:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,675,808
Активни 712
Страници 18,373
За един ден 1,302,066

Спестяванията в банките скочиха с нови 650 млн. лв. само за месец

На фона на топящи се лихви депозитите на фирми и граждани наближават рекордните 60 милиарда лева
Пореден огромен ръст на спестяванията отчете вчера БНБ. Само за месец депозитите на населението са се увеличили с 648 млн. лева и в края на януари сумата е 38.346 млрд. лева. Това е с 3.7 милиарда лева повече от януари 2013 г., когато сумата бе 34.6 млрд. лева. Като се добавят и средствата на фирмите, спестяванията в банките достигат рекордните за държавата ни 57.582 млрд. лева. Според всички експерти това означава, че фирмите и гражданите още не се чувстват сигурни в бъдещето и се въздържат да харчат и инвестират. В същото време кредитирането остава във фризера, показват данните на БНБ. Единствено при потребителските заеми има лек ръст, но кредитите за бизнес и за покупка на жилище намаляват.

Най-видимият резултат от рекордното натрупване на ресурс в банките е свалянето на лихвите по депозитите. Трезорите дават все по-ниски проценти на вложителите и в момента средната лихва е рекордно ниска - около 3%. Финансистите отдавна чертаят този развой. При слабо търсене на заеми от гражданите и при малко бизнес проекти, които искат и получават финансиране, банките логично все по-малко са склонни да привличат нови депозити с атрактивни лихви. Към края на 2013 г. населението е влагало парите си на левов банков депозит при лихва 3.76%. Година по-рано лихвата е била далеч по-голяма - цели 4.84%. С близо процент е паднал лихвеният процент и при депозитите в евро - от 4.33% в края на 2012 до 3.43% към края на декември 2013 г.

Точно заради тази тенденция експертите прогнозират, че е въпрос на време българите да започнат да търсят други посоки за влагане на парите си - във взаимни и пенсионни фондове, спестовни застраховки и др.

Въпреки че спестяванията на населението нарастват, прави впечатление, че значително намаляват дребните влогове - до 1000 лв. В края на 2012 г. броят им е бил 9.367 милиона, докато в края на декември 2013 г. са 8.719 милиона. Това означава, че за много домакинства кризата продължава и те са били принудени да използват "белите пари за черни дни".

В същото време депозитните милионери растат - те са с 85 повече в сравнение с края на 2012 г. В момента 734 българи държат в банки седемцифрени влогове. Но и ресурсът в сметките над милион е намалял за година. В края на декември средно в тях е имало по 2.438 млн., срещу 2.545 млн. лв. година по-рано. С 90 повече в сравнение с декември 2012 г. са и влоговете от 500 хил. лв. до един милион и в момента са 1287.

35
5008
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
35
 Видими 
25 Февруари 2014 19:47
Пореден огромен ръст на спестяванията отчете вчера БНБ.

Това е то!
Дойдоха наште на власт и Шишарковото правителство за нула време оправи Българията!
Ашколсун, машалла, чок юнак!
Само ми е интересно откъде ще да се е пръкнала съседната информацийка:
Най-бедните работещи българи са най-недоволни от работата на правителството, въпреки че във всеки негов отчет водещи са хвалбите колко много е направено за борбата с бедността.

Само гербаджиите са виновни! Те са подвели горките бедни да се жалват, за да окалят красивата картинка на най-компетентното управление!
Гиди мискини мръсни такива, соросоиди недни...
25 Февруари 2014 21:01
Олимпиада ни не требе,
Имаме си безсрочна Андрешковиада...
25 Февруари 2014 21:27
В същото време депозитните милионери растат - те са с 85 повече в сравнение с края на 2012 г. В момента 734 българи държат в банки седемцифрени влогове.

Това само ускорява емиграцията и гибелта на нацията.
Dying Nation
25 Февруари 2014 21:51
И като са то-о-лкова нарастнали депозитите, и като са толкова паднали лихвите по депозитите, банките що не намаляват лихвите по кредитите? Ето, СЕГА имат възможност да намалят лихвата по новите ипотечни след като са се заринали в депозити. Едновременно при този златем дъжд от спестявания банките трябва да намалят едностранно и лихвите по старите кредити, така както ги вдигнаха едностранно преди няколко години.
25 Февруари 2014 21:57
В същото време депозитните милионери растат - те са с 85 повече в сравнение с края на 2012 г. В момента 734 българи държат в банки седемцифрени влогове.

