Евродепутатите одобриха правила, които улесняват националните органи да замразяват и конфискуват активи на престъпници на територията на целия ЕС. |
"Нашият приоритет трябва да е проследяването на парите през границите и конфискуването на печалбите на престъпниците. Само тогава можем да се надяваме тежката престъпност да намалее. Изпращането на отделни престъпници в затвора и оставянето на мръсните пари в обращение е недопустимо", заяви докладчикът Моника Луиса Маковей, евродепутат от ЕНП, бивш министър на правосъдието на Румъния.
Законопроектът задължава държавите членки да предвидят конфискация на незаконно придобито имущество след влязла в сила присъда. Той ще позволи на властите да конфискуват активи, дори ако заподозряното лице или обвиняемият е болен или избягал, например чрез задочни производства.
Новите правила ще позволят на държавите членки да конфискуват активи, придобити при извършване на сходни престъпления - в случаи на активна и пасивна корупция в частния сектор, активна и пасивна корупция на длъжностни лица от институциите на ЕС или на държавите - членки на ЕС, участие в престъпна организация, детска порнография или киберпрестъпления. Разширяването на правомощия за конфискация ще бъде възможно, когато съдът, "въз основа на обстоятелствата по делото е убеден, че въпросната собственост е получена в резултат от престъпно поведение", е записано в документа. Конфискация от трети лица ще бъде разрешена, когато придобиващата трета страна "е знаела или е трябвало да знае, че целта на прехвърлянето или придобиването е да се избегне конфискация въз основа на конкретни факти и обстоятелства, включително, ако прехвърлянето се извършва безплатно или в замяна за сума, значително по-ниска от пазарната стойност". Предвижда се конфискуваните активи да бъдат използвани в обществен интерес или за социални цели.
Решението на ЕП трябва да бъде официално одобрено от Европейския съвет през следващите седмици. Държавите членки ще разполагат с 30 месеца, за да транспонират директивата в националните си законодателства. През 2012 г. България прие Закон за отнемане на незаконно придобито имущество. Ирландия ще участва в тези споразумения, а Обединеното кралство и Дания няма да се включат, уточняват от пресслужбата на ЕП.
НАТИСК
"Хармонизирането на правилата ще окаже натиск на по-бавни и неефективни съдебни системи. По-добрите ще наложат темпото и изоставащите ще трябва да се равняват на тях. Вярвам, че това ще е от полза както за гражданите и държавата, така и за реформата в съдебната система у нас", коментира българският евродепутат Ивайло Калфин.