Практиката сочи, че повечето изгаряния стават вкъщи или на работното място. Дали изгарянето е леко или тежко, дали е причинено от химикал и вряла вода, от огън, ютия или котлон, има начин да си помогнете сами, докато стигнете до лекаря (ако изобщо намесата му е необходима).
Просто подложете пострадалото място под течаща студена вода или направете студен влажен компрес колкото се може по-бързо. Медицинският опит показва, че третирането на попареното място със студена вода намалява тежестта на изгарянето и появата на мехури, а също и предотвратява евентуални инфекции. Не използвайте обаче лед. Той е твърде студен и може да навреди на раната. Дори и да имате подръка мехлем против изгаряне, не рискувайте. Повечето подобни кремове са одобрени само за външна употреба. Ако раната е дълбока, мехлемът ще проникне не в кожата, а в организма и може да причини нежелани реакции. Това обаче не важи за водата.
Водата е достатъчен неутрализатор само ако изгарянето е първа степен, т.е. засегнатото място е леко зачервено. При всяка по-различна картина, дори и раната да е малка, незабавно потърсете лекар. В противен случай може да се стигне до инфекция и загуба на течности.
КАРЕ
ЛЕДЪТ ПОМОЩНИК
Върху травмите от удар или при съмнение за счупено задължително трябва да се наложи лед, а не вода. При всеки по-сериозен удар се получават и разкъсвания на малки кръвоносни съдове на засегнатото място. При налагането със студено съдовете се свиват, кръвоизливът намалява и отокът става по-малък. За спадането му обаче не помагат често използваните за целта оцет, зеле, картофи или урина. Разбира се, търсенето на лекарска помощ е задължително.
|
|