:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,761,925
Активни 545
Страници 18,392
За един ден 1,302,066
Нерви и утехи

Страдания и страсти

Калин Донков
Понякога, не всяка година, но винаги в Страстната седмица си спомням затворения и неразгадаем отец С., който понякога ме посещаваше в редакцията на седмичника "Антени". В детството бяхме изпуснали дори елементарната християнска просвета, която се полага на православния българин. Не познавахме символиката, нито речника на християнската култура. Наваксвахме "в движение", прочели бяхме Библията, останалото попивахме от хора мъдри и просветени. Веднъж моят гост, който обикновено слушаше работните ни разговори безмълвно и мрачно, реагира на някаква неуместна шега по повод Страстната седмица. Някой сгафи пред него, подхвърли, че в редакцията караме страстна седмица - бяха се разгорели интриги и разнообразна житейска пикантерия, краят им не се виждаше. "Страсти? - намеси се строго черноризецът. - Страсти значи страдания." И обясни какво е страдалното на седмицата. След време съм слушал Тончо Жечев търпеливо да превежда на непосветените заглавието на своята "Българският Великден и страстите български", правеше го и по телевизията, като поучаваше смутените водещи. Тук говорим не за широкия смисъл на словата, а само за буквалния им превод. Иначе "страст" и "страдание" са така дълбоко, така подземно свързани, че да не дава Бог човек да го изпита в собствената си съдба...

Отец С. идваше в редакцията по една нестандартна причина, която никой от колегите ми никога не отгатна. Кокалестият, с вид на селяк и изпечен от полско слънце калугер, всъщност бе доскорошният съдебен лекар М.Д. По времето, когато се срещахме около многобройните сюжети за евентуални "частни случаи", той ми бе връчил един ръкопис от своята "практика" с молба да го видя дали "става". После се изгуби, след време пак се появи, но вече с расо и калимявка, изпълнен от колебания дали тези страници подобават на новия му статус и въобще дали да се предаде на изкушението да ги публикува. Много сложно беше, ръкописът бе добър, но прекалено "докторски", не изглеждаше вероятно държавните издателства от онова време да се втурнат да го печатат. Не звучеше и като учебник по съдебна медицина: случаите бяха описани в пълнота - с "обстановка", с предистория, с поука. Беше загребал и много патология извън медицинската, главно потискащите мотиви и обстоятелства на престъпленията. В края на краищата той все пак си прибра папката и я отнесе в своя манастир някъде в Югозапада. На раздяла ми разказа кратката история на своето замонашване. Не бