:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,687,569
Активни 783
Страници 30,134
За един ден 1,302,066

Министър иска чиновниците сами да плащат здравни осигуровки

Срокът за назначаването на нов шеф на фонда за лечение на деца се удължи до края на седмицата
Държавните служители сами да си плащат здравните вноски - законови промени в тази посока ще бъдат внесени до края на годината, съобщи здравният министър Таня Андреева вчера. Не виждам причина те да не заплащат своите здравни вноски, посочи тя пред БНР. Андреева допълни, че промените ще са част от втория пакет законодателни мерки, които ще са свързани с преструктуриране на болниците и поемането на здравните вноски от държавните служители. Предложенията ще бъдат внесени в парламента до края на годината. Освен на държавните служители, държавата плаща осигуровките и на деца, пенсионери, ученици, безработни и студенти. Според оценки на лекарския съюз става дума за 4.5 млн. българи.

"Държавата би било добре да поема ангажимента си за всички групи, но това не зависи само от желанието на здравния министър или от желанието на министъра на финансите. Това е въпрос на едни много по-сложни анализи и на възможностите на финансовата ни система да издържи, ако това се случи", каза Андреева. Предишните опити държавните служители да започнат сами да плащат личната част от осигуровките обаче удряха на камък още в зародиш. Последен такава реформа се опита да направи Симеон Дянков като финансов министър на Бойко Борисов, но идеите му бяха парирани още преди да стигнат до парламента.

Бизнесът отдавна иска държавните служители да поемат сами личния дял от осигуровките си. Преди седмица Българската стопанска камара огласи свое изследване, според което за 6 години разходите за здравни дейности на едно лице са се увеличили с 58%, а в същото време публичните разходи са нараснали с 23%. Бизнес организацията направи извода, че държавата постепенно се оттегля от здравното осигуряване, тъй като трансферите за поетите от нея осигуровки на деца, пенсионери, ученици, безработни и студенти не се увеличават въпреки редица промени, например по-високи пенсии. Средната здравна вноска за осигурен от държавата е 19.60 лв., докато средната здравна вноска за осигурените от реалния бизнес е 60.10 лв., сочат изчисленията на БСК. При тази ситуация бизнесът осигурява 64 на сто от бюджета на НЗОК, въпреки че реално прави вноски за 33.4% от всички осигурени.

Според Андреева влизането на частните здравни фондове у нас е въпрос "на консенсус между правителството, съсловните организации, синдикатите и работодателите". Труден ще бъде този процес, посочи министърът. Тя добави, че доплащанията ще бъдат сведени до минимум, ако всички си плащат здравните вноски или ако се въведе допълнително доброволно здравно осигуряване за всички дейности извън основния пакет на касата. Не може хората, които добросъвестно внасят своите вноски, да поемат лечението на всички останали на свой гръб, смята Андреева. В последните дни тя лансира редица мерки за спиране на течовете в системата, включително по-високи суми за връщане в системата на здравно неосигурени.



ОТЛАГАНЕ

Назначаването на нов шеф на фонда за лечение на деца се отлага, стана ясно от интервюто на Андреева. Според първоначално зададения от нея срок новият директор на фонда трябваше да бъде обявен вчера, когато приключиха и задълженията на досегашния шеф на институцията Ива Станкова. Към момента има двама кандидати - икономист и доцент по педиатрия от специализираната болница за детски болести, съобщи здравният министър. Докато се разгледат концепциите на двамата кандидати, управлението ще бъде поверено на временно изпълняващ длъжността. Напрежението около фонда създава несигурност и истината е, че капацитетите в тази сфера се пазят от това имената им да бъдат забърквани по този начин, коментира здравният министър.
23
2426
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
23
 Видими 
07 Април 2014 21:45
Според Андреева влизането на частните здравни фондове у нас е въпрос "на консенсус между правителството, съсловните организации, синдикатите и работодателите".
А осигуряващите се, кучета ги яли! Ако гражданите не са съпричастни към здравеопазването, то най-добрият модел е "Семашко".
08 Април 2014 05:10
Уважаеми господа,

