Лондон въвежда нови ограничения за гражданите на държавите - членки от страните от ЕС, които се опитат да кандидатстват за социални помощи във Великобритания, съобщи в. "Гардиън", като цитира министърът по трудовите и пенсионните въпроси Иън Дънкън Смит. Според новите правила, които трябва да влязат в сила от 1 март т.г., европейците, пристигнали на Острова, трябва да са печелили по 150 британски лири седмично в рамките на три месеца, преди да им бъде разрешен достъп до британските социални помощи. Освен това кандидатите за помощи трябва да имат статут "работещ" според изискванията на Министерството на труда и пенсиите, за да могат да подават молби за детски надбавки, данъчен кредит за дете, помощи за жилищно настаняване, както и обезщетения за безработица, ако останат без препитание. Според британските правила определянето на статут "работещ" е доста противоречиво, коментира в. "Гардиън". И отбелязва също, че дефиницията за "работещ" не е ясна и в европейското законодателство.
Прагът за доходите, необходими на имигрантите от ЕС, за да кандидатстват за социални помощи във Великобритания, отговаря на стартовата заплата, при която на Острова се внасят осигуровки - за 2013/2014 г. е 149 британски лири. В периода 2014/2015 г. възнаграждението ще бъде вдигнато на 153 британски лири. Седмична заплата от 150 британски лири се равнява на 24 работни часа при минималното заплащане във Великобритания.
Новите ограничения са част от пакета мерки, подготвен от британското правителство срещу "социалния туризъм" от България и Румъния, след като от началото на т.г. отпаднаха ограниченията за достъп до трудовия пазар на работници от двете страни.
СТАТИСТИКА
Броят на българите и румънците, работещи във Великобритания, е достигнал рекордно ниво в края на 2013 г., преди да паднат ограниченията за трудовия пазар в началото на т.г., показват официални данни, представени от Националното статистическо бюро и публикувани от в. "Индипендънт". За последното тримесечие на м.г. 144 000 души от България и Румъния са работили на Острова. Това е скок с 42% в сравнение със същия период през 2012 г., когато във Великобритания са работили 102 000 българи и румънци и с цели 62% спрямо последните три месеца на 2011 г.