:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,658,786
Активни 231
Страници 1,351
За един ден 1,302,066

Медицината и информатиката гарантират най-успешна реализация в България

Софийският университет отново е лидер в 18 образователни направления, показва новият рейтинг на висшите училища
Медицина, военно дело и информатика са най-успешните професии в България за поредна година - завършилите си намират работа по специалността, безработицата клони към нула, а доходите са над 1100 лв. Безработицата при традиционно популярната специалност право вече се изравнява с тази сред химиците. В същото време можем да се похвалим с най-високообразованите продавачи - всеки десети студент, завършил общо инженерство, философия, обществени комуникации и биотехнологии, работи в магазин. Това показва новият рейтинг на висшите училища, който беше представен вчера. Класацията се прави от институт "Отворено общество" и "Сирма груп" по проект, финансиран с европари.

Медицината е безспорен лидер с най-добра реализация на дипломираните и с най-голямо очакване сред работодателите нуждата от кадри да нарасне през следващите 5 г. Данните също така показват, че няма особено значение в кой университет ще се учи тази специалност, тъй като разликите между първия и последния са незначителни. В това направление няма слаби университети, коментира директорът на "Отворено общество" Георги Стойчев. Медицината отстъпва на другите специалности само по показател заплащане. В Топ 20 на най-високия осигурителен доход има само два медицински университета, при това с друго направление - "Обществено здраве", но общата картина само потвърждава изтичането на български кадри в други европейски страни, където заплащането е в пъти по-високо.

19 специалности в различни университети гарантират 100-процентова реализация на възпитаниците си. Тук изненадващо влизат "отвлечени" специалности - философите от Нов български и Пловдивския университет, както и специалистите по теория на изкуствата от НБУ. Любопитен детайл от рейтинга е, че възпитаниците по обществени комуникации на Американския университет в Благоевград влизат с най-висок успех от дипломата от гимназията - 5.93, а машинните инженери от университета "Проф. Асен Златаров" в Бургас с най-нисък - 3.73, но и двата вида специалисти могат да се похвалят с нулева безработица. Инженерите от Шуменския и Минно-геоложкия университет също се реализират на 100%. В групата влизат още възпитаниците по електротехника и електроника от Тракийския и Националния военен университет.

При осигурителния доход прави впечатление, че работодателите започват да ценят високо кадри от по-широк спектър университети. Доскорошната хегемония на СУ и Американския университет в новия рейтинг е нарушена от НБУ, чийто възпитаници по информатика са на шесто място по доход с 1453.37 лв. Най-високоплатени обаче остават колегите им програмисти от СУ - 1775.11 лв. (1641.45 лв. в рейтинг 2012). Военно дело във Военната академия отново е втората по осигурителен доход специалност у нас - 1673.16 лв. Любопитен детайл е, че макар АУБ да запазва лидерските си позиции по отношение на доходите - 5 места в Топ 20, самият доход намалява, макар и незначително. В третото най-добре платено направление - "Администрация и управление" на Американския, например доходът е намалял от 1561.90 на 1521.98 лв. При "Икономика", която е на четвърто място, има спад от 1546.54 на 1472.84 лв. Междувременно същото направление в СУ почти е догонило по доход частния университет.

За разлика от медицината, в икономиката има голямо значение кой ще е университетът. Разликата в доходите на завършилите АУБ и последния в това направление - Висшето училище за агробизнес, е три пъти. 72% от възпитаниците на АУБ се реализират по специалността, а част от тях стават дори шефове на фирми. За сравнение 90 на сто от завършилите Висшето училище по агробизнес работят като продавачи, изтъкна Стойчев.

Любопитните детайли за захранването на молове и др. търговски обекти с дипломирани висшисти идват от новия индикатор в рейтинга - като какви започват работа завършилите дадено направление. С най-висок процент на заетите в търговията са направленията изобразително изкуство и история - над 15%. Над 12% от дипломираните специалисти по материалознание, което се изучава в четири държавни технически университета, също работят като продавачи. Дори част от завършилите (8%) една от най-скъпите специалности, за които плаща държавата - национална сигурност, работят зад щанда. Парадоксална е и реализацията на 6% от дипломираните животновъди - те са заети в сферата на персоналните услуги като фризьори или козметици.