То и на децата отдавна е ясно, че държавния служител е намерения необходим враг. Ама хайде малко фактология:

Време е да се престане с невярното твърдение, че държавата плаща осигуровките на всички държавните служители. А това не е вярно, защото когато служителите в държавната администрация масово бяха преназначени от трудови правоотношения по Кодекса на труда в Служебни правоотношения по Закона за държавния служител, т.е. станаха Държавни служители по смисъла на закона, с Постановление на Министерски съвет от 2004 година (ПМС) № 48 от 1 март 2004 г. за заплатите в бюджетните организации и дейности (Обн. ДВ. бр.18 от 5 Март 2004г) реално се случи следното:
Цитат от ПМС № 48 в неговия § 4. от Преходните и Заключителни разпоредби” от 01.03.2004 г.: „На служителите, които след 1 януари 2004 г. ще преминат от трудово по служебно правоотношение поради определяне на длъжността за заемане от държавен служител, се определят индивидуални основни месечни заплати от 8 до 10,5 на сто по-ниски от получаваните до момента на преминаването заплати при спазване изискванията на чл. 7, ал. 3.”. След това с изменение на същото ПМС в частта му пак на същия § 4.
Цитат от ПМС № 48 в неговия § 4. от Преходните и Заключителни разпоредби” след изменението от 01.01.2005 г.: § 4. (Изм. - ДВ, бр. 27 от 2005 г., в сила от 01.01.2005 г.) На служителите, които след 1 януари 2005 г. ще преминат от трудово по служебно правоотношение поради определяне на длъжността за заемане от държавен служител, се определят индивидуални основни месечни заплати от 9 до 12,45 на сто по-ниски от получаваните до момента на преминаването заплати при спазване изискванията на чл. 7, ал. 3.
Тоест от горното е видно, че с това ПМС 48 реално бяха намалени заплатите на държавните служители със сума, равна на ДОО осигуровките с цел Държавата да ги плаща вместо тях, както и стана на практика през 2004 г. Та този финансов ресурс беше иззет от служителите в реални пари (чрез реално намаляване на възнаграждението им), за да може държавата да ги внася в НОИ вместя тях. Този факт умишлено се крие от народа, та да може да насъскаме всички срещу държавните служители, които са най-лесни за манипулиране и изхвърляне от работа. Ето така се роди печелившото и до днес за някои „политици” и особено за "работодателите" изречение, че държавните служители са хрантутници. Да ама Не господа, щото виждате какъв жесток популизъм се върти на техен гръб.
В заключение: Върнете на държавните служители национализираните средства за ДОО и Здравни осигуровки обратно в техните заплати и те всичките с удоволствие ще си ги плащат, щото наистина така си е редно. А вместо това „работодателите” искат още един път да им бъдат отнети тези средства, което ще означава намаляване на заплатите им с още 10-13% (та да станат 25%), като същите се правят, че не знаят за гореспоменатото ПМС 48. А същевременно „бизнеса”, който поне 65% е на тъмно, не плаща нито реални заплати, нито осигуровки, а и корпоративен данък не плаща, щото занулява умишлено печалбата в края на годината – и така 10% КД х 0.00 лв. печалба си е 0.00 лева корпоративен данък за хазната. Ето тук са големите резерви на фиска (милиарди лева), който фиск упорито отказва да направи най-законосъобразното – да си събере данъците от „рободателите” (новите феодали) и рязко да увеличи събираемостта на вноските от осигуровките.
Прави са колегите по-горе, ще изхвърчат тези, които нямат връзки и протекции и това ще е резултатът. Проблемът в днешната администрация не е в числеността, а в качеството на назначените хора, защото около половината от тях за назначени по телефона, а не по това, което пише в тяхното CV=
А заплатите за редовия чиновник са средно между 600 и 800 лв., сиреч някой си мисли, че те са огромни по няколко хиляди., което ВЪОБЩЕ НЕ Е ТАКА. Ако някой си мисли така що не отиде да работи в държавната администрация, а се гуши в частни фирмички, които не плащат данъци и осигуровки, т.е. си киснат в сивата икономика.
Интересно! Г-жата министър е висш държавен ръководител и защо ли пък не знае, че съществуват горепосочените постановления на същата тая държава??!!
08 Април 2014 06:51
Полицаите и военните тоже!!!
08 Април 2014 07:03
До г-н / г-жа Калата,
Аз не можах да схвана от цялото ваше писание, кое ви задържа на работа в държавната аднимистрация - любовта към държавната административна работа?
Един стар виц:
"Инженер, счетоводител, химик и държавен служител започнали спор чий котарак е най-умен. Инженерът повикал своя котарак:
- Хикс на квадрат, демонстрирай!.
Хикс на квадрат се качил на масата, взел хартия и молив и нарисувал кръг, квадрат и триъгълник. Всички се съгласили, че котаракът е много як. Счетоводителят казал на своя котарак:
- ДДС, демонстрирай!.
ДДС отишъл в кухнята и се върнал с 12 кюфтета, които подредил в 4 купички по 3 кюфтета в купа. На другите им харесал номерът. Химикът се обърнал към своя любимец:
- Епруветка, давай!.
Епруветка донесъл кутия мляко от хладилника и отсипал точно 150 милилитра в една чаша. И другите се впечатлили от тази точна лапа. Накрая дошъл ред на държавния служител. Попитали го:
- А твоят котарак какво умее?.
Държавният служител казал:
- Хрантутник, демонстрация!.
Хрантутник изял кюфтетата, изпил млякото, препикал чертежа, изнасилил другите три котарака, оплакал се, че го боли гърба, написал жалба срещу лошите условия на труд, изпратил я в службата за предотвратяване на епидемии и си взел болнични за един месец."

