Една неясна кокаинова афера вече втори месец тече като сериал по телевизиите, а за нея ни разказва ръководството на МВР, и то от екрана. Макар и с недомлъвки от типа "имаме оперативни данни, но не е сигурно, че съдът ще ги приеме за доказателства", вътрешният министър Цветлин Йовчев, главният секретар Светлозар Лазаров, а също и председателят на вътрешната комисия в парламента Атанас Мерджанов разкриват потресаващи неща за взаимовръзки между наркотрафиканти и общинския съветник от ГЕРБ Орлин Алексиев, а ако се вярва на депутата от "Атака" Десислав Чуколов: "В пленарната зала на парламента има хора, които са директно свързани с наркотрафика".
При тези гръмовни новини обаче учудващо
арести няма, повдигнати обвинения - също
Твърденията на висшите фактори от МВР за съпричастността на Алексиев към двете кокаинови афери - "Кокаиновите крале" в Милано през 2012 г. и тази във Франция от февруари, когато 1.4 т кокаин бяха открити на кораб, превозващ участниците в рали "Дакар", висят без подкрепа от прокуратурата. От там мълчат и няма признак за каквото и да е процесуално действие. Може би обвинителите подготвят голям удар? Възможно е. Само че през това време предизборното говорене върви, БСП трупа дивиденти, 25 май наближава и все повече се набива на очи аналогията с фойерверките с намерените бюлетини в печатницата в Костинброд преди година - казус, в който пак беше замесен общински съветник от ГЕРБ и от който засега не е произлязло нищо. Нещо повече - главният прокурор Сотир Цацаров вчера се застрахова, че изнесените от МВР данни "отговарят на оперативната истина, но между оперативна истина и доказателство в наказателния процес има път и понякога от едното не става другото, и то не само понякога, а твърде често". Това на прост език означава, че разследващите засега не могат да докажат твърденията си и говоренето им се базира само на информация, която не може да бъде превърната в годно за съда доказателство.
От недомлъвките на ръководството на МВР и депутата Мерджанов, от изтеклата откъслечна информация от двете закрити заседания в парламента, от двете изречения на главния прокурор, както и от отговорите, с които депутатът от ГЕРБ и бивш вътрешен министър Цветан Цветанов контрира нападките,
може да се сглоби следната картина:
"Кокаиновите крале" са на мушката на Италия още от 2008 г., но тогава изтича информация и залавянето им се проваля. През 2010 г. България изпълнява съдебна поръчка, свързана с аферата, но подробности не са известни. "Това, което е искано от прокуратурата, тя го е изпълнила", заяви главният прокурор.
През 2012 г. се провежда международна акция "Кокаинови крале". На българска територия ГДБОП арестува Евелин Банев-Брендо по информация на италианските разследващи, които ръководят операцията. В Италия са задържани 15 българи, сред които Матей Боев. На първа инстанция Боев получава най-ниската присъда в групата - 12 години за трафик на кокаин. Банев получава 20 години. Делото сега е на втора инстанция в Милано.
В края на февруари тази година главният секретар на МВР свика пресконференция заедно с френския посланик, за да обяви, че е задържана голяма пратка кокаин - 1400 кг, на кораб, превозващ участниците в рали "Дакар". Операцията е осъществена от френските служби, но сигналът е подаден от българското МВР. Лазаров говори за българско участие на най-високо ниво в трафика. Въпреки всички настоявания на медиите обаче остава лаконичен и не дава почти никакви подробности. От прокуратурата съобщиха за двама арестувани във Варна, които впоследствие бяха освободени, докато дойде
европейска заповед за арест
Тя се чака и до днес.
Часове след оповестяването на успешната операция МВР претърсва автокъщата и дома на общинския съветник от ГЕРБ Орлин Алексиев, участник в рали "Дакар". "В офис на Алекисев са унищожавани документи", съобщи от телевизионния екран главният секретар на МВР. Алексиев се защити: "Аз отговарям за много неща в общинския съвет. Имам практика с шофьорите ми бележките, които хвърлям на пода, да се унищожават. Те съдържат ЕГН-та, имена и т.н. В офиса ми не са унищожавани документи. В едно заведение са намерени две бележки, които не са изгорели докрай." "Няма да коментирам", отговори на това Лазаров с усмивка. Последва показно нахлуване на прокурори в Столичната община, откъдето след еднодневно ровене в документацията се разбра, че са търсени стари преписки от обществени поръчки.