Ами разбираемо. Дойдоха нови управляващи на власт, създават се нови милионери.
25 Февруари 2014 22:32
Свялянето на лихвите по депозитите е лош индикатор за бъдещето, и се връзва с информациите за дефлация у нас.

Иформацията за нарастване на депозитите на населението така поднесена е манипулационна, защото липсва схема за структурата на тези депозити. А всеки се сеща че те са в пшосока на силна диференциация, към ликвидиране на средната класа и пауперизиране на народа, социалната система е пред рухване, елита за това се изнася от страната.
25 Февруари 2014 22:33
Е хубава наУка е туй стъкмистиката. Гледай как ще ни обеди колко благоденстваме, а то се оказа, че милионерите станали повече от там и влоговете. И като се замисля, че един читав предприемач не би си държал парите на влог, остават малко възможностите от какво са забогатели и колко го заслужават.
26 Февруари 2014 00:13
Нормално. Депозитите носят най-голяма доходност. Не гледайте официалните лихви. За по-големи суми лихвите са леко различни.
Монополите и лобитата задушиха всичкия малък бизнес и всеки с магазинче, сергия и павилионче кешира.
26 Февруари 2014 01:37
Едва ли е стъкмистика, сумите отговарят на предполагаемия размер на тихата средна класа, която работи директно за чужбина и не се интересува от местните "бизнес" отношения твърде. Сигурно има изключения (като Видима Идеал по кенефите ни), но повечето хора от тоя тип изработват продукт, който ако влезе тук минава по заобиколен път. Разбира се в това число са и доходите на облажените от държавата и може би под половината е цифрата, която принадлежи на споменатата прослойка, но увеличението със сигурност идва най-вече от нея - тук тези хора харчат предимно за лични нужди, но ползват и заеми, когато могат (за по-големи начинания) - по заемите може да се оцени горе-долу колко са. Повечето местни величия не знаят какво могат да правят с контакти, които са им отвъд обхвата и поради туй все още има някаква икономика и дай боже да оцелее щото идва видьов ден и тия мало хорица ще са кончето, което ще тегли цяла България от дъното нагоре. Не ме разбирайте грешно - видьов ден няма да е ден на присъди и разкрития, такива няма как да има в почти цял народ затънал в квартално ниво на дърпане и крадене, "обикновените", "честни" граждани нито са обикновени, нито честни, а недоволни от невъзможността да имат бъдеще, в което да се препитават елитарно. Е, няма да го бъде това и сметката ще трябва да се плати - тихо и без много шум половин народ ще трябва да се примири постепено с посредствеността си и да забрави за мечти за изключителност и богатство даром - ей тъй на щото всичкие сме велики. Цифрите ли? Ами 30 милиарда не са толкова много на глава от населението и вероятно принадлежат на едно 300 до максимум 500 хиляди българи. От тук си правете сметките какво значи това, ако поне малко виждате нещата подобно на казаното по-горе. Аз виждам поне милион мечтаещи за подарен успех дето има да си сърбат попарата, пък вие обвинявайте ако щете и папата за собствената ни простотия.
26 Февруари 2014 06:15
Майкъл,
Без да гледам в таблицата на БНБ, въз основа на която е скалъпено дописката, знам че 80% от парите са в 20% от депозитите! Класическо разпределение по Парето! Така че Вашето число (300 до 500 хиляди души) е силно неточно - да са максимум 50 хиляди хората, които държат the bulk of money, депозирани в банките!
26 Февруари 2014 08:03
В същото време кредитирането остава във фризера, показват данните на БНБ. Единствено при потребителските заеми има лек ръст, но кредитите за бизнес и за покупка на жилище намаляват.

Най-видимият резултат от рекордното натрупване на ресурс в банките е свалянето на лихвите по депозитите. Трезорите дават все по-ниски проценти на вложителите и в момента средната лихва е рекордно ниска - около 3%. Финансистите отдавна чертаят този развой. При слабо търсене на заеми от гражданите и при малко бизнес проекти, които искат и получават финансиране, банките логично все по-малко са склонни да привличат нови депозити с атрактивни лихви.
---------------------------------------------
И какво? Почваме да гоним нулево кредитиране, понеже никой нормален човек не би искал да тегли кредити с такива уникални лихви, доста често двуцифрени каквито ги дават лакомите боклуци от банките, и последните понеже няма какво да ги правят тези всичките пари - намалят лихвите по депозитите, вместо да намалят лихвите на кредитите и да стимулират вземането на заем с лихви които няма да доведат до фалит този дето го е взел...
26 Февруари 2014 08:18
Без да гледам в таблицата на БНБ, въз основа на която е скалъпено дописката, знам че 80% от парите са в 20% от депозитите!