А моето мнение е, че един държавен чиновник работи на ниска заплата по три взаимнодопълващи се причини:
- работи малко;
- използва служебното си положение за облагодетелстване;
- глупав е, няма да го вземат на работа в частния бизнес.
Горните причини са традиционни. И те имат основно значение за (не)успешния преход.
08 Април 2014 07:40
"Освен на държавните служители, държавата плаща осигуровките и на деца, пенсионери, ученици, безработни и студенти. Според оценки на лекарския съюз става дума за 4.5 млн. българи."

Ми да пробваме с ДДС 30% най-накрая.
08 Април 2014 07:41
Драги Лазарус,

Явно разбираш само от вицове и до там си......!?
Очевидно си един от "героите" от предпоследния ми абзац.
Ама точно от тях! Голяяяям частник! Да си видял развита държава със 100 % частници и въобще чел ли си що е то "държава" или някои са си още в пещерите. Или в горите, или у полето....
08 Април 2014 08:04
А сега драги Лазарус, аз да ти разкажа един стар и осъвременен и мноооого актуален виц:

"Един Голяяям и Много богат съвремене частник си купил портрет на Апостола. Радвайки се на покупката радостно възкликнал пред портрета "Еееехх..Гьоте, Гьоте, "Малка нощна музика"! Ехххх!!!
08 Април 2014 08:17
сега разбрах защо някои не са разбрали какво съм написал по-горе. Защото написаното е по-дълго от едно изречение.
08 Април 2014 08:54
както обикновено държавните чиновници блеснаха с "интелект" и "чувство за хумор".
добре, че са те иначе всички щяхме да сме загубени....
08 Април 2014 08:58
Ще допълня колегата kalata 08 Април 2014 05:10, като дообясна на колегата Lazarus 08 Април 2014 07:03, че държавните служители са ощетени от плащането на осигуровките им от държавата. Това е така, защото базата върху която са осигурени държавните служители вече е по-ниска и получаваните от тях пенсии, болнични и др. обезщетения, свързани с осигурителния доход намалява. На разбиращите сигурно им е ясно вече. На неразбралите не мога да помогна.
С две думи, идеята за плащане на осигуровки от държавните служители е много добра, но за тях, а не за държавата, както си мислят някои назначени бизнесмени и недоразумения като здравния министър.

