Край президентството на Босна и Херцеговина в Сараево все още стоят изгорели автомобили, като повечето от тях са били използвани от местни политици. |
Обстановката е относително спокойна, а жителите на Сараево дори помагаха за възстановяване на последиците от бунтовете. Властите започнаха разследване във връзка с протести, при които бяха задържани около 90 души. Прокуратурата в град Тузла води разследване за пожара, който опустоши местния парламент. Подобни процедури се провеждат в Сараево, Мостар и Зеница, където стотици демонстранти нападнаха държавни сгради, като някои от тях бяха опожарени. Междувременно заради вълненията ръководителят на босненския кантон Сараево Суад Желкович подаде оставка. Преди него същото сториха и ръководителите на кантоните Зеница и Тузла. "На този етап нямаме данни за съществуването на организирани протести в страната, става въпрос за спонтанни бунтове на недоволни граждани", заяви федералният министър по сигурността на страната Фахрудин Радончич. "Това са млади хора, които от години са без работа и са деца на бедни родители. Това е причината за този младежки бунт", подчерта министърът.
Външните министри на ЕС ще обсъждат как да се помогне на Босна на започващата днес в Брюксел двудневна среща. На свой ред върховният представител на международната общност в страната Валентин Инцко предупреди, че ако се стигне до ескалация в републиката, трябва да се мисли и за евентуална намеса от страна на силите на ЕС. Българското МВнР разпространи становище, в което призовава всички значими обществени фактори в Босна и Херецеговина да влязат в диалог и заедно да търсят изход от създалата се ситуация.
В Турция няколкостотин демонстранти протестираха отново на истанбулския площад "Таксим" срещу новия закон за контрол в интернет. Демонстранти издигнаха барикади и използваха камъни и запалителни бомбички. След продължителни сблъсъци полицията ги разпръсна с водни оръдия, сълзотворен газ и гумени куршуми. Новият закон позволява на правителството да блокира интернет сайтове без съдебна заповед и да упълномощава провайдърите да съхраняват данни за потребителите до две години.
В Косово ректорът на Държавния университет в Прищина Ибрахим Гаши подаде оставка по искане на недоволни студенти, които участваха в тежки сблъсъци с полицията. Те протестират от няколко дни заради предполагаеми фалшификации и обвиниха лично ректора в корупция и фалшифициране на документи. Според тях "дисертации се публикуват в несъществуващи научни списания, а след това се одобряват от Академичния съвет". Правителството вече предложи да се проверяват всички съмнителни академични работи.
Близо 7000 симпатизанти на опозицията в Румъния участваха в демонстрация в Букурещ срещу лявоцентристкото правителство на премиера Виктор Понта.