия деветнайсти и началото на 20 век класическото обучение често включвало механично запаметяване на дълги стихотворения на чужди езици, което засилвало слуховата памет( оттам - мисленето на чужд език ). Освен това се обръщало фанатично внимание на краснописа, който вероятно помагал да се засилят двигателните възможности. Това помагало не само на писането , но ускорявало и правело по гладко четенето и говоренето. Често се обръщало голямо внимание на правилната дикция и усъвършенстване на произношението. През 60 год на 20 век преподавателите изхвърлили тези традиционни упражнения , защото били прекалено тежки, трудни и " неумесни". Но загубата им се оказала скъпо струваща ; те вероятно са били единствената възможност за много ученици систематично да упражняват мозъчната функция , която ни позволява охотно да боравим със символи. За всички нас останалите изчезването им може да е допринесло за общия упадък на красноречието, което изисква памет и високо ниво на слухови мозъчни възможности, които вече са ни непознати..."Невероятният мозък" Норман Дойджи
25 Януари 2014 09:49
...По време на дебатите м/у Линкълн и Дъглас през 1958 , двамата спокойно говорели в продължение на час и повече без бележки , като използвали цели наизустени откъси; днес повечето от най-образованите м/у нас учили в най-елитните училища след 60те години, предпочитат вездесъщата презентация на PowerPoint - последната конпенсация за слаба първична корова зона...
25 Януари 2014 10:06
Без
любов към нашите близки, към родината, към човечеството и други подобни
за какво му е на човек силната памет? И ще бъде ли тази силна памет добра памет?
Човек може да запомня състава на политбюро на ЦК на КПСС и имената на лагерите в ГУЛАГ и техните началници. Или началниците на нацистките концлагери. Или да наизустява речите на Волен Сидеров.
Според мен "други подобни" определят съдбата на Човечеството.
Щеше ли да имаме Васил Левски, ако Васил Кунчов не обръщаше внимание на "други подобни", а се стараеше да запомни имената на валиите и мюдюрите в поробена България?
25 Януари 2014 10:09
Федаин
25 Яну 2014 09:49
Мнения: 1,124
От: Bulgaria
...По време на дебатите м/у Линкълн и Дъглас през 1958

1858, все пак.
И макар че примерът е по принцип верен - боя се, че в България въпросните дебати (и тяхното значение за САЩ навремето) не говорят нищо на 99.9% от публиката. Получава се нещо като удар с юмрук по масата... при липса на маса.

25 Януари 2014 10:19
Godot, не знам за 1858. Ползваш ли палар поинт? Аз да. Дето викал сръбския коментатор "седем санта греду целиш, седем метру врата не видиш".
25 Януари 2014 10:23
Няма какво да се правя, че мога комптентно да коментирам Умберто Еко, най-великият есеист на нашето време. Мога само да реагирам емоционално, шапка му свалям. Ето какво става, като се съберат талант, житейска мъдрост и морал.
25 Януари 2014 10:47
ФилипТотю
25 Яну 2014 10:06

за какво му е на човек силната памет? И ще бъде ли тази силна памет добра памет?

