Шефът на Комисията за финансов надзор (КФН) Стоян Мавродиев най-сетне се е сдобил с допуск до секретна информация. Това става ясно от отговор на Държавната комисия по сигурността на информацията (ДКСИ) до "Сега". В него председателят й Борис Димитров посочва, че ДАНС е издала на Мавродиев сертификат с достъп до ниво "Секретно" още на 6 ноември 2013 г.
Мавродиев оглави КФН през 2010 г., след като бе избран от парламента с мнозинството на ГЕРБ. Три години по-късно се оказа, че той няма допуск до държавни тайни, макар такъв да е задължителен за позицията, която заема, тъй като комисията постоянно ползва секретна информация. На членовете на КФН се налага да работят с класифицирана информация, когато взимат решения за лицензите на инвестиционни посредници. Комисията си взаимодейства със спецслужбите и при съмнения за пране на пари и финансиране на тероризъм.
Първоначално Мавродиев твърдеше, че няма нужда от подобно разрешение, тъй като всички членове на комисията имат право на достъп до служебна тайна. Това обаче не е достатъчно за четене на документи с гриф "секретно" и "строго секретно", каквато финансовото разузнаване редовно праща в КФН. Допълнителен проблем е и обстоятелството, че в устройствения правилник на комисията пише, че служителят по сигурността на информацията се отчита лично на председателя на финансовия надзор. Не е ясно как е ставало това, докато Мавродиев не е имал достъп до тайни.
След като се разбра, че няма как да работи без сертификат от ДАНС, миналата есен шефът на КФН съобщи, че е делегирал права на главния си секретар Андон Георгиев, който имал сертификат за тайни. Георгиев разполага с достъп до класифицирана информация с гриф "секретно" от 9 септември 2012 г., съобщи ДКСИ. Това означава, че не може да чете строго секретни документи.
От ДКСИ заявиха за "Сега", че председателят не може да делегира правомощия друг да чете секретната му поща, тъй като по закон това не е разрешено. "В Закона за защита на класифицираната информация не е предвидена възможността ръководител на организационна единица да делегира правомощията си на свои подчинени", пише председателят на ДКСИ Борис Димитров.
"Сега" попита пресцентъра на КФН как Мавродиев е работил в продължение на 3 години, без да има допуск до секретна информация. Оттам отговориха, че за това време комисията нито веднъж не е взела решение на база на документи, съдържащи класифицирана информация. Бивши служители в комисията обаче опровергават това. От КФН добавиха, че през октомври 2011 г. е направена проверка от ДАНС, а констатациите били, че комисията изпълнява изискванията на закона.
НАРУШЕНИЯ
Около 40% от всички 270 кметове на общини нямат достъп до секретна информация, съобщиха от ДКСИ. 110 от тях нямат издаден сертификат за допуск до държавни тайни. Достъпът до информация е необходим на кметовете при провеждане на някои обществени поръчки или ако на територията на общината се намират стратегически обекти. Най-честите нарушения - да се чете секретна информация без необходимия документ, също се вършат от кметове. В много от случаите те "делегират" правата си на служител в общината, което е нарушение на закона. Освен това, когато кметът няма сертификат, а служителят по сигурността на информацията му предоставя секретна поща, върши престъпление.
|
|