Управляващите са склонни само на дребни отстъпки в Изборния кодекс по препоръките на ОССЕ и Венецианската комисия, която е консултативен орган към Съвета на Европа, но не и по основната - че той не може да действа за евровота. Това се разбра при поредното заседание на временната комисия за изработването на закона. Двете евроорганизации са категорични, че изборното законодателство не бива да се променя поне година преди вота. Този текст обаче дори не бе споменат от шефа на комисията Мая Манолова при разбора след получаването на писмото с препоръките. Манолова не се отказа да заплашва, че избори по кодекса "Фидосова" са изпитание пред честността и прозрачността им. Освен това лявата депутатка заподозря, че президентът ще усложни още нещата, като наложи вето върху кодекса.
Комисията "Манолова" се съобрази с изискването на Европа за машинното гласуване, но то ще бъде въведено първоначално само експериментално. Така на евровота резултатите от него няма да влизат в общия сбор от гласовете за партиите. Гражданите ще участват в изборите с хартиени бюлетини и само ако искат - чрез машина.
Един от най-съществените елементи - за преференциалното гласуване на парламентарните избори, може и да отпадне от новия Изборен кодекс, след като за пореден път депутатите от различните ПГ не успяха да постигнат съгласие. Вносителите от БСП предлагат прагът за разместване в листите да е 7%. ДПС настоява преференциите да важат само ако повече от 50% от гласувалите са упражнили това свое право. ГЕРБ пък настояват прагът да е 5%. Нито един от текстовете не събра необходимото мнозинство, за да бъде приет, и въпросът бе оставен за пленарната зала. Ако и там не се стигне до разбирателство, преференция на вота за НС няма да има.
Все още не е решен и въпросът за уседналостта, както и този за активната регистрация на избирателите. Тяхната съдба също е в ръцете на парламента. Днес кодексът влиза в пленарната зала.
Заседанието на комисията вчера бе най-инфарктното при дебатите по изборното законодателство в последните няколко мандата на НС. Заради крайни изказвания от залата си тръгнаха обидени депутатите от ГЕРБ Данаил Кирилов и Десислава Атанасова. Двамата бяха подразнени, че Манолова си позволяваше да ги прекъсва и да коментира техните изказвания. Малко по-късно след пререкание с Манолова напусна и соцдепутатката Татяна Буруджиева. Буруджиева влезе в спор с колегите си от ДПС за агитацията на майчин език, а шефът на комисията се опита да предотврати дебата. Самата Манолова затръшна вратата, след като не успя да спре споровете около агитацията на майчин език. Изказващият се в този момент Павел Шопов ("Атака") прекъсна себе си с констатацията, че никой не ръководи заседанието. След кратка почивка депутатите се събраха отново и продължиха в по-спокойна обстановка.
БСП наела пиар агенция, за да осигури около 700 "трола" за "опорните си точки"
в тукашния форум троловете са доброволци