08 Април 2014 09:00
както обикновено държавните чиновници блеснаха с "интелект" и "чувство за хумор".
добре, че са те иначе всички щяхме да сме загубени....

Това мнение просто блести с компететнтост и показва задълбочено разбиране на темата. Затова ще си го сложа в рамка.
08 Април 2014 09:52
Хайде и аз да се опитам с свои думи накратко да обясня това, което обясняват
kalata 08 Април 2014 05:10 и БирникЪ 08 Април 2014 08:58

През 2004 намаляват заплатите на държавните служители и държавата поема на 100% плащането на осигуровките. Сумата, която държавните служители получават след удръжките на осигуровките остава горе-долу същата.

От 2004 досега държавните служители се осигуряват на по-ниска сума - сега около 14,8% по-ниска и съответно получават по-ниски по размер болнични - сега са с около 14,8% по-ниски, същото и с пенсиите - по-ниски пенсии, заради по-ниския осигурителен доход и т.н. Останалите, които "се осигуряват сами" плащат сега 40% от осигуровките.

Нормалното е държавните служители да си плащат сами същите тези 40% от осигуровките, за което трябва обратно да им увеличат заплатите, както през 2004-та им ги намалиха. Увеличението според мен е с около 14,81%, но може и да бъркам.

Разликите какви са:
1/ Ако държавните служители си плащат сами тези 40% от осигуровките, както всички останали, то бюджета трябва да намери още около 3,5-4,0% от сегашната сума за заплащане на труда им.
2/ Ако си плащат сами тези 40%, то държавните служители ще имат по-високи пенсии
3/ Ако си плащат сами тези 40%, то държавните служители ще имат по-високи болнични
и т.н.