На пръв поглед - силната памет служи при човека горе-долу за същото, за което служат базите данни при компютрите.
Всъщност, не само при човека - колкото по-развити са едни живи същества, толкова повече развита памет имат.
Но човекът е просто първият животински вид, който започва да съхранява базите си данни и извънбиологически. И поради това той "придобива" два вида памет - собствената (биологическа) и външната (резултат на цивилизацията) .
Или, "по модерному" казано, "имплицитното знание се експлицира извън биологическия индивид и става неразделна част от биологическия вид" .
Ако продължим аналогията с компютрите, има оперативна (биологическа) памет - има и външна памет (книги, филми, паметници, цялата цивилизация всъщност) .
С развитието на цивилизацията тази "външна памет" получава нови и нови нива, което налага нови функции за "оперативната" (биологическата) памет. Простото "запаметяване" - (необходимо при липса на външна памет - нещо, което е било необходимо в дописмената епоха, и което споменава и Firmin) , отпада като жизнена необходимост, или като "памет от първо ниво". Запаметяването започва да играе повече ролята на кеш-паметта в компютрите - за да осигури бърз "достъп" до най-често срещаната (респ. необходима) информация. Появява се обаче нещо като "памет от второ ниво" - всъщност: запаметяване и организиране на "линкове" към външната информация. Тази "памет от второ ниво" служи, за да ни ориентира максимално при търсене във "външната памет" и отговаря на нещото, което наричаме "знание" . Или, както го е рекъл един от пионерите на "машинното знание" - "по-малко знание означава по-дълго търсене" (Less knowledge means more search) . Важи не само за машинното знание.
И тук стигаме да "наизустяването" , тема на есето на Еко. Ако продължа разсъжденията в горния контекст - достъпът до знанието се намира на "второ ниво" на паметта - но (според Еко) този, който не може да си организира паметта да помни на "първо ниво" няма да бъде способен да достигне това второ ниво. Оттук - тезата на Еко за тренировки на паметта на "първо ниво" .
А на втория въпрос на Филип Тотю - "ще бъде ли тази силна памет добра памет?" . Ами май зависи от това - доколко е изградено второто ниво на паметта (връзките към външната памет) и доколко тези връзки са към "база от данни" или "боза от данни" . Ама това е вече май друга тема.
25 Януари 2014 11:02
Федаин
25 Яну 2014 10:19
Godot, не знам за 1858.

Просто - годината на дебатите Линкълн - Дъглас (беше писал 1958) . Не че това променя хода на Вселената, просто уточняване на факт.
Иначе - тезата ти от другия пост:
През 60 год на 20 век преподавателите изхвърлили тези традиционни упражнения , защото били прекалено тежки, трудни и " неумесни". Но загубата им се оказала скъпо струваща ; те вероятно са били единствената възможност за много ученици систематично да упражняват мозъчната функция , която ни позволява охотно да боравим със символи.
ми се струва доста интересна. Една малка илюстрация (на немски, ама се надявам да не е непреодолима бариера за интересуващите се) :

Mathematikunterricht gestern - heute - morgen
Hauptschule 1960
Ein Bauer verkauft einen Sack Kartoffeln für 50,- DM. Die Erzeugerkosten betragen 40,- DM. Berechne den Gewinn !

Realschule 1970
Ein Bauer verkauft einen Sack Kartoffeln für 50,- DM. Die Erzeugerkosten betragen 4/5 des Erlöses. Wie hoch ist der Gewinn ?

Gymnasium 1980
Ein Agrarökonom verkauft eine Menge subterraner Feldfrüchte für eine Menge Geld (G). G hat die Mächtigkeit 50. Für die Elemente aus G gilt: G ist 1. Die Menge hat die Herstellungskosten (H). H ist um 10 Elemente weniger mächtig als die Menge G. Zeichnen Sie das Bild der Menge H als die Tilgungsmenge der Menge G und geben sie die Lösung (L) für die Frage an: Wie mächtig ist die Gewinnsumme?

Gesamtschule 1990
Ein Bauer verkauft einen Sack Kartoffeln für 50,- DM. Die Erzeugerkosten betragen 40,- DM und der Gewinn 10,- DM.
Aufgabe: Unterstreiche das Wort "Kartoffeln" und diskutiere mit Deinem Nachbarn darüber.

Schule 2000 (nach Bildungsreform)
ein kapitalistick-prewiligiertes bauer bereichert sich nach rechtfertigunk an einem sack kartoffeln um 10,- dm. untersuche das tekst auf inhaltliche feler, korogire das aufgabengestaltunk unt demonstrire gegen das lösunk.

Schule 2010
es gipt keine gartoffeln mer!
25 Януари 2014 12:05
Всичко променя хода на Вселената. Ама е много дълго да го обяснявам.
Бъдете здрави!
25 Януари 2014 12:18
es gipt keine gartoffeln mer!


Тези гартофелн не ги разбрах... Нещо сленг ли е?
25 Януари 2014 12:27
Мишо Константинов
25 Яну 2014 12:05
Мнения: 394
От: Bulgaria
Скрий: Име,IP
Всичко променя хода на Вселената. Ама е много дълго да го обяснявам.