Новият рейтинг потвърждава пренасищането в двете традиционно популярни направления - "Право" и "Икономика". Правото вече се изравнява с химиците по безработица, макар и да е двойно по-ниска от средната за страната - малко над 5%. Дипломата по право дава най-успешна реализация в държавния сектор - като държавни служители работят 30% от висшистите в това направление, но висок остава делът на онези, които се насочват към други професии - 42.73%. При икономиката близо 60% от висшистите работят нещо друго.

Без изненада СУ е лидер в обучението на юристи, следван от УНСС и Пловдивския университет. Юристите от УНСС и СУ изпадат от Топ 50 на заплатите по специалности. Възпитаниците на УНСС взимат повече от правистите на Софийския, макар и с 10 лв. - средната заплата на дипломираните от икономическия ВУЗ е 973.67 лв. месечно, докато колегите им от СУ получават 963.52 лв.

В общата класация по всички използвани индикатори Софийският университет отново е лидер - в 18 от общо 52 професионални направления. В две направление тази година СУ отстъпва челната позиция на АУБ - "Администрация и управление" и "Икономика". "Причината е по-високата акредитационна оценка на университета в Благоевград, а не заради влошаване в представянето на СУ", обясни Георги Стойчев. СУ отстъпва първото място и в още едно направление - "Социални дейности". Там лидер тази година е НБУ. Според Стойчев причината е, че около 73% от завършилите си намират работа в София, където заплатите са по-високи. "Това е най-софийският университет", посочи за НБУ шефът на "Отворено общество". Още два столични университета - Медицинският и Техническият, са на първо място в 5 професионални направления. ХТМУ е на първо място в 4 направления. Други 12 вуза оглавяват класацията само в едно професионално направление или са единствени в него.
28
7594
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
28
 Видими 
31 Януари 2014 19:36
Тази класация е правена сигурно преди укопацията ?
31 Януари 2014 19:39
завършил общо инженерство

Интересно, какво е това животно?!

И при липсваща индустрия няма как инженерите да сме търсени
31 Януари 2014 19:48
Дипломите по медицина и военно дело гарантират най-добра реализация - Натисни тук!

Последно?
31 Януари 2014 19:49
Безработицата при традиционно популярната специалност право вече се изравнява с тази сред химиците.


Има ли още студенти-химици? Физиката не я споменават и с право - там или добро или нищо.
31 Януари 2014 19:52
Интересно, какво е това животно?!


Това е безспорният хит!

П. П. Баща ми ми е разказвал, че преди повече от четиридесетина години имало много добри журналисти, но не е имало ВиШо "журналистика". Може и да не е вярно
31 Януари 2014 20:04
Асол, Натисни тук за ограмотяване.
31 Януари 2014 20:13
Всичко си пасва, Олди, тате е към втория абзац.


В допълнение: Така и не ги научиха лаладжиите на колективизъм, у днешно време му се вика - работа в екип.
31 Януари 2014 20:41
31 Януари 2014 20:59
Хвърлих око на рейтинговата система на сайта на МОН, след това на ситуацията в собственото си професионално направление, после пък на методиката за подбор на критериите и оценяването им и мога отговорно да заявя, че нещата са в голяма степен пълен майтап.
На първо място идеята за оценка на "професионални направления", а не на отделни специалности, е страшно глупава. Мисля, че причините са разбираеми и няма да ги дискутирам.
Избраните критерии за оценяване са около 1/3 обективно защитими и проверими (например брой лаптопи на "глава студент" ) и 2/3 субективни ("социологически анкети" сред студенти и преподаватели относно "разни неща" ). Мога отговорно да заявя, че не познавам колега, който да е бил интервюиран във връзка с това, но това може и да си е мой проблем.
Оказа се, че в "моето" професионално направление СУ е на светлинни години пред втория в класацията (НБУ), но при внимателно вглеждане установих, че има някои критерии, при които НБУ води. Заинтригува ме кои са те, и установих, че най-голяма е преднината в раздел "Оценяване". Загледах се в методиката и прочетох следното:
Индикаторът се базира на субективната преценка на студентите за оценяване в тяхното висше училище

Засмях се и прекратих рисърча си. Обещавам и занапред да продължа да влошавам субективната преценка на студентите за оценяване в тяхното висше училище.

