Жандармерия, охранителна полиция и част от оперативния състав на МВР тръгват по малките населени места в 15 области от понеделник сутринта, съобщи главният секретар на МВР Светлозар Лазаров. С тази мярка държавата се надява да пребори битовата престъпност, която в последните месеци се разраства и почти не минава ден без съобщение за ограбени и бити възрастни хора по селата. Лазаров повтори и тезата си, че големите градове трябва да се наситят с камери, които да помагат при разкриването на престъпления.
Жандармеристите, които официално се водят към специализираните полицейски сили, ще се въртят на смени от 12 часа, за да има 24-часово полицейско присъствие. Не стана ясно обаче кои ще са 15-те от общо 28 области, тъй като главният секретар назова само 5 от тях - Видин, Враца, Монтана, Плевен и София-област. Освен жандармерия в малките населени места ще бъдат пратени дознатели и охранителна полиция. Според Лазаров ще има "явно и друго наблюдение", където се налага, което най-вероятно значи секретни постове, видеонаблюдение и мобилни екипи.
Засега не е ясно колко време ще продължи операцията. Главният секретар обясни, че ще се работи "на мускули" и "кой докогато може". Такава е ситуацията на границата с Турция, където от няколко месеца са командировани над 1000 полицаи заради бежанската криза. Те ще продължат да работят там. На границата обаче ще се пращат по-малко униформени от районите с най-висока престъпност, за да не се оголват. Освен това ще се направи преразпределение на ресурсите в самото министерство - в някои области ще се отпуска повече гориво.
"Целият ресурс на жандармерията ще участва пряко в охраната на обществения ред в малките населени места. Според анализа и разчетите, които сме направили, сме концентрирали сили в 15 области, където има по-висока степен на опасност от извършване на посегателства. Преди всичко сме заложили на такива населени места в Северна България и Дунавския район, където населението е много малко, голяма част от имотите са безстопанствени и ангажиментът за опазването им ще бъде на служителите на МВР", обясни шефът на националната полиция Тодор Гребенаров.
В момента поделения на специализираните полицейски сили има в 7 големи града - София, Монтана, Плевен, Пловдив, Бургас, Варна и Кърджали. Според източници от МВР последните нареждания ще бъдат дадени от командирите в 7.30 ч. сутринта в понеделник малко преди заминаването на служителите.
От МВР обявиха, че ще се търси активното съдействие на местната власт. Вече са проведени няколко срещи с асоциациите на охранителните фирми, за да се съгласуват действията. Освен това започва "профилактика" на криминалния контингент. Предстоят съвместни проверки на пунктовете за предаване на скрап от МВР, РИОСВ. Другата мярка е наблюдение на заложни къщи и оказиони, където обикновено се продават крадени вещи.
Според последните данни на МВР към края на 2013 г. има спад в битовата престъпност с 1-1.5%. Въпреки това обаче от ведомството признават, че това е в рамките на статистическата грешка и резултатите не са добри. Заедно с това се регистрира и 13% ръст на кражбите на коли спрямо 2012 г.
ИСТОРИЯ
Най-явното използване на жандармерията бе по време на възродителния процес. Тогава службата се наричаше "Вътрешни войски". Впоследствие намерения за подобна мярка се появяваха периодично - при бум на престъпността или при ярка демонстрация на бандитизъм. През 1995 г. жандармерия щеше да бъде изкарвана заради взрива в подлеза на НДК, при който бяха изпотрошени магазини и офиси. Подобна мярка бе разпоредена и по времето на Румен Петков след убийството на банкера Емил Кюлев. На няколко пъти жандармерия бе изкарвана, включително с техника, при кървави размирици в ромски махали. В качеството си на главен секретар Бойко Борисов вкара униформените във видинската ромска махала заради клана Зрънкови. Жандармеристите бяха използвани и за охрана на сградите на Министерския съвет и парламента при протестите през лятото.
|
|