80% от парите на домакинствата са в 10% от депозитите, но това нищо не значи. Общият брой на депозитите на домакинства е 12 милиона. Трудно е да пресееш, колко от дребните депозити са спестявания на сравнително бедни хора и колко са салда по дебитните карти, т.е. джобните на по-заможните.
26 Февруари 2014 09:03
Просто хората не харесват сегашните цени. И затова си държат парите в банките.
26 Февруари 2014 09:31
И като са то-о-лкова нарастнали депозитите, и като са толкова паднали лихвите по депозитите, банките що не намаляват лихвите по кредитите?
Ето го разумния въпрос ! Но мисля, че е време и БНБ да удари т.нар. "Небанкови институции" , от които пропищя и дете у майка ! Ако вечно ухиления гуверньор на БНБ иска най-сетне да свърши нещо на ползу роду, нека постави коня пред каруцата - небанковите институции да не дават заеми, а да си играят на борсите, а Търговските банки да започнат да кредитират бизнеса и гражданите на нормални европейски цени. В края на краищата, нали почти всичките ни банки са европейски...или не са съвсем?!
26 Февруари 2014 09:35
Само за месец депозитите на населението са се увеличили с 648 млн. лева и в края на януари сумата е 38.346 млрд. лева. Това е с 3.7 милиарда лева повече от януари 2013 г., когато сумата бе 34.6 млрд. лева.

Ей богу, така и не се научиха нашите журналисти, че това не са "депозити на населението", а са "депозити на домакинства и НТООД".
НТООД - нетърговски организации обслужващи домакинствата
С други думи в това "депозити на домакинства" влизат и еднолични търговци, политически партии, синдикати, читалища, спортни и културни клубове, фондации, църкви и религиозни общества, сдружения, .....
Колко процента от тези "депозити на населението" от статията, наистина са депозити на населението? 5%, 10% ...знам ли?
26 Февруари 2014 09:42
Един добър урок за банките.

http://saprotiva.org/iceland-banks-success/
26 Февруари 2014 09:52
Сбъркана(българска) работа...! Най-бедният народ най-много спестява...! А изедниците банкери така и не намаляват лихвите по кредита...! Докато шеф там е мазният арменец Хампарцумян така ще бъде. Много алчно говедо...,ей...! Ненаял се мизерник СД-сар - личен приятел на вожда си Иван Костов. Злите езици разправят че голям дял от Уни-кредит банк принадблежи именно на двамата тарикати(пардон,демократи)...Хампарцумян и Костов...?
26 Февруари 2014 10:27
латино-държавата България с бедно и болно население последни по ЖИЗНЕН СТАНДАРТ НА ЖИВОТ В ЦЕЛИЯ СВЯТ. Кучешка минимална 340 и пенсии с тавани. Държава РОБСКА модерна демократично в рекета спрямо населението:- РОБИ И РОБОВЛАДЕЛЦИ!!!. Даже и петно няма да има на картата. това сме. Далеч по зле даже от Севена Корея
26 Февруари 2014 10:33
Не ги мислете 60-те милиарда. Като изберете Барека той ще им се намери приложение
26 Февруари 2014 10:36
нацията резко забогатЕ откакто ни управлява ДеПеСе ...
Народа трупа пари, обаче банките не рачат да намалят кредитни лихвени проценти - що така се получава, а?
Сигурно защото са алчни и въпреки ниското търсене, никоя от тях не ще да излезе с ниски лихви и да раздаде кредити ? (Хм, нещо не ми се връзва тая логика - има пари на масата а банките да не искат да ги вземат ...)
Или риск анализа показва че въпреки забогатяващата нация, кредитите са много рискови, и за това държат висока летвата?
Абе, и аз много и искрено не харесвам Хампръцкомян, още повече заради пред-седесарското му битие на "ченгел", убачи ... не съм видял банка, която да изпуска сигурни пари ... пра'ете си изводите
26 Февруари 2014 10:41
Извода безспорно е - богатите стават още по-богати.
Не е далече от мисълта, че работите се нареждат за хората от "обръчите".
Да живее модерната лява и нейната патерица - крепителката на етническия мир.
А електората им явно има по-лошо положение от овце.
26 Февруари 2014 10:50
Всичките гледат 38те милиарда в банките. Какво да кажем за поне 100те милиарда в имоти - неизползвани и рушащи се и извън икономиката на страната?

