Младежи от ГЕРБ дежуриха пред ЦИК, за да подадат първи документи за регистрация. БСП пък ги засенчи с многолюдната си делегация и излишно голям брой подписи. |
На изборите на 25 май за място в Европейския парламент ще се борят куп нови формации, а най-оспорвано се очертава да е състезанието вляво, ако се съди по броя желаещи организации от този спектър да участват - поне 5. Почти толкова са и субектите вдясно, а формациите, които се кичат с името "зелени", са три. Могат да се преброят общо три националистически партии и една коалиция. Срокът за партиите и коалициите изтече. Ще се конкурират 18 партии и 6 коалиции, като през 2009 г. те са били съответно 10 и 3, а независим е бил само един кандидат. ЦИК анулира регистрациите на три формации, които не представиха необходимите 2500 валидни подписа - Българска демократична общност, Партия на българските комунисти и Национал-демократичната партия.
БСП за пореден път избра да се яви във формата "Коалиция за България", където са социалдемократите на Георги Анастасов, "Евророма" на Цветелин Кънчев и др. Движението на предишния президент Георги Първанов - АБВ, използва 4 партии за участие във вота. Комунистическите формации също не са малко - освен Комунистическата партия на България, която е в състава на "Коалиция за България", за участие се записаха БКП и Съюз на комунистите в България. Вляво е и Българската левица, съставена от отцепници от БСП.
Поява на нови националистически формации не се забелязва по регистрациите в ЦИК, а почти всички налични попадат в графата "роднински връзки с "Атака". Освен "Атака" и НФСБ, които м.г. за малко да прескочат изборната бариера и да влязат в Народното събрание, желание да участват са изявили още от Българска национално-патриотична партия на Петър Манолов, бивш депутат, напуснал "Атака". Регистрирала се е и коалиция "Националистически партии на България", където влиза и поредната партия на бившия депутат от "Атака" Павел Чернев "Свобода". Прокуратурата пък попречи на регистрацията на Националистическа партия на България, чиято радикална пропаганда е в разрез с конституцията.
За вота се регистрира и "Глас народен" на бившия групар от "Хиподил" Светослав Витков. Сред дебютантите на 25 май са БАСТА на отцепниците от ГЕРБ, "България без цензура" на Николай Бареков в коалиция с ВМРО и др., обединението КОД, където са НДСВ и формацията на бившата гимнастичка Илиана Раева.
Най-голямо е разнообразието сред независимите. Тук е съпругата на бизнесмена Николай Банев - Евгения, която твърди пред "Дневник", че се кандидатира, защото "не може да се примири с изпращаните от партиите "послушковци" в Европарламента". Тук е и Николай Йовев-Горския, който прекара в ареста около година и половина заради взрив пред клуб на "Евророма" в Сандански през 2012 г., когато загина човек. Делото по случая предстои.
Кандидатът Янаки Ганчев е едно от лицата на февруарските протести през м.г. Кандидатираха се и Виктор Папазов - бивш председател на съвета на директорите на Българската фондова борса, както и анализаторът Александър Алексиев - син на художника и издател Райко Алексиев и председател на Центъра за балкански и черноморски проучвания. Сред независимите е и разследващият журналист Румяна Угърчинска, която живее във Франция. Александър Сандев е единственият кандидат от старозагорската листа на "Средна европейска класа" на предсрочните избори м.г. Орлин Калев е от Регионалния младежки съвет във Варна, където членуват куп местни организации на скаути, на Червения кръст, включително и на социалистическата младеж. Навремето е работил като доброволец в кампании на СДС.
Според последните социологически проучвания в европарламента със сигурност ще влязат ГЕРБ, БСП, ДПС и "България без цензура", а под въпрос са АБВ, Реформаторският блок и "Атака".