Украински привърженик на опозицията обстрелва с прашка позициите на органите на реда на Площада на независимостта в столицата Киев. |
Насилието пламна, след като във вторник спецчастите "Беркут" щурмуваха Майдана или протестиращите на площад "Независимост". Щурмът бе предприет, след като преди това през деня протестиращите се опитаха да щурмуват парламента, където управляващите депутати отказваха да регистрират проектозаконите на опозицията за конституционна реформа. Демонстрантите бяха отблъснати към Майдана, но силите на реда не успяха да ги изтласкат оттам. В разгара на размириците се състояли преговори на опозицията с президента Виктор Янукович, на които опозицията е настоявала за "незабавно обявяване на примирие", както твърди един от лидерите й Арсений Яценюк. По думите му Янукович предложил на опозицията да напуснат Майдана, но идеята била отхвърлена. "Ние ще останем с хората", заявил Яценюк. Впоследствие Янукович направи обръщение към нацията, в което призова опозицията да направи компромис и да намери общ език с властите заради бъдещето на страната.
Военният министър Павел Лебедев потвърди разпространените вчера съобщения, че е заповядал са бъдат изпратени десантчици в столицата "за подсилване охраната на базите, където се съхраняват бойно оръжие и арсенали". Не се планира използването на 300-та войници за разгонване на Майдана, предаде Интерфакс.
Демонстрантите от Майдана са завзели вчера сградата на Държавното радио и телевизия, Централната поща и Консерваторията, които са наблизо. Подпален бе Домът на профсъюзите, като хората от горните етажи са го напуснали с помощта на въжета. Сблъсъци обаче не е имало. Нажежи се обстановката и в провинцията. В западните градове Лвов и Ивано-Франковск са откраднати или иззети 268 пистолета, пушки, три картечници, 92 гранати и около 15 000 патрона. Подпалена е и казарма. Протестиращите са завзели административни сгради, включително на МВР, в градовете Лвов, Ивано-Франковск и Тернопол. В тази връзка властите взеха вчера решение за провеждане на антитерористична операция, в която ще участват и армейски части.
Събитията в Украйна отново стреснаха света. ООН, ОССЕ, Съветът на Европа и НАТО призоваха двете страни незабавно да спрат насилието. "Най-решително осъждаме използването на сила като начин за разрешаването на политическата и институционалната криза", заяви председателят на Еврокомисията Жозе Барозу. Върховната представителка на ЕС по външната политика Катрин Аштън свиква за днес извънредна среща на външните министри. В "Туитър" външният министър на Латвия Едгар Ринкевич предложи на Аштън да се обсъдят санкции срещу управляващите в Киев, докато литовската президентка Далия Грибаускайте смята, че отговорността за жертвите трябва да бъде поделена между властта и опозицията.
Виктор Янукович говорил с Владимир Путин по телефона късно вечерта във вторник. "Руският президент не е давал и не дава съвети на украинския си колега какво да прави. Позицията на ръководството на Русия е да се изчака по-бързото регулиране на ситуацията, но по какъв начин да бъде постигнато регулирането е изключително правомощие на легитимните власти. Основният принцип е ненамеса в събитията в Киев", заяви президентският говорител Дмитрий Песков. По думите му отговорността за събитията лежи изцяло на екстремистки елементи. В същото време в декларацията на външното министерство в Москва се казва: "За Русия Украйна е приятелска братска държава, стратегически партньор и ние ще използваме цялото си влияние, за да бъдат възстановени мирът и спокойствието в страната".
Виктор Янукович трябва да предприеме незабавни мерки за намаляване на напрежението в страната, заяви говорителят на Белия дом Джей Карни. "Както и преди, осъждаме прекомерното използване на сила и от двете страни. Употребата му не води към изход от кризата", посочва Карни.
Българският президент Росен Плевнелиев осъжда насилието в Украйна и призовава политическите лидери в страната да поемат отговорност и да предприемат неотложни действия за намирането на мирен и демократичен изход от кризата. МВнР настоятелно съветва българските граждани да не предприемат пътуване до Украйна, а тези, които вече се намират на територията на страната, да не посещават централните части на Киев.
МНЕНИЕ
САЩ и Евросъюзът не трябва да се намесват в Украйна, защото това може да доведе до нежелателни последици, заяви пред ИТАР-ТАСС политологът Дейвид Спиди, ръководител на програма в американския съвет "Карнеги" за етика в международните отношения. По думите му ЕС излишно е изострил ситуацията с искането за освобождаването на Юлия Тимошенко, а САЩ с позицията си, че едната страна е права, а другата - не. "Украйна трябва сама да се оправи. Би било добре, ако САЩ, Русия и Евросъюзът действат заедно и изиграят посредническа роля. Украйна трябва да действа с оглед на собствените си интереси, а не на интересите на САЩ, ЕС или Русия", изтъкна политологът.
КОМЕНТАР - на стр.12
КОМЕНТАР - на стр.12