И на предстоящите европейски избори кодът на програмата за отчитане на резултатите няма да бъде достъпен. Преди дни председателят на ЦИК Ивилина Алексиева предложи въпросът за достъпа до кода да се обсъди, но след възражения на други членове на ЦИК, той бе отложен с аргумента, че "сега не е моментът". Емануил Христов възрази тогава, че отварянето на кода може да доведе до проблеми. Вчера той уточни пред "Сега", че темата вероятно ще се обсъжда чак след вота на 25 май. Това обезсмисля донякъде дискусията, тъй като разсекретяването на кода има смисъл в деня на изборите и във времето преди официалното обявяване на изборните резултати - за да може всеки да превърне подадените гласове в мандати. Темата предизвика спорове и на миналогодишните парламентарни избори. Тогава неправителствени организации поискаха да се публикува т.нар. source code, но ЦИК отхвърли искането им с мотива, че ако всеки има достъп до него, може да се стигне до манипулации.
Още няколко спешни въпроса отложиха на вчерашното си заседание членовете на ЦИК. Не бяха гласувани правилата на Обществения съвет към комисията поради несъгласие с някои от предложенията на обществениците. Най-сериозна спънка се оказа идеята ЦИК да се аргументира при отхвърляне на становища на съвета. Според членове на комисията Общественият съвет трябва да е подпомагащ орган в работата на ЦИК, а не да затруднява дейността й с нови задължения. ЦИК ще поиска с писмо от съвета "разяснения" по правилата, преди да ги одобри. Проблем се оказа и публикуването на стенограмите от заседанията на експертите, както и консумативите за работата им.
Не беше изяснен и въпросът как ЦИК ще контролира отпечатването и съхранението на бюлетините за вота. Задължението й беше вменено с новия Изборен кодекс след скандала м.г. с откритите над 300 хиляди бюлетини в Костинброд. Комисията тепърва ще съгласува действията си с Министерството на финансите и печатницата на БНБ. По закон ЦИК трябва да упражнява контрол и върху унищожаването на излишните бюлетини. Членовете й обаче стигнаха до извода, че няма как да наблюдават какво се случва с книжата, след като те вече се намират в общинските или областните администрации.
ЦИК трябва да упражнява контрол и върху унищожаването на излишните бюлетини. Членовете й обаче стигнаха до извода, че няма как да наблюдават какво се случва с книжата, след като те вече се намират в общинските или областните администрации.
Саботаж на закона на Маяма
Но пък тя има костинбродски опит в подобен контрол - ще си ги обикаля в компанията на бареков.