Дето е речено - “If you can't win by reason, go for volume.” (или поне заплаши с volume) .
Иначе - нищо не променя хода на Вселената, защото тя е единствена. Всичко, което се случва (или не се случва) в нея е част от нейния ход.
Иначе казано, ходът на Вселената е такъв, какъвто е; той е самата промяна и като такъв не подлежи на промяна.
25 Януари 2014 12:29
Дорис
25 Яну 2014 12:18
Мнения: 8,676
От: Bulgaria
Скрий: Име,IP

es gipt keine gartoffeln mer!


Тези гартофелн не ги разбрах... Нещо сленг ли е?

Mach Dir keine Sorgen um "gartoffeln"... Hauptsache, "gipt" und "mer" hast Du schon verstanden.
25 Януари 2014 12:34
Godot


Godot


Ммм даа,
В тази насока. Механичната памет/ наизустяването на данни / е необходима за да развие логическото мислене и да натрупа логическа памет , която пак трябва да се помни. . Зрението, слуха , писането спомагат за натрупване на данни.
Ако знаеш само че 2+2 са 4. Не можеш да развиеш логическа памет, да направиш логически изводи да вземеш решение..Прекаленото натрупване на данни затормозява развитието на логическата памет.

Имаше една книжка , някъде към 70-те."2000"май беше. Та там имаше едно описание.
Имаше едно стадо маймуни на единия бряг на река , което имаше условия да се размножава.Не си спомням точно развитата идея. Но мисля че беше , че най силния водач на стадото , като гледа бананите отсреща , няма необходимия умствен потенциал , как да мине реката и да се нахрани.Оборваше се теорията че това може да стане с еволюция. Щото за толкова години маймуните с които сме най близо генетично не създават междинно звено на еволюцията на човека. . Този умствен потенциял му се насадил от някаква кутия покрай всяка сутрин минавал , която му подсказвала. Да премине , когато по реката плували повалени дървета , да вземе в ръка тояга , да убие по-малкото маймуни на отсрещния бряг и да се нахрани. Нещо като обясняване, оправдаване появяването мисълта за войната, като част от цивилизационния процес.Не си спомням как се разви тая идея имаше следваща книга "2001' която не намерих.
Сега , като се замислям , няма как силния да е преминал на отсрещния бряг. По-скоро в животинското царство , силния остава слабия без храна. и слабия може да е приниден да премине реката.Знам ли?
25 Януари 2014 12:35
Абе общо взето или развиваш мозъка си и получаваш достъп до преживяванията достъпни за човешката природа или се опираш на Googl search и в резултат получаваш един средно статистически пост модерен планктон с телевизор вместо мозък!
25 Януари 2014 12:42
Годо, абе, честно казано, нихт ферщеен. Освен някои класически фрази и словца из епопеята на Йозеф Швейк.
25 Януари 2014 12:44
rorik
25 Яну 2014 12:34
Ако знаеш само че 2 2 са 4. Не можеш да развиеш логическа памет, да направиш логически изводи да вземеш решение..Прекаленото натрупване на данни затормозява развитието на логическата памет.

В този ред на мисли:
Преподавателят изпитва ранобуден студент: "Колко е 2+2" ?
"5" - уверено отговаря ранобудният, преподавателят се намръщва, а останалите ранобудни в аудиторията започват да викат "Дай му още един шанс, дай му още един шанс!".
"Е, добре" - казва преподавателят, - "колко е все пак 2+2" ?
"3?" - вече неуверено гадае ранобудният. "Дай му още един шанс, дай му още един шанс!" - викат пак колегите.
"Добре, хайде още един шанс - колко е накрая 2+2" ?
"4" - отговаря ранобудният.
"Дай му още един шанс, дай му още един шанс!" - скандират останалите ранобудни...

25 Януари 2014 12:48
Арх. Йордан Миланов започва на 60 г. да учи латински и го научава перфектно.
Много е полезно за паметта и срещу Алцхаймер.
Имам друг познат, който на всеки 5 г. започва да учи нов език.
Вече е на 92 и не престава.
И асансьор не ползва.