Натисни тук

Парите са само малка част от богатството на българина. В момента обаче удобно само за тях се говори. Щото иначе няма да може митничар със заплата от 1000 лева да живее в имот за 1 милион. Съдия няма да може да живее в имот за 5 милиона.. пък било то и на близък приятел. Чиновник със заплата от 1000 лева няма да може да кара кола за 200 хиляди, нито да живее в имот за половин милион че и повече. Пеевски няма да може да се нарича "успял" с тези доходи дето е обявил...
26 Февруари 2014 10:55
българите да започнат да търсят други посоки за влагане на парите си - във взаимни и пенсионни фондове, спестовни застраховки и др.

Дали не е по-просто като в една реклама - да ги хвърлят през прозореца? Ефехтът ще е същия.
26 Февруари 2014 11:20
Когато вдигнаха едностранно лихвите по вече раздадени кредити и свързаните с тях такси и разни там разходи, банките се оправдаваха с високите лихви по депозитите. СЕГА лихвите по депозититите са на нива близо два пъти по-ниски от максималните си стойности. Какво обаче става с лихвите по кредитите? Българският бизнес резонно очаква и те да паднат до нивата си от преди покачването. Налице са основателни причини за изискване на преподписване на договорите със заемодателите за по-ниски лихви. Но...., никой няма да се обиди и ако банките едностранно и доброволно върнат лихвите на старите си нива по отработената технология от преди 5 години.
26 Февруари 2014 12:07
Само за месец депозитите на населението са се увеличили с 648 млн. лева и в края на януари сумата е 38.346 млрд. лева.
Изглежда част от изпраните пари в чужбина се връщат - все пак избори идват!
26 Февруари 2014 12:07
Пък и Бойко трябва на протестиращи да плаща.
26 Февруари 2014 12:22
А на контра-протестиращите КОЙ им плаща?
Кой? Кой?...
26 Февруари 2014 13:15
В тая криза населението е неприлично богато.В името на обществения морал Гечев и Данчо Честния ще се погрижат тая диспропорция в икономическото развитие да бъде поправена в най-скоро време.Спете спокойно деца и не се бойте за утрешния ден.
26 Февруари 2014 13:15
Румен Овчаров, по известен като Дългия инкасатор, ще продаде два три трафопоста и трансформатора и ще плати.
Какво толкова.
26 Февруари 2014 13:46
Както статистиката за свинско със зеле.
648 милион лева за месец, при население от 7.2млн е 90лв на човек. Семейство с две деца са спестили 360лв. През зимата, когато се плаща за отопление. Какво ли ще е през лятото.
България ще започне да инвестира по света, освен ако не раздава парите като помощи на закъсали германци.
26 Февруари 2014 13:57
А каква е истината?
Всеки може да се досети. Мафиозите, дето ограбиха държавата влагаха парите си в Кипър. Тези пари отдавна са опрани и парфюмирани. Кипър влоши условията и въведе допълнителни данъци и такси. Други държави също започнаха да се заглеждат как да вземат пари от богаташите.
От друга страна, в България се заговори да не се сключват договори с офшорни фирми.
Изхода и най-удобното решение е, в бъдеще да си държат парите в български банки.

Така че, става дума за пари не на народа или обикновени семейства, а за пари на олигарси.
26 Февруари 2014 14:17
dissidentbg
26 Февруари 2014 13:57
Баба ми пести от пенсията си.На 86 години,Викам и"За какво пестиш?Нали ти давам пари да живееш поне малко по-човешки?"А тя пести.....Сега разбирам че е олигарх,на който Кипър вече не му е изгодно....Глей ква баба съм имал-олигарх под прикритие!
26 Февруари 2014 15:32
мъничък1

Браво на баба ти, мъничък. Да не е била жена на някого от централният комитет, след като може да пести над 50лв на месец?
26 Февруари 2014 16:04
не....47 години трудов,повечето първа категория,другия -втора.Химикали,не в забой.Всъщност да се чуди човек как успява.....Вярно,като усетя че пак пести от лекарства ходя да и взема,но съм далеч и не мога да я надзиравам,та оставям на съседката и.....Спестовна олигархия-сега разбрах. Като изключим милионерите-колко ли са пенсионерите кътащи за погребение.....Отчитайки нарастващия им дял-може и да получите голвмия брой влогове с малки суми.Спестяват от киселото мляко и лекарствата на здравната каса.
26 Февруари 2014 16:59
Жить стало лучше, жить стало веселее...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД