Еврокомисарката по вътрешните работи Сесилия Малмстрьом призова в сряда вечерта България да признае, че изпитва голям бежански натиск и има нужда от европейска помощ. Пред Европарламента тя предложи да бъде задействан чл. 33 от Дъблинския регламент, т.е. системата за ранно предупреждение. Той би заставил България да направи спешен план и да се отчита на всеки 3 месеца под специално наблюдение, за да се знае дали останалите държави в ЕС трябва да предприемат солидарни действия за облекчаване на проблема.
Гръцкият вицепремиер Евангелос Венизелос съобщи, че идната седмица ЕК ще направи проверка в България и ще реши как да постъпи. Депутати от европейската десница разкритикуваха страната ни, че има срамно поведение, защото държи бежанците в лоши условия и прави ограда, за да спре наплива им. Малмстрьом също разкритикува оградата, а Станимир Илчев от НДСВ обясни, че нейното предназначение е само да предпази бежанците да не паднат в някоя урва. Еврокомисарката не каза нищо за съществуващата подобна ограда на гръцко-турската граница. Точно преди две години тя заяви: "Издигането на гранични стени е вътрешен въпрос и се решава от националните правителства."
"Особено съм притеснен от изявлението на Европейската комисия и смятам, че мерките, които тя смята да предприеме, са необосновани, грешни и пристрастни, тъй като очевидно проблемът със сирийските бежанци се овладява", заяви левият евродепутат Ивайло Калфин. Светослав Малинов от ДСБ обаче контрира, че правителството е било неподготвено и се е наложило неправителствени организации да се заемат с проблема.
"Няма никакви правни пречки за това, че не допускаме нелегални имигранти през зелената граница. КПП-тата са отворени, който иска, да се яви там и да каже: Аз съм от Сирия и бягам от режима на Башар Асад", заяви главният секретар на МВР Светлозар Лазаров.
|
|