25 Януари 2014 12:56
Ммм даа,
Годо.
Ако знаеш само че 2+2 е равно на 4.И не знаеш нищо друго , не можеш да отговориш правилно. Защото не можеш да се досетиш че 2+2 може да бъде 1,2,3,4,5, ...
Как да знаят ранобудните кое преподавателя мисли за правилно? Те за това казват . Не искаме тоя дето не знае какво е правилно.
25 Януари 2014 13:02
Арх. Йордан Миланов започва на 60 г. да учи латински и го научава перфектно.
Много е полезно за паметта и срещу Алцхаймер.
Имам друг познат, който на всеки 5 г. започва да учи нов език.
Вече е на 92 и не престава.
И асансьор не ползва.


Докторите казват че като мислиш , увеличаваш гънките , повръхността на мозъка си. Със стареенето сърцето отслабва и не изтласка кръв към всички гънки. Така се запушват най финните кръвоносни съдове и мозъчния инсулт. За това препоръчват продължаване на обучение.Спортистите пък получават по-слаб кръвоток в сърцето и запушват артериите на сърцето , и предизвикват инфаркт. За това препоръчват физическо натоварване.
25 Януари 2014 13:06
Дорис
25 Яну 2014 12:42
Годо, абе, честно казано, нихт ферщеен. Освен някои класически фрази и словца из епопеята на Йозеф Швейк.

Съжалейро... не ми се превежда цялата история, много е дълга - така че да оставим хода на Вселената такъв, какъвто е... "Караул уЗтал"
25 Януари 2014 13:30
Преподавателят изпитва ранобуден студент: "Колко е 2 + 2" ? "5" - уверено отговаря ранобудният, преподавателят се намръщва...


Това не се е случило в света на Биг Брадър (в смисъл че там преподавателят нямаше да се мръщи):

Натисни тук "In the end the Party would announce that two and two made five, and you would have to believe it. It was inevitable that they should make that claim sooner or later: the logic of their position demanded it. Not merely the validity of experience, but the very existence of external reality, was tacitly denied by their philosophy. The heresy of heresies was common sense. And what was terrifying was not that they would kill you for thinking otherwise, but that they might be right. For, after all, how do we know that two and two make four? Or that the force of gravity works? Or that the past is unchangeable? If both the past and the external world exist only in the mind, and if the mind itself is controllable what then?"
25 Януари 2014 13:43
Чел съм разни неща за появата на писмеността и страховете, че тя ще доведе до деградация на човечеството. Съжалявам, че не мога да дам някакъв линк и по-учените да коментират нещо по въпроса, ама вече не помня заглавията, а иначе е много трудоемко, даже чичо Гошо да ги знае, много щеше да ми е интересно (не само весело, сигурен съм, нищо, че пробвам едно домашно вино и е много добро).
25 Януари 2014 14:39
...Едно ме пораздразни и ми прозвуча фалшиво в писмото: като да е писано до Кристофър Робинс от тейко му А. Милн! Или до малкия лорд Фаунтлерой от не помня кой му беше наставник.

Мило момче, мили хора... Lascia perdere!
25 Януари 2014 14:39
— Ето: ние помним всички навици на зверовете, всички миризми, всички пътечки, всички наши предания и занаяти. Всеки от нас държи в главата си всичко, което е необходимо за племето. А те нищо не могат да запомнят без подсказването на техните паметни знакчета — такива едни мънички чернички белегчета, които те наричат писменост. Толкова им е отпаднал умът!

— Значи, хората вече нямат бъдеще! — тихо въздъхна мъдрата стара Олла. — Горките ни деца!

http://chitanka.info/text/13881-gledishte
25 Януари 2014 14:50
За какво му е на един народ да е грамотен, щом това което основно чете са жълтите вестници на д. пеевски и мама, върха на интелектуалното предизвикателство е да срича с черната златка, а морала му се преподава от "мозъчния тръст" на приличащия на сводник гологлав шоумен?
(не отговаряйте - въпроса е риторичен)
25 Януари 2014 15:55
Чел съм разни неща за появата на писмеността и страховете, че тя ще доведе до деградация на човечеството.