Да са живи и здрави оценителите. И те трябва бел 'леб да ядат.
01 Февруари 2014 00:17
Децата, които сега завършват медицина, или заминават, или стават представители на фармацефтични фирми.
01 Февруари 2014 00:57
Относно критерия "оценяване" : ще цитирам свободно злощастно известния С. Игнатов, ректор на НБУ - "не е важно колко и какво научават студентите, важно е да са убедени, че знаят".

01 Февруари 2014 09:14
Децата, които сега завършват медицина, или заминават, или стават представители на фармацефтични фирми.


Така е.
Спомням си, че преди 3-4 години имаше снимка на абсолвенти медицина с кратък текст - обяснение кои са те.
Коментарите под снимката бяха почти всички до един от сорта на:
"Ето ги бъдещите мафиоти-убийци в бели престилки".
Как да не останат милите да работят в България.
01 Февруари 2014 10:50
Ето едни тревоги от 2007 г. :

Натисни тук “Алма матер закъса за студенти. Няма кандидати за физици и химици“

И в Англия много се тревожеха по това време (вече спряха):

Натисни тук "But instead of celebrating, physicists are in mourning after a report showed a dramatic decline in the number of pupils studying physics at school. The number taking A-level physics has dropped by 38% over the past 15 years, a catastrophic meltdown that is set to continue over the next few years. The report warns that a shortage of physics teachers and a lack of interest from pupils could mean the end of physics in state schools. Thereafter, physics would be restricted to only those students who could afford to go to posh schools. Britain was the home of Isaac Newton, Michael Faraday and Paul Dirac, and Brits made world-class contributions to understanding gravity, quantum physics and electromagnetism - and yet the British physicist is now facing extinction. But so what? Physicists are not as cuddly as pandas, so who cares if we disappear?"

Натисни тук "The wrecking of British science (...) The scientific method is based on what I prefer to call the inquiring mindset. It includes all areas of human thoughtful activity that categorically eschew "belief", the enemy of rationality. This mindset is a nebulous mixture of doubt, questioning, observation, experiment and, above all, curiosity, which small children possess in spades. I would argue that it is the most important, intrinsically human quality we possess, and it is responsible for the creation of the modern, enlightened portion of the world that some of us are fortunate to inhabit. Curiously, for the majority of our youth, the educational system magically causes this capacity to disappear by adolescence. (...) Do I think there is any hope for UK? I am really not sure."

Какво ли ще да е сега положението в Англия и особено в България?
01 Февруари 2014 13:27
"Общо инжинерство" и "Военно дело" !!!!! А са де!
01 Февруари 2014 14:27
Химикал 01 Февруари 2014 00:17
Децата, които сега завършват медицина, или заминават, или стават представители на фармацефтични фирми.
някой като на 25 годишни пергиши "децата" и веднага става ясно, че поне веднъж е гласувал за костов.
01 Февруари 2014 14:53
...Любопитен детайл от рейтинга е, че възпитаниците по обществени комуникации на Американския университет в Благоевград влизат с най-висок успех от дипломата от гимназията - 5.93, а машинните инженери от университета "Проф. Асен Златаров" в Бургас с най-нисък - 3.73, но и двата вида специалисти могат да се похвалят с нулева безработица...

Айлелелеле....
Че тоз бургаски "университет" си беше химически институт. Какви машинни инженери, кви 5 тугрици? И много интересно - къде си намират работа машинни инженери в България, като няма никакво производство? То по света инженерите остават масово без работа, щото производтсвото остана само в Китай, ама в България понеже всичко е наопаки - се оказва рай за всякакви инженери, с дипломи от бивши ПУЦ-ове и техникуми, сега наричащи се "университети".
Начело, разбира се с П.У.Т.К.А.
Или май истината е, че се кара още по схемата от 90-те - наемаме за техник завършили студентчета-инженери за по 300 кинта, па като е усетят и си дигнат чуковете - "университетите" бълват на корем нови бройлерчета...?
01 Февруари 2014 15:28
Че тоз бургаски "университет" си беше химически институт.

Беше Химико-технологичен институт.
01 Февруари 2014 16:17
В групата влизат още възпитаниците по електротехника и електроника от Тракийския и Националния военен университет.


Мале, мале ! Особено възпитаниците на Тракийския университет - пипат тока и не ги е страх ! Настоящата министЕрка съвсем се е оляла с критериите, по които например Новият български така наречен университет е преди Техническия университет в София. Съвсем и на всички е ясно, че тази лелка, дошла от РОМската столица, бързо трябва да си събира багажа.
01 Февруари 2014 18:53
Химикал 01 Февруари 2014 00:17
Децата, които сега завършват медицина, или заминават, или стават представители на фармацефтични фирми.
някой като на 25 годишни пергиши "децата" и веднага става ясно, че поне веднъж е гласувал за костов.

???
01 Февруари 2014 23:30
Хъм! Вече плочкаджии с висшо не се ли търсят? Изкарват се повече пари, де ....
02 Февруари 2014 00:42
Какъв е практическият смисъл от подобно проучване? Ако целта е да се ориентират кандидат-студентите, то за повечето от тях ограничението 'в България' е повече от смешно! Ако пък целта е да се ориентират самите университети, при сегашното финансиране на дейността им подобно проучване не ги интересува въобще!
02 Февруари 2014 02:45
Пикал съм аз на тази "успешна" европейска държава, в която успехът е равен на заплата от 560 евро. При 10 пъти по-голяма заплата за същата професия и ценз в Германия и други "бели" държави.
02 Февруари 2014 09:43
То че няма индустрия, за да се реализират разните специалисти, си е ясно. И подобни статистики са алабалистика. Но пък има "вузовска индустрия", я що вузове се пръкнаха в родината, над 50 май и всички те хляб ядат. С една дума, студенцията захранва вузовската индустрия...
02 Февруари 2014 16:33
А защо другите специалности, като например икономиката не дават добра реализация?
02 Февруари 2014 16:48
Настоящата министЕрка съвсем се е оляла с критериите,

Не съществува такова нещо като "настояща министърка". Съществува "нещото, което имитира министър на образованието". Тази извадена от битака полуграмотна лелка, която така и не може да се ориентира, къде точно е попаднала, и за какво става дума, даже и фарсова фигура не е. Цирковете, които разиграва, докато с труд и старание изчита справките, които "екипът" й е направил, и между другото, прави "лични открития" за това, що за чудо било образованието (друг път не била попадала на толкова неочаквано и неподходящо за нея място), са си чиста ПАРОДИЯ НА ФАРСА. Даже правосъдната "министърка", с генномодифицираната си физиономия на дете в неравностойно положение, с дъвката, която дъвче, докато ПРИСЪСТВА на някоя пресконференция, и гримасите, които прави, не е толкова карикатурно нещо.
.......................
Ега си експертния кабинет! От отявлени лъжци, крадци и мошенници, до откровени карикатури. И всичките - некадърници. На този фон даже и дон Реба изглежда нормално - той поне си прилича на полицай и интригант.
.........................
Да живее полицейското насилие! Всеки полицай - пред Народното събрание! Да опазим народните избранници от народната любов!
02 Февруари 2014 16:56
Даже правосъдната "министърка", с генномодифицираната си физиономия на дете в неравностойно положение


Не се говори така за жена. Дори и в България много мъже не го правят.
02 Февруари 2014 17:00
Защо мислиш, че това е жена? На мен ми прилича на "нещо". Терминът "жена" не се употребява за неодушевени предмети...
02 Февруари 2014 20:20
Защо мислиш, че това е жена? На мен ми прилича на "нещо". Терминът "жена" не се употребява за неодушевени предмети...


Quelle finesse, quelle délicatesse !
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД