В България нерядко има протести на недоволни жители в различни области срещу окаяното състояние на пътищата и повишения риск от автомобилни катастрофи. |
Целта на класацията за транспортния сектор в ЕС е да представи моментното състояние на транспорта в държавите членки в различни краища на Европа, да им помогне да установят недостатъците и да определят инвестиционните и управленските приоритети. Класацията се основава и обединява данни от различни източници като Евростат, Европейската агенция за околна среда, Световната банка и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие.
"Новата класация е чудесно средство, което нагледно показва доколко успешни са усилията ни да направим нашите транспортни системи по-ефективни, по-удобни за пътниците, по-безопасни и по-чисти. Тя, разбира се, отразява само моментното състояние, но е важен ориентир и източник на вдъхновение в съвместната ни работа", обясни заместник-председателят на ЕК и еврокомисар по транспорта Сийм Калас. ЕК има намерение през следващите години да усъвършенства показателите в диалог със страните - членки на ЕК, транспортния отрасъл и други заинтересовани страни, както и да проследи напредъка на държавите в тази сфера.
КРИТИКА
Европейската сметна палата разкритикува първия доклад на ЕК за корупцията в отделните страни членки, предаде БНР. Според одиторите докладът, който бе представен в началото на февруари т.г., е прекалено описателен и прави слаб анализ без съществени констатации. Докладът на ЕК се основава на резултатите от проучвания за възприемането на корупцията, чиято полезност е ограничена, се казва в писмото на Европейската сметна палата. Според институцията е необходимо както на общоевропейско ниво, така и във всяка отделна държава да се събират изчерпателни и точни данни, както и да се разработват независими оценки на корупцията. Одиторите са недоволни, че в доклада не е разгледана корупцията в европейските институции.