Ами има нещо вярно. Писменоста дава възможност да помниш.Колко често казваме, все грешим и не се учим от историята. Писмеността ни дава лъжливи данни. Вземаме грешни решения. Ако я нямаше щяхме да действаме на подсъзнателно равнище с истински данни за оцеляване, създали подсъзнателно логическо мислене. Един стар доктор психиатър казваше, изчетох толкова книги ,мога да позная убиец., но не книгите ме научиха. Стигнах до заключениеточе са ми били достатъчни само 3 прости неща , които всеки знае. На човек са му нужни само те. Първо - да се нахрани,второ - да се размножава, трето да не измръзне или изгори. Всеки който ти отнеме или реши да регулира тези 3 неща е убиеца ти. За какво четох цял живот? На земята , Човекът е животното , което се нуждае от най-малко храна за да съществува, , Слънцето изгрява всеки ден да те топли, който не трябва да се размножава му се отнема това право от природата.
Чуваме - тракийците създали цивилизация , пък не оставили писменост.Дали нарочно не са ни оставили такава., за да не умре подсъзнателното ни логическо мислене? Това е при условие че най малката клетка на вселената е човека.

А ние какво имаме - общество.
Общество в което има разделение на мисленето. На едни е дадено да събиратлъжливи данни , други, да създават логическите връзки , на трети да вземат решенията. В обществото има голяма вероятност данните да са лъжливи, или в името на удобните ни решения изкривяваме всичко надолу.

Така в общество загиват родове, племена, държави, империи и човек все започва отначало.
25 Януари 2014 17:15
Разкошен Умберто Еко, както винаги.
25 Януари 2014 18:02
При това съществува и историческа памет, която не е свързана с фактите от твоя живот или с това, което си прочел. Тя пази такива събития, които са се случили преди да се родиш.

Същото твърди и Карл Юнг -- в учението си за т.н. архитипове / прасъзнание. Такова твърди и индийската философия със схващането за т.н. хроники на акаша / посланията на душата. Твърди го и Платон -- във Фаедон, развива и логично обосновава наличието на душа и че знанието е даденост на всеки. Само трябва да се потърси в дълбините на собствената си душа, която знае.
---------
За да се успее в дадено дело е нужно собствено, самобитно знание, от което произтича и се създава своя собствена игра -- по свой замисъл и начин за осъществяване. Всичко велико е създадено от хора играли своите си игри, по свой замисъл и знания от себе си, от вътре себе си.
Провалът на т.н. "преход" е именно заради това -- ние през цялото време, а и сега, играем чужди игри, водим се по чужди акъли, постоянно принизяваме своята същност и величаем чуждите същности.
Някой да познава някого, който е прокопсал играейки чужди игри ...
25 Януари 2014 18:35
хикса 25 Януари 2014 13:43
Чел съм разни неща за появата на писмеността и страховете, че тя ще доведе до деградация на човечеството.

rorik 25 Януари 2014 15:5 Чуваме - тракийците създали цивилизация , пък не оставили писменост.Дали нарочно не са ни оставили такава

В творбата на Платон, Федър, в един от откъсите, учения Сократ разказва историята на Tхамус, египетския цар и Tхеутх изобретател на писаното слово. В тази история, Tхеутх представя новото си изобретение -- чертожно изобразяване на мислите и думите, писмено изображение, образ, на цар Tхамус. Тхеутх казва на цар Tхамус, че новото му изобретение "ще подобри както мъдростта така и паметта на египтяните" . Цар Tхамус е недоверчив относно това ново изобретение и го отхвърля. Има го като средство за спомен, а не за съхранение на знания. Той твърди, че писаното слово ще зарази египетския народ с фалшиви познания, тъй като те ще бъдат в състояние да заемат факти и истории от външен източник и вече няма да бъдат принудени мислено да задържат големи количества знания в себе си.
(Отново имаме идеята,ч е Знанието е дадено и то е в нас , от Бога и по рождение)

Друг учен -- Андрю Робинсън подчертава, в работата си Произхода на писането, 2003г., възможността писането да се използва за разпространяване на невярна информация и следователно използване способността на писаното слово, за да се намали обшественото познание. Хората често приемат нова информация, която възприемат като познания, но в действителност пълнят умовете си с фалшиви знания, е една от идеите ...
Такива ми ти работи за писаните знания.

