Правителството е на път да направи решителна крачка за промяна на модела за финансиране на държавните висши училища. Целта е ударно да се стимулират тези университети, които обучават най-добре подготвени за пазара на труда кадри. Това ще стане чрез сериозно увеличение на бонусите за качество за висшите училища, които имат висока приложимост на образованието и малък дял на дипломирани безработни. Идеята се предлага с проект на постановление на Министерския съвет, публикуван за публично обсъждане.
Университетите, които подготвят най-добрите кадри по приоритетните специалности педагогика, природни и технически науки, математика и информатика, аграрни науки, ветеринарна медицина и изкуства, ще получават добавка в размер на 58% от бюджета за обучението на студенти по съответната дисциплина. Например в момента Софийският университет, който е на първо място в рейтинга по педагогика, получава допълнително по 866 лв. на година за всеки редовен студент, а след увеличението държавата ще дава по 1095 лв. В момента университетът, който обучава най-добрите кадри за ИТ индустрията - отново СУ, получава по 1991 лв. като бонус за качество, а занапред сумата ще нарасне до 2516 лв. Бонусите за първенците в обучението по останалите области - хуманитарни, социални, стопански и правни науки, здравеопазване и спорт и сигурност и отбрана, могат да достигнат до 29%. Досега стимулите за първата група бяха до 25% от бюджета за издръжка на студентите по направлението, а за втората група - до 12.5%. Най-високите финансови стимули ще получат само вузовете, които покриват едновременно две условия - имат над 66% приложимост на придобитото образование и под 2% безработица сред завършилите.
За изчисляването на бонусите за качество се вземат предвид резултатите от последния рейтинг на вузовете, като най-голяма тежест имат осигурителният доход, приложението на придобитото висше образование на завършилите и безработицата сред дипломираните специалисти. Сумата зависи и от броя на студентите и издръжката на един студент в съответното направление. Класираните на второ и трето място в рейтинга също могат да получат допълнителни средства, ако покриват изискванията за качество на обучението и реализация на пазара на труда. Висшите училища могат да се разделят условно в пет групи с различни коефициенти в зависимост от нивата на двата показателя - приложимост на образованието и безработицата сред завършилите. С изключение на най-слабата група - под 66% пригодност на дипломата и над 6% незаети, за всички останали категории има увеличение, макар и символично.
Една от целите на рейтинга и на бонусите е по естествен път да останат само "силните" висши училища, които наистина предлагат на своите възпитаници качествено образование. Приоритетните специалности ще бъдат подсилени и по една линия - чрез увеличението на издръжката на един студент в приоритетните направления. Тази промяна ще засегне всички вузове, без значение на кое място са в рейтинга. В момента държавата отпуска субсидия от 1593 лв. за студентите по математика, информатика, биология, химия, физика, инженерните дисциплини, обществено здравеопазване, горско стопанство, а след увеличението сумата нараства на 1663 лв. За студентите по педагогика също ще има увеличение, но то е по-скромно - от 693 на 727 лв. Увеличението беше обещано от просветния министър Анелия Клисарова, тъй като кадрите от тези специалности са търсени от работодателите.
Общо за двете мерки ще бъдат отпуснати 21.422 млн. лв. До 15 февруари просветното министерство ще публикува окончателното разпределение на бонусите за университетите.
|
|