Обжалвания от страна на собственици, чиито имоти трябва да бъдат отчуждени за трасето на северната скоростна тангента на София, поставят под реален риск изграждането на 17-те км и усвояването на 235 милиона лева от еврофондовете. Забавеният до неотдавна проект бе включен спешно за финансиране по Оперативна програма "Регионално развитие", за да се спасят средствата. Собствениците обаче вече втори месец протестират срещу "жълтите стотинки", по които Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) ще ги обезщети според решението на Министерския съвет.
Вчера, докато регионалният министър Десислава Терзиева и шефът на пътната агенция Стефан Чайков подписваха договора за финансиране и договора със строителите, под прозорците на агенцията собствениците скандираха "Мафия" и "Боклуци". "Отчуждаването е извършено от правителството на ГЕРБ по методика, приета от ГЕРБ. Аз нямам правомощия да отменя оценките", заяви Терзиева.
За трасето трябва да се отчуждят около 3000 имота. След като Конституционният съд отмени правото на държавата да започва строителство, ако има нерешени обжалвания в съда (практика, въведена от ГЕРБ), сега строителството трябва да изчака да приключат всички съдебни процедури.
Шефът на АПИ Стефан Чайков обясни, че се надява до средата на март всички уведомления да стигнат до собствениците. Това означава, че последните обжалвания могат да влязат в съда чак през април. А строителството трябва да започне най-късно през есента, за да не се провали проектът. Той е даден на инженеринг, като спечелилият консорциум дотогава ще трябва да направи проекта. В съда обаче обжалването може да се проточи много повече от кратките шест месеца, които пътната агенция има, за да приключи с отчуждителните процедури. Въпреки това Терзиева заяви, че е оптимистка за проекта. Имало и резервен вариант за усвояване на парите, ако северната тангента се провали.
"Резервният вариант е собствениците да пуснат строителите да започнат работа, докато траят съдебните процедури", даде изненадваща посока на дискусията Чайков. "Това е, все едно аз да ви кажа, че ще живея у вас под наем, но ще ви платя след пет месеца", коментираха по-късно протестиращите, които категорично отхвърлят подобно разрешаване на проблема.
Сред петдесетината протестиращи имаше и испанец, който си е купил земя за 80 хил. лв., за която сега държавата му дава 1600 лв. Собствениците се оплакват, че имотите им са оценени между 65 и 80 ст. на кв. м. Жена, която трябва да получи по 10 евро за кв. м, заяви, че иска най-малко 60 евро. По данни на АПИ имотите в землищата на кв. "Орландовци" и "Враждебна" са оценени между 16 и 20 хиляди лева за декар, тъй като за тях са намерени пазарни аналози. За имоти в "Бенковски", "Илиенци", "Требич" и "Малашевци" няма сделки, затова те са оценени като земеделски земи - между 400 и 1200 лв./дка. За урегулираните имоти обезщетението е равно на удвоената данъчна оценка - от 37 до 47 хиляди лева на декар. Общата сума на определените досега обезщетения е 9.2 милиона лева, но се очаква след обжалванията да нарасне значително.
ТРАСЕ
Северната скоростна тангента е алтернатива на околовръстния път на София и ще свързва магистралите "Хемус", "Люлин", "София-Калотина" и "Тракия". В момента по околовръстния път по данни на АПИ минават по 15 хил. коли на денонощие, а според прогнозата през 2030 г. ще минават по 25 хил. коли. Новото трасе ще облекчи трафика. Строител е консорциум "ХПВС-ССТ", в който влизат "Хидрострой", "Пътни строежи Велико Търново" "Пътинженерингстрой", "Пътстрой Бургас" и "Водстрой 98". Пътят ще е като магистрала - с по три ленти в посока. Ще има 19 големи съоръжения и 5 пътни възела.