Британският парламент одобри вчера нови мерки за затягане на правилата за имигрантите, но отхвърли въвеждането на нови ограничения до трудовия пазар за българи и румънци, предадоха агенциите. Новите поправки в Закона за имиграцията задължават временните имигранти, каквито са и студентите, да плащат по 200 британски лири, за да ползват общественото здравеопазване. Наемодателите на квартири, както и банките, ще трябва да проверяват дали чужденец, търсещ жилище например, пребивава законно в страната. Новите мерки също така предвиждат да бъде отнемано британското гражданство на чужденци, заподозрени в тероризъм. Чуждестранни престъпници ще могат вече да бъдат депортирани от Великобритания, преди да са получили право да обжалват присъдите си.
Британските депутати отхвърлиха предложението на група консерватори, водени от Доминик Раб, да бъдат наложени нови трудови ограничения за българи и румънци до началото на 2019 г. Те не се отказаха, въпреки че премиерът Дейвид Камерън обяви, че броят на българите и румънците в страната е приемлив.
Междувременно Белгия обяви, че ще изгони 2712 граждани на страни от ЕС, тъй като представляват неприемлива тежест за социалната й система, съобщи Евронюз. Властите са изпратили писма на тези хора с молба да напуснат територията на страната. Броят на хората, помолени да напуснат, се е увеличил повече от три пъти за последните три години. Най-много уведомления са изпратени на румънци и българи, следвани от испанци и италианци. Сред помолените да напуснат има чужденци, които са загубили работата си и студенти, които вече не учат. "Законът ни дава право да вземем тези решения. Прилагаме правилно и обективно европейското и национално законодателство", заяви представител на Агенцията за чужденците в Белгия, цитиран от Евронюз. Според европейската директива за свободно движение от 2004 г. хората, пребиваващи в друга страна - членка на ЕС, не трябва да се превръщат в тежест за системата за социално подпомагане на приемащата държава членка по време на пребиваването си там.