Новите украински власти заплашиха, че ако хората, превзели сградата на Службата за сигурност на Украйна (СБУ) в Луганск, не се предадат, ще използват оръжие. Преди това и.д. президентът Олександър Турчинов заяви пред парламента, че властите няма да преследват проруските демонстранти, ако те напуснат доброволно правителствените сгради, които окупират в източните райони на страната, и предадат оръжията. Партията на регионите и на комунистите поиска незабавно да бъде разгледан законопроект за амнистия на протестиращите в Луганск, Донецк и Харков и са заплашили, че в противен случай няма да участват в работата на Върховната рада. Освен това Партията на регионите е изразила желание да участва от името на Югоизточна Украйна в преговорите между Украйна, ЕС, Русия и САЩ, които ще се състоят на 17 април във Виена. Като свой представител на преговорите тя е предложила кандидата си за президент Михаил Добкин.
В Луганск и Донецк вчера продължаваха да бъдат окупирани държавни административни сгради с искане за провеждането на референдум за бъдещата съдба на тези източни области. Американската частна военна компания "Грейстоун" отрича нейни служители да действат в южната и източната част на Украйна, като помага на сегашните власти в Киев да се справят с проруските протести. Помощник-ръководителят на компанията, отговаряща за международните операции - Тифани Андерсън, каза, че фирмата няма никакви планове да изпраща свои хора в Украйна.
Външните министри на Русия и САЩ Сергей Лавров и Джон Кери проведоха телефонен разговор, в хода на който Кери заяви, че САЩ ще използват влиянието си върху властите в Киев, за да ги призоват към украински общонационален диалог с цел нормализиране на ситуацията в Югоизточна Украйна. Преди това двамата призоваха към отказ от употреба на сила в тази част на Украйна. НАТО може да изпрати в Източна Европа войски в подкрепа на страните - членки на алианса, каза главнокомандващият обединените въоръжени сили на НАТО в Европа, американският адмирал Филип Брийдлав. Алиансът трябва да прегрупира силите си в Източна Европа и да превърне Черноморския регион в приоритет след анексирането на Крим от Русия, заяви румънският външен министър Титус Корлъцян.
След тричасови дебати със 145 гласа "за", 21 "против" и 22-ма "въздържал се" Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ) замрази вчера членството на Русия, като й отне правото на глас, правото на участие в управителни органи и в наблюдателски мисии на избори. От България в гласуването участва само една депутатка - Джема Грозданова от ГЕРБ, която подкрепи резолюцията. Останалите от 6-членната делегация не присъстваха на гласуването, начело с ръководителя си Янаки Стоилов от БСП. Председателят на руската делегация Алексей Пушков разкритикува резолюцията. "В Киев на трибуната на парламента бият члена на ПАСЕ Симоненко, подпалват офиса на Комунистическата партия, носят нацистки ленти - в ПАСЕ това не го виждат. Царство на лицемерието", писа той в "Туитър". По-късно руската делегация демонстративно напусна асамблеята.
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ
Руският президент Владимир Путин изпрати писмо до европейските ръководители да ги предупреди за рисковете във връзка с доставките на руски газ заради кризата в Украйна, заяви говорителят му Дмитрий Песков, цитиран от РИА "Новости". "Путин изразява изключителното си безпокойство от критичното положение с украинския дълг, а следователно и относно доставките на руски газ", каза Песков. Той допълни, че писмото е било предадено вчера по дипломатически път "на ръководители на Западна и Източна Европа". В него Путин предлага "да се вземат спешни мерки, защото положението не търпи отлагане", допълни говорителят на Кремъл. "Това положение може наистина да има негативни последици за транзита на руски газ през Украйна", смята руският президент.