Противно на лансираната от БСП идея за референдум по данъчната политика, правителството заяви твърд курс към запазване на преките данъци. Кабинетът не смята да променя в обозримо бъдеще нито корпоративния данък, нито данъка върху доходите на физическите лица, които ще останат 10%. Не планира да въвежда и по-ниски диференцирани ставки за ДДС при различни групи стоки и услуги. Това обяви вчера министър-председателят Пламен Орешарски на среща с близо 700 представители на бизнеса, в която участваха и основните министри.
Правителството счита, че България не може да си позволи да се лиши от ниските преки данъци. "В условия на засилена конкуренция за инвестиции това е основно наше предимство и ние не можем да си позволим да се лишим от него в обозрим хоризонт", заяви Орешарски. Категоричната позиция на кабинета съвпада с мнението на ДПС и прави все по-съмнително анонсираното от лидера на БСП Сергей Станишев повишение с 5% на данъка за високите доходи още от 2015 г.
Видимо разминаване между кабинета и БСП има и по темата реиндустриализация и спасяване на закъсали структуроопределящи предприятия. "Не възнамеряваме да правим държавна индустрия, нито да реанимираме фалирали предприятия. Рестартът на някои предприятия минава през интереса на частни инвеститори, които вероятно ще използват само името на компанията и ще подменят изцяло технологията", каза Орешарски, намеквайки за фалиралата "Химко"-Враца. На въпрос на бизнеса ще се наливат ли държавни пари за спасяването на закъсали дружества, Орешарски коментира, че ще бъде категорично против ползването на публични средства. "Нито един лев няма да бъде вложен в придобиването на технологични активи", заяви Орешарски. Икономическият министър Драгомир Стойнев, който вчера отсъстваше от срещата с бизнеса, от месеци говори за изкупуване на дялове от закъсали предприятия. От обясненията на финансовия министър Петър Чобанов в крайна сметка се разбра, че няма да се мине без публични загуби. Той разясни, че предприятия в тежко финансово състояние могат да се оздравяват и чрез замяна на дълг срещу придобиване на собственост от друга държавна компания. Явно това ще бъде механизмът за спасяването на "Химко" от новосъздаденото дъщерно дружество на БЕХ - "Енергийна инвестиционна компания".
Правителството вчера косвено се противопостави и на идеите на "Атака" за ДДС. "Кабинетът ще продължи да поддържа единна ставка на ДДС в размер на 20%. Диференцираните ставки имат много повече негативи от единната ставка", изтъкна в изложението си пред бизнеса Орешарски. В парламента в момента е внесен законопроект от депутати от "Атака", които настояват ДДС за произведените в България хранителни продукти да бъде намален на 10%. Подобни искания за ставки от 5 или дори 0 процента периодично се издигат и от различни браншове.
Нямат шанс и витаещите идеи за излизане от валутния борд преди присъединяването на България към еврозоната. "Не поставяме по никакъв начин този въпрос на дискусия. Има известни предимства от плаващите курсове за износа, но за малка и отворена икономика фиксираните курсове имат далеч по-големи предимства", коментира премиерът.
НАМЕРЕНИЯ
Правителството възнамерява изцяло да отмени приетия в мандата на ГЕРБ закон за публично-частното партньорство. Според премиера законът не стимулира, а пречи на реализирането на съвместни проекти. Не се разбра каква нова уредба ще замени досегашния закон. Премиерът обяви и друго намерение - за въвеждане на декларативен режим при реализиране на инвестиции, при който проверките за покриване на съответните условия ще се реализират след стартирането на инвестицията. Не стана ясно кои точно условия ще подлежат на такава проверка постфактум. В областта на забавените секторни реформи премиерът Пламен Орешарски гарантира, че приоритет в образованието ще бъде регулирането, заедно с бизнеса, на търсенето при университетите и въвеждането на дуална система с учене и работа в професионалното обучение. В здравеопазването ще се върви към постепенно разширяване на пакета на частните фондове и плавното им навлизане в системата. Не стана ясно дали това означава орязване на пакета на НЗОК и въвеждане на задължително допълнително здравно осигуряване.
ВЪПРОСИ
Спряната пенсионна реформа и ръстът на минималната работна заплата бяха изтъкнати от представители на бизнеса като основни точки, по които предприемачите се разминават с правителството. Фирмите не приемат и неамбициозния краен срок за въвеждане на електронното управление - 2020 г. Срокът вероятно ще бъде скъсен, а министерствата и областните администрации обещават 760 електронни услуги до 2-3 години. На свой ред синдикатите извадиха на дневен ред идeите за промени в Кодекса на труда. "Не съм казвал, че кодексът е основна пречка пред бизнеса, но в отделни разговори се поставят въпроси за някои отделни регулации. При всички случаи тази тема не стои като нещо много напред в списъка със спешни въпроси, които трябва да бъдат решени", коментира Пламен Орешарски.
СКАНДАЛ
Контролът върху големите търговски вериги ще се засилва. Въпрос, зададен от шефа на Сдружението за модерна търговия, което обединява повечето от най-големите вериги у нас - Йордан Матеев, разгневи премиера Пламен Орешарски. Матеев коментира, че бизнесът е подложен на публични атаки от страна на властта, и поиска да узнае какви са плановете за регулациите в сектора. Премиерът първо отбеляза ролята на веригите в приноса на модернизацията на търговията, но после вледени тона и се усъмни, че те опитват да заобикалят плащането на ДДС, като ползват посредници при доставките от големи компании зад граница. Така между две големи мултинационални компании заставал едноличен търговец. "Това силно ми намирисва на заобикаляне на плащане на ДДС от търговската верига, не виждам къде тук е мястото на едноличния търговец, вместо договорът да е директен", заяви премиерът.