А относно траките -- имали са забележителни знания. Ето какво пише Платон в Хармид, в едно обсъждане за траките (наричани другаде българи):
"Нашият цар Залмоксис – рече той, – бидейки сам бог, твърди, че както не бива да се почва да се лекуват очите без тялото, тъй не бива да се почва да се лекува и тялото без душата, и че причината, поради която гръцките лекари не могат да се справят с много болести, е, гдето не признават цялото като такова, което се нуждае от лекуване и което, щом не се намира в добро състояние, не позволява и на частта да се намира в същото състояние. Той каза, че душата е това нещо, от което произтича всякакво добро и всякакво зло за тялото и за целия човек, както главата е същото нещо за очите; затова трябвало главно и преди всичко да се лекува душата, за да бъде в добро състояние и главата, пък и останалите части на тялото. А лекуването на душата, мили мой, каза той, става с някакви припявания, а тия припявания са добрите беседи. От такива беседи се заражда в душата мъдрост и щом веднъж душата придобие мъдрост и я притежава, вече лесно може да придаде здраве и на главата, и на останалите части на тялото. И тъй, като ме запозна с лекарството иприпяванията, той добави: дано никой не те склони да си лекуваш главата с това лекарство, докато не предоставиш по-напред душата сина лечебната сила на припяванията. И то защото в това се състои разпространената сега между хората заблуда, че се залавят да прилагат отделно единия или другия начин на лекуване."



25 Януари 2014 19:19
(Отново имаме идеята,ч е Знанието е дадено и то е в нас , от Бога и по рождение)


Мммм даа,
Така казваше и тоя психиатър. Има 2 вида хора. Те си се раждат такива. Едните имат развита , той и казваше механична памет. Способност да трупа данни.С едно прочитане запомня огромен обем информация.
Други се раждат и не могат да запомнят 10 стиха за един ден. Тези с механичната памет , не я помнят, но им е достатъчно само да погледнат заглавието и да ги възстановят .Те трябва да се тренират да развиват логическото си мислене. . Другите, запомнят за един ден 10 стиха но ги помнят с години.Те са с логическо мислене и трябва да се тренират да търсят данните необходими за логическото мислене. Образованието натоварва психически и двата вида. Но той и казваше че най доброто свойство на мозъка е да забравя. Най великите откриватели през последните 2 века са били обикновено хората с механична памет. Не рядко , се съобщава че при тях логическото мислене се активира по време на сън.Сегашните машини помагат на хората с логическо мислене да си набавят данните.
Остава си обаче в днешни дни проблема с лъжливите данни.
Това води до вземане на грешни решения.
25 Януари 2014 20:18
Годо, за малката илюстрация! ...
26 Януари 2014 16:19
Благодаря, колеги, за чудесните постинги! Сега като се замислих, в последните 30, та да не са и повече години, в обучението се залага на визуалното с цел запомняне - картинки, ППТ презентации, филмчета и прочие. Но не всички са с добра визуална памет и ...от където дошло, оттам и отишло. Та може би затова днешните ученици, обучавани по тоя начин, са по-зле от поколението на родителите си по ниво на образованост. Много пъти съм си мислела, какво би станало с нашата цивилизация, ако в един красив момент поради някаква причина стане невъзможно електропроизводството и електрозахранването съответно? Ами всичките умни машинки ще спрат. И какво правим тогава?! Няма чичко гугъл, няма го харда с всичките данни! Рукописи не горят, както се казва, знанието на хартия ще остане. Стига да не дойдат времена ала 451 по Фаренхайт на Бредбъри....
27 Януари 2014 11:51

Паметта е функция на мозъка, както физическата активност е функция на мускулите.
Оттук и тезата на Еко, че мозъкът за да не атрофира , трябва да работи.
Запаметяването или наизустяването на информация наистина ангажира мозъка и може да го поддържа в добра форма.
Съмнявам се обаче, че милото момче ще изпитва удоволствие от наизустяването.
Физическата активност само за поддържането на мускулите също не е достатъчно мотивираща и ентусиазираща.
Както мускулите, така и паметта са страничен продукт от целенасочена съзидателна дейност, която е мотивирана от интересите на човека.
Проблемът в образованието на младите хора е, че не се подготвят и подпомагат като субекти за самостоятелна дейност независимо в каква област.
27 Януари 2014 21:46
Хубаво е да помниш Но не това е позивът на Еко Преди да помниш трябва да напълниш-да наизустяваш, адже бе. Иначе паметта празна от съдържание е жив Алцхаймер
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД