Подаграта е известна като "царска" болест. Навремето се смятало, че това е страдание на богатите, аристократите, големците, на хората, които живеят охолно. Обяснението е просто - всички болни от подагра са пълни, любители на прекомерното пийване и хапване.
Освен алкохола за главна причина за пристъпа на подагра се сочи прекаляването с черно месо, най-вече дивечово месо и дреболии - дробчета, сърца, бъбреци, воденички, момици. А постоянното обилие на храна и алкохол е било достъпно предимно за богатите.
В наши дни от подагра може да се разболее всеки, стига да е предразположен. Тази болест се активизира при непрекъснато преяждане и препиване. Подаграта е наследствена аномалия на обмяната на веществата и засяга мъжете 20 пъти по-често мъжете, отколкото жените. Проявява се във възрастта между 20 и 40 г. Случаите на жени, болни от подагра, се много редки, но ако все пак "царската болест" сполети дама, то е след менопаузата. Около 20% от болните имат ензимни дефекти, които водят до усилено образуване на пикочна киселина в организма. В останалите случаи са налице смущения в отделянето на пикочната киселина, т.е. тя остава в бъбреците.
Класическият пристъп на подагра събужда болния
през нощта с усилващи се остри болки в областта на ставата на палеца на крака. Палецът е зачервен, подут, много болезнен. И най-малкият допир до него носи остра болка, понякога дори предизвиква покачване на температурата. Болката се дължи на натрупване на кристали от пикочна киселина в засегнатата става. Ако не се потърси лекарска помощ, пристъпът минава от само себе си за около седмица, но ставата на палеца може да остане чувствителна дълго време. При подаграта рядко се засягат други стави.
Въпреки че се проявява само при ставите, подаграта е болест на целия организъм. Най-сериозното усложнение е подагрозният бъбрек. Той се развива в резултат на повишеното количество пикочна киселина в кръвта и увеличеното отделяне на урати - вид камъни в бъбреците. Те предизвикват
остри бъбречни колики
Ако не се лекува, подаграта може да доведе до бъбречна недостатъчност и смърт.
При по-късните стадии на развитие на подагра се стига до отлагане на пикочна киселина в сухожилията и всички стави, които се наричат тофи. Подаграта става хронична. Нерядко тофите образуват подагрозни рани, които може да се инфектират.
За да не се стига до хронифициране, още след първия пристъп на подагра болният трябва да забрави за алкохола и преяждането с месо и дреболии, т.е. да не провокира появата на нови пристъпи. Всеки пристъп води до допълнително разрушаване на ставата, на костта и хрущяла на палеца. На болните се препоръчва да пият много течности, най-вече алкална минерална вода. Тя предпазва от потенциалната поява на бъбречна недостатъчност.
Понеже човек не може да знае има ли подагра, т.е. вроден ензимен дефект, просто трябва да се избягва прекаляването с алкохол и месо. За да не стане после късно.
|
|