Най-бедните работещи българи са най-недоволни от работата на правителството, въпреки че във всеки негов отчет водещи са хвалбите колко много е направено за борбата с бедността. Едва 11.5% и 12.3% от двете най-бедни прослойки в страната одобряват правителствената политика, докато при средната класа подкрепата минава 22%, а при по-заможните е и над 30 на сто, според оценката за работата на кабинета по скалата "Беден - богат". Това показват резултатите от синдикалния барометър на КНСБ. Първото проучване за нагласите на работещите е от август 2013 г. Новото изследване е проведено през януари т.г. чрез интервюта с 1000 наети, самоосигуряващи се и работодатели. Извадката е представителна за страната, уточняват от синдиката.
Обедняването на хората и безработицата вече са основни причини за социалното напрежение, докато миналото лято основният двигател на бунта е била липсата на доверие в политиците. Други проблеми, които тормозят хората, са корупцията, олигарсите и непрозрачното управление, както и продължаващата икономическа криза.
Категоричната подкрепа на уличното недоволство се увеличава от 30% на 31.8%. Силно обаче намалява надеждата, че с протести може да се постигне успех. Само 17.5% от българите вече вярват, че те тепърва ще се разраснат и ще доведат до промени в управлението при 31% през август 2013 г. 3/4 от работещите възлагат надежди на предсрочни избори, основно заради нестабилната политическа ситуация. От тях почти 29% искат да гласуват за нов парламент заедно с евровота. Други 12 на сто смятат, че трябва да мине гласуването за Европарламента и ако има промени в политическата конфигурация, да се насрочат парламентарни избори. Още толкова искат такива до края на годината, а 15.5 на сто са директно за свикване на Велико народно събрание. За предсрочни избори само при необходимост са 15.3% от българите и едва 10 на сто искат правителството да изкара цял мандат.
"Въпреки резултатите КНСБ няма да призовава своите членове да протестират или да подкрепят протести за нови избори. Но ако някой се опита да им отнеме права или не се реши проблемът с неизплатените заплати, сме готови", категоричен беше президентът на синдиката Пламен Димитров.
ТЕНДЕНЦИИ
Недоволството на хората расте, особено сериозно в малките населени места, и вече застига негативното мнение в големите градове. Много лошата и лошата оценка за политическата ситуация се е увеличила от 44.4% на 54.4%, обобщават от КНСБ. Огромно е недоволството към работата на различните власти и партии. Негативната оценка за Народното събрание идва от 85.5% от българите, за правителството - от 77.8%. Двете най-големи парламентарни партии - ГЕРБ и БСП, са с незначителна разлика в негативния вот - 78.5% и 79.2%. Докато при "Атака" той стига почти 95 на сто. 86.5% пък са недоволните от ДПС.
Най-бедните работещи българи са най-недоволни ...
очевидно, с цел манипулация, думата работещи е изтървана от заглавието.