Промени в закона за отбраната и въоръжените сили отварят врати за командироване на служители на атрактивни постове в чужбина. Това ще даде възможност да се заобикалят конкурсите, на които сега се явяват всички желаещи да заемат позиции в структури на НАТО и Европейския съюз.
Измененията са подготвени от Министерството на отбраната (МО) и от седмица са пуснати за обсъждане. Като мотив за предлаганите промени от МО изтъкват предстоящото активиране на Центъра на изследване, изграждане и усъвършенстване способностите на НАТО за управление на кризи и реагиране при бедствия. Той предстои да започне да действа у нас. Част от измененията позволяват в него да могат да служат български военни, тъй като според сегашните текстове на закона за военната служба на територията на страната се изпълнява само в Министерството на отбраната и Българската армия.
Авторите на промените обаче създават изцяло нова разпоредба, която засяга и службата зад граница на министерски служители и такива от армията. Засега не са ясни мотивите за тези текстове и каква е връзката с центъра на НАТО. Това обаче отменя конкурсното начало за заемане на постове в чужбина. На практика промените дописват закона и позволяват един цивилен служител да бъде командирован в друга администрация за срок от 2 години. Тази вратичка е използвана неведнъж за назначаване на избрани хора на определени места. Новите текстове дават право на министъра на отбраната след получаване на писмено съгласие на служителя да го командирова временно в задгранично представителство, международна организация или международна инициатива извън територията на страната. Командировката е за срок от 3 години с възможност за удължаване с още една.
ДОЛЧЕ ВИТА
С промените се дава възможност и за командироване на служители на ДАНС и МВР, тъй като се правят промени и в техните закони. Мотивите отново са, че трябва да им се даде възможност да служат у нас и в чужбина в международни организации. Въпросът е защо това се позволява без конкурс.
|
|