Радио Фокус: Крим е шанс за България да постигне интересите си за влизане в Шенген и за енергийна независимост. Г-жо Кунева, това са ваши думи, как ще аргументирате тезата си?
Меглена Кунева: Всяка криза може да се разглежда и като шанс, ако си разумен, ако имаш приятели, с които можеш да вървиш напред, да решиш кризата и да имаш достатъчно сили, за да я решиш. Всъщност точно това е формулата за влизането на България в ЕС. И защо ние имаме повече сила и повече шанс сега? Това, което е добре за България, трябва да бъде добре и за ЕС. Ние сме от правилната страна. Какво означава това? Шенген - това е сигурността. Нас ни дели една морска граница с Украйна. Спомняме си преди години какво беше, когато бивша Югославия се разпадаше и когато България беше гранична страна. Аз смятам, че нашата икономика години наред не можеше да се оправи от всички явления, всички процеси, които съпътстваха тази много тежка ситуация за нашите съседи. Имам предвид и нелегален трафик, имам предвид и черна икономика - това е цял списък от икономическите ужаси от една такава ситуация. Няма да се поколебая да кажа - военна ситуация. Трябва да си даваме сметка за това и трябва на базата на нашия опит да обясним какво следва оттук нататък, заедно с останалите страни, които граничат с Украйна - какво следва за всички нас, защото ние сме заедно в този ЕС. Помислете си само, ако става въпрос за черна икономика. Достатъчно е да прехвърли границата на България, за да е вече в общия пазар. Ние още не сме в Шенген в момента, но общото пространство, общият пазар на ЕС е заедно с нас, ние сме част от него. А какво би ни дал Шенген"? Шенген би ни дал, най-кратко казано, повече сигурност, но това означава и много по-голямо наблюдение и, разбира се, обмен на информация върху територията на нашата страна. Това означава, че ако някъде е открадната - най-елементарното ще кажа - кола, собственост, това означава целият ЕС да застане зад теб, за да може да бъде открита. Или ако става въпрос за трафик на хора и т.н. Тоест при нас се увеличават 27 пъти възможностите за сигурност - толкова, колкото са и останалите държави, плюс нас - 28 в Европейския съюз. Това е Шенген. А по отношение на "Набуко", аз смятам, че България трябва буквално да се обедини до последния глас, независимо кой от коя политическа партия е, за да каже, че "Набуко" е шансът на Европа, защото това действително дава възможност за прочутата диверсификация на източниците на газ. Всъщност това помага до голяма степен и на Русия да се отрезви.
Защото "Набуко" всъщност дава по-голяма сигурност на Русия и всъщност заобикаля Украйна. Според мен ние дадохме грешен сигнал на управлението на Русия, грешен сигнал на г-н Путин и на всички около него, че ето, и без Украйна могат да се оправят, като имат този път на доставка! Това не помогна на Русия да се отрезви, на управляващите в Русия да се отрезвят и да разберат, че така не се търгува, така не се живее в цивилизования свят.
РФ: Може ли да се очаква, че нашите национални интереси, които трябва да бъдат защитени в тази политическа ситуация, за което апелират почти всички партии, в някаква степен ще се сблъскат с интересите на Европейския съюз и ние, като една малка страна член, нямаме шансове да ги защитим?
МК: Нищо подобно. Това с малката страна трябва да го забравим. Люксембург по-голяма страна ли е от нашата? А ще имат вероятно, ако нещата се развият по начина, по който се очаква, ще имат председател на Европейската комисия - Жан Клод Юнкер. Той беше председател и на Еврозоната, години наред. Кипър малка страна ли е? Да, по-малка е от нас и въпреки това всички се втурнаха да помагат на Кипър, защото знаете в какво положение беше изпаднала по отношение на банките. Това с малката страна просто трябва да го забравим. Ние сме по-големи от Дания, по население сме по-големи от трите балтийски страни, взети заедно. Ако се сравним с Финландия, ние сме с по-голямо население от Финландия. Това с малката страна просто е абсолютно изкуствен аргумент, аргумент на ниското самочувствие, но не защото сме малки, а защото не можем да кажем: вижте, това, което е добре за България, е добре за ЕС. Аз няма да спра да повтарям това изречение, както не съм спирала и преди!
вижте, това, което е добре за България, е добре за ЕС.
Подкрепям.Добре е за България да пусне отново 3-и и 4-и блок на ЯЕЦ Козлодуй.