08 Април 2014 10:21
Бълха ги охапала държавните чиновници с техните огромни заплати и бонуси. Крайно време е да си плащат като всички останали. Все пак уж има и някаква конституция.
08 Април 2014 10:57
Изобщо не ми е жал нито за държавни, нито за общински служители. Стават все повече, а няма причина. Населението намалява, икономиката е срината, просто работата им намалява, а броят им непрекъснато нараства. Ако искат по- големи заплати, би трябвало като брой да са поне наполовина, и без това повечето не вършат абсолютно нищо освен отвреме навреме да си създават работа един на друг, че и на нас в повече за да не изглеждат излишни
08 Април 2014 11:56
До болка е познат тоя курвенски номер - да насъскаш едно съсловие срещу друго. Предизборно върви още по-добре. Абсолютно съм съгласен с държавните чиновници, понеже заплатите освен че са намалени, не са и увеличавани вече 5-6 години.
Всъщност и при тях си има съсловия.
Погледнете при обявите за държавна длъжност какво пише : -"Месечно възнаграждение от 500 до 2000 лв."...според опита и дъра-бъра !
А познайте отведнаж, къде поминуват с 500 лв. бруто и къде са облажават с 2000 лв. ?
Бонусите дето си делкат , както стана ясно за 50 млн.лв годишно в МФ при Дянков, няма да ги броим.
08 Април 2014 13:17
В заключение: Върнете на държавните служители национализираните средства за ДОО и Здравни осигуровки обратно в техните заплати и те всичките с удоволствие ще си ги плащат, щото наистина така си е редно.
Вие предлагате да бъдат върнати заплатите на държ. служители към 2004 г. с индексиране от 12.45% ? Сиреч от сегашната средна 700 лв. да паднат на 500+64лв. индексация.
Това е така, защото базата върху която са осигурени държавните служители вече е по-ниска и получаваните от тях пенсии, болнични и др. обезщетения, свързани с осигурителния доход намалява. На разбиращите сигурно им е ясно вече
Това в още по-голяма сила важи за работещите на заплата над осигурителния таван, 2400 лв. И те ли трябва да бъдат "компенсирани" заради тази несправедливост?
Ако държавните служители си плащат сами тези 40% от осигуровките, както всички останали, то бюджета трябва да намери още около 3,5-4,0% от сегашната сума за заплащане на труда им.
Бюджетът ще съкрати с 10% държавните служители (в МВР има голям мегдан за съкращение). Със спестените пари от заплати и от други разходи по подръжка (ваучери за храна, облекло, транспорт, служебни автобили), дори ще има пари за вдигане заплатите на останалите.
Изобщо не ми е жал нито за държавни, нито за общински служители. Стават все повече, а няма причина
Напротив, като цяло намаляват: от 220 хил. към 2002 г., сега са около 156 хил. (117 хил. държавни, другите общински).
Проблемът дали да се удържа "лична част" за осигуровяне от заплата на държ. служител, на практика е несъществен, ако държавата продължи от тяхно име да забавя внасянето на осигуровките. То и за забавяне е трудно да се говори, защото държавата финансира с над 50% осигуряването, и здравното, и пенсионното. И двете системи са в окаяно положение, но по различни причини. При здравното осигуряване държавата е длъжна да покрива 4.5 млн. души (всъщност не знае точно колко са, на ангро се определят средствата в държавния бюджет - историческа стойност). Допълнително държавата спекулира с някои прослойки (50% намаление за тютюнопроизводители и някои селскостопански работници), спекулира със здравните заведение (от 4200 аптеки 2200 са в София. пак в София са концентрирани най-добрите болници). А когато не стигат парите, цоциалистите пак рИват "Дайте да дадем!" като се вдигнат осигуровките. При това и нагли: вместо да обосноват как ще се използва увеличението, те щели били да го дават на частни фондове. Безочливо нагли: Има европейска директива - в здравеопазването може да има частни застрахователни фондове, а не осигурителни. Сиреч държавата няма ни нужда, ни задължение да прехвърля обществени средства към частни дружества. Частните здравни застрахователни фондове сами си набират желаещите да се застраховат както прави всеки застраховател. Държавата има задължение чрез застрахователния надзор и МЗ да контролира спазването на закона (примерно, търговия с органи и тъкани).

Лично, искам:
-да има минимален здравноосигурителен праг (10 - 20 лв. месечно), срещу които всеки има здравен картон (електронно досие, формата може да е като банкова карта), където са отразени всички медицински интервенции, от раждането до смъртта, плюс платените здравни осигуровки по месеци, лихвите и стойността на лечението, ако има такива (едни от начините да се ограничи полицейщината - да се чудим дали Мишо Бирата е имал инфаркт или са го "инфактирали" );
- задължителна здравна осигуровка (20-50 лв.) месечно, покриваща издръжката на Спешна помощ и общо практикуващите лекари;
-доброволна здравна осигуровка/застраховка, в зависимост от чийто размер се покрива лечение, лекарства, рехабилитация, изплащане на болнични.
На който не му стигат парите, кандидаствува за социална помощ и се лекува. А не Местан да ми раздава "иди ми - дойде ми" някакви пари при все че ЕК му каза, че помощите (61 млн. лв.) за тютюнопроизводители ще се разглеждат като нерегламентирано субсидиране на частни фирми.
08 Април 2014 13:21
По отношение цитата "Погледнете при обявите за държавна длъжност какво пише : -"Месечно възнаграждение от 500 до 2000 лв."...според опита и дъра-бъра !
А познайте отведнаж, къде поминуват с 500 лв. бруто и къде са облажават с 2000 лв. ?" ще кажа следното:

В обявите по закон задължително фигурира текста за възможните граници на заплащането, долна и горна. Не може да не се посочи в обявата. На практика след конкурса ти определят в рамките 500-800 най много. Над тези цифри заплата не се дава посмъртно ако ще и Онзи да те праща. Така че от 10000 души 1 може да скалъпи с връзки заплата 2000. Останалите 9999 са както посочих по-горе. Айде като се изказваме барем се запознайте с всеобщата практика и реалитито, моля.
08 Април 2014 14:36
КАЛА, ХАЙДЕ ДА СТИСНЕМ РЪЦЕТЕ - от 10 000 служители , 2000 столичани са с по 2000 лв., а останалите 8000 "селинджъри", по 500-800 лв.
Ако си мислиш, че само ти си абониран за истината, грешиш много. Аз лично съм запознат с фактите, защото...няма значение, защо.
08 Април 2014 15:38
На мен ми харесва идеята всеки да си плаща за себе си. Държавата е ясно, че не плаща за никого, защото някой прекалено много краде.
08 Април 2014 15:53
Та хайде да пообразоваме господата дето дори не знаят що е то ДОО и ЗО плащано за сметка на работника по данни на НАП за 2014 г.:

Размера на осигурителните вноски за 2014 г. за държавното обществено осигуряване (ДОО), за допълнителното задължително пенсионно осигуряване (ДЗПО), за здравно осигуряване (ЗО) по осигурени лица и разпределение между осигурител/осигуряващ/ и осигурено лице са кактко следва: За сметка на осигуреното лице: За ДОО 9,7 % + за ЗО 3,2% = 13 % ОБЩО.

Та какво казахте по-горе за онези 40 % ?????
Ха прочетете ОНЗИ ВИЦ по-горе.
08 Април 2014 16:38
Така де, тези 12,9% /не 13%/ са 40% от общата сума на осигуровките. Останалите 60% ги плаща работодателя.
08 Април 2014 20:17
Та хайде да пообразоваме господата дето дори не знаят що е то ДОО и ЗО плащано за сметка на работника по данни на НАП за 2014 г.:
Пише го в Кодекса за социално осигуряване в чл. 6 ал. 3. Нема нужда да се образоваме, само внимателно четене:
(3) (*) (Изм. - ДВ, бр. 119 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г., изм. - ДВ, бр. 112 от 2003 г., в сила от 01.01.2004 г., доп. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 99 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г., изм. - ДВ, бр. 98 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 60 от 2011 г., в сила от 01.09.2011 г.) Осигурителните вноски за работниците и служителите и за лицата по чл. 4, ал. 1, т. 7 и 8 се дължат върху получените, включително начислените и неизплатените, брутни месечни възнаграждения или неначислените месечни възнаграждения, но върху не по-малко от минималния осигурителен доход по ал. 2, т. 3, а за лицата, за които не е определен минимален осигурителен доход - минималната месечна работна заплата за страната и не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход. Осигурителните вноски за лицата по чл. 4, ал. 1, т. 9 се дължат върху получените възнаграждения, но върху не по-малко от минималната месечна работна заплата за страната. Осигурителните вноски за работниците и служителите и за лицата по чл. 4, ал. 1, т. 5, 7, 8 и 9 и ал. 3, т. 5 и 6 се разпределят между осигурителите и осигурените, както следва:
1. за 2000 и 2001 г. - 80:20;
2. 2002 - 2004 г. - 75:25;
3. 2005 г. - 70:30;
4. 2006 г. - 65:35;
5. (изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) 2007 г. - 65:35;
6. (изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) 2008 г. - 60:40;
7. (изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) от 1 януари 2009 г. осигурителната вноска за фондовете "Общо заболяване и майчинство" и "Безработица" се разпределя в съотношение 60:40;
8. (нова - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г., изм. - ДВ, бр. 99 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г., изм. - ДВ, бр. 98 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г., доп. - ДВ, бр. 106 от 2013 г., в сила от 01.01.2014 г.) от 1 януари 2011 г. осигурителната вноска за фонд "Пенсии" за лицата, родени преди 1 януари 1960 г., както и за лицата по чл. 127, ал. 5, работещи по трудови правоотношения, се разпределя, както следва:
а) 7,9 на сто за сметка на осигуреното лице, а за самоосигуряващото се лице - 17,8 на сто;
б) (доп. - ДВ, бр. 100 от 2011 г., в сила от 01.01.2012 г.) 9,9 на сто за сметка на осигурителя, а когато лицето работи при условията на І и ІІ категория труд и за лицата по чл. 69а - 12,9 на сто;
9. (нова - ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г., изм. - ДВ, бр. 99 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г., изм. - ДВ, бр. 98 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.) от 1 януари 2011 г. осигурителната вноска за фонд "Пенсии" за лицата, родени след 31 декември 1959 г., се разпределя, както следва:
а) 5,7 на сто за сметка на осигуреното лице, а за самоосигуряващото се лице - 12,8 на сто;
б) (доп. - ДВ, бр. 100 от 2011 г., в сила от 01.01.2012 г.) 7,1 на сто за сметка на осигурителя, а когато лицето работи при условията на І и ІІ категория труд и за лицата по чл. 69а - 10,1 на сто.

След като държавата влезе като съосигурител (оная велика глупост на Станишев и Доган), пенсионната вноска от 29.8% се разбределя 7,9% (раб.) +9,9% (фирма) + 12,0% (държава), съотношението рабогтник/фирма фактическа става 44:56. Още по-голямо скътаване за държ. служител.

Така де, тези 12,9% /не 13%/ са 40% от общата сума на осигуровките
13% са (виж изменинето съотношевия по-горе), минимум 13%, които са не повече от 43% от общата сума за осигуряване в общия случай на трета категория труд. Работодателят плаща още до 3% други осигуровки (гаранционни фондове), които не дели с работника. За работниците първа и втора ръка" е по-различно - "дискриминирани" са да работят по-малко и въпреки малко по-високите осигуровки, осигурителната им тежест е наполовина от останалите. Затова втори път са "дискриминирани" да получават по-висока пенсия.
Но с изменението на КСО от 27.12.2003 съотношението за 2004 г. {(ПМС) № 48 от 1 март 2004 г. за заплатите в бюджетните организации и дейности (Обн. ДВ. бр.18 от 5 Март 2004г)} e 75:25, тоест личната част е била малко над 10.5%, защото осигурителната тежест е била друга - 42.7% (29% за пенсия + 4% за безлаботица + 3% общо заболяване + 0.7% трудова злополука + 6% здравна осигуровка). По това време има и прогресивно данъчно облагане като 120 лв. са били необлагаеми, включителво за осигуряването. Минималния ДОД е бил 12%, а максималния 29% за облагаем (от заплатат се приспадат необлагаемия минимум и личната част на осигуровките) доход над 600 лв.
Така че, намалението на заплатите на държ. служители през 2004 г. е било по-малко в сравнение с поетите от държавата осигуровки. Не са били прецакани. Няма лошо, държавните служители са си наши и може да бъдат отчасти привилегировани с оглед рестрикциите, които са им наложени (забрана на "частпрома" ), стига само системата да издържи. Здравната е на практика срутена. Пенсионната, ако се кара по тоя начин с три и/или двугъзи коалиции, ще я последва до седем години.
09 Април 2014 07:52
Колеги, сега сме 2014та година, 2004та беше едно. Сега е друго. Сегашните заплатите на държавните служители в много случаи са по-високи от тези в частния сектор, особено като се вземат предвид и постоянните ДМС. Хубаво ще е да се направи една съпоставка на длъжностите, изискващи едни и същи компетенции - какви годишни заплати получават с всичките бонуси.. в публичната администрация и съответно в частните фирми. Колко човека вършат една и съща работа - това е много важно също, щото на едното място се назначават няколко пъти повече служители. Т.е. на едното място служителите са доста по-малко натоварени. Отделно са много по-защитени и по-спокойни. Могат и болнични по няколко пъти в месеца да си взимат... Пазят им платения отпуск десетки години - досега не съм срещал такова нещо в частна фирма/не говоря за незаконни действия, просто в частните фирми, отпуските се следят стриктно и почти не остават за следващата година/.

--
Блог
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД