Турският парламент прие законодателни поправки, засилващи държавния контрол върху интернет. Опозицията определи новите разпоредби като "убиец на свободата". |
Опозицията остро разкритикува закона като атака срещу свободата на волеизявлението в момент, когато вече са забранени хиляди интернет сайтове в страната. По време на миналогодишните протести премиерът Реджеп Ердоган открито критикува интернет и социалните мрежи, през които се организираха демонстрантите. Парламентарните дебати по текста бяха ожесточени, като опозиционен лидер сравни премиера с Адолф Хитлер и го обвини, че се опитва да въведе фашизъм в страната. Вицепремиерът Бюлент Арънч обаче настоя, че в Турция няма интернет цензура и в сравнение с други държави има по-голяма свобода на медиите.
ЕС изрази безпокойство във връзка с приетия в Турция закон за сигурността в интернет. "Този закон предизвиква сериозно безпокойство тук", каза говорителят на еврокомисаря по разширяването Петер Стано. Той добави, че тъй като Турция е кандидат за членство в ЕС, законът трябва да бъде преразгледан в съответствие с европейските стандарти. Според Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа(ОССЕ) новият закон позволява на регулатора "да събира информация за всички интернет потребители без никакви правни ограничения или предели, а самите потребители никога не могат да разберат как и кога се събира тази информация". През 2007 г. бе прокаран закон, който според доклад на компютърния гигант "Гугъл" приравнява Турция на едно равнище с Китай като най-големия цензор в света. Законът отпреди седем години позволява временно блокиране на места за публикуване на блогове и видеоинформация в сайтове като Wordpress, DailyMotion, Vimeo и YouTube.