След това депутатът Мерджанов намекна за връзка между Алексиев и "Кокаиновите крале". Общинският съветник отрече, защити го и партийният му лидер Бойко Борисов. "Казах му на Алексиев, ако не е вярно, да отива по всички телевизии да отрича", съобщи той пред "Сега". И Алексиев обиколи телевизиите и отрече.
Информациите за престъпни връзки обаче не спряха. Вътрешният министър съобщи пред депутатите от вътрешната комисия, че има връзка между заловените при операцията в Италия преди 2 години и хванатия във Франция кокаин. След това главният секретар каза, че
средства на Столичната община са отклонявани към "Кокаиновите крале",
очевидно намеквайки за печелени от тях обществени поръчки.
Според Мерджанов, който често се включва по темата, през 2012 г. МВР е имало информация, т.е. подозрения, че Алексиев може да се свързан по някакъв начин с трафика. Той е бил близък с арестувания в Милано Матей Боев, а с бившата съпруга на Боев са имали обща фирма - "Билд АМ2". През 2005 г. прехвърля участието си на сестрата на Боев, а сетне влиза в общинския съвет.
През 2012 г. по "Кокаинови крале" е работено избирателно, т.е. не са изследвани всички връзки и не цялата информация е влязла в употреба, признава и главният секретар. Идеята на тези внушения е, че тъй като през 2012 г. ГДБОП се контролираше пряко от Цветанов чрез доверения му Станимир Флоров, възможностите един или друг да бъде прикрит и спасен от разследване са огромни. Още при първите намеци за връзка на общинския съветник с кокаина "Сега" попита бившия вътрешен министър Цветанов дали е знаел, че Алексиев и Боев са свързани. Той отвърна, че през 2012 г. операцията била под надзора на италианците.
Алексиев е
вторият общински съветник от ГЕРБ, чието име се забърква с кокаин
Първият бе бившият щангист Гълъбин Боевски, арестуван със 7.2 кг кокаин от бразилските власти и освободен изненадващо миналата година. През 2011 г. обаче Боевски вече не бе нито в общинския съвет, нито в партията, така че ГЕРБ не понесе особени негативи. Оказа се обаче, че и той има връзка със съпругата на Боев. Боевски и Милена Боева притежават съвместно до 2008 г. "М-Юнаит" ЕООД, сочи справка в АПИС. Освен това Боевски и Боев са от Кнежа, а "М-Юнаит" ЕООД и "Билд АМ 2" са регистрирани на един адрес в столичния квартал Лозенец. С друго свое дружество бившата съпруга на Боев взема и обществени поръчки на Столичната община. През 2008 г. тя печели търг за строителството на детска градина в "Люлин" на стойност над 4.7 млн. лв. Срещу 58 хил. лв. фирмата е изготвяла инвестиционен проект за друга детска градина.
Една от версиите за акцията на прокуратурата в Столичната община беше разследване на сагата с балирания боклук на София. Фирмата, която беше избрана да вози бали до депото в Силистра, е на Боев. "Шик Кар Трейдинг" получи поръчка за милиони левове като партньор на общинската "Чистота Искър". До това се стигна, след като общинската фирма "Чистота Искър" беше избрана да извозва балите, но след това се оказа, че няма достатъчно камиони за това.
В крайна сметка, във вторник вечерта парламентът изслуша Йовчев по темата и чу същото, каквото министърът каза и пред вътрешната комисия. На излизане той обясни, че не е представил нова информация и отново увери, че
"действията на МВР по отношение на Алексиев са обосновани"
Все пак Йовчев се застрахова, че е прекалено рано да се говори за вина: "Когато има достатъчно доказателства, се повдига обвинение. Оттам нататък съдът решава". А накрая Мерджанов обобщи: "След бивш министър на вътрешните работи, подсъдим по няколко дела, началник на предизборния щаб, след общински съветник, заловен с кокаин и освободен от бразилски затвор по неизяснени обстоятелства, след шеф на бюджетната столична комисия с неясна роля на трафик на наркотици е трудно да се отговори това - политици ли са, или престъпници".
Гръмките думи обаче нямат процесуална стойност, а изглежда освен с косвени доказателства разследващите не разполагат с друго. Лошото е, че уличените от МВР вече се ориентираха в ситуацията и имат право на избор - или да избягат от страната, или да се подготвят навреме със защитата си. Да не говорим, че съмненията, че данните не са достатъчни за съдебен процес, много удобно вършат прекрасна работа за компромат. Особено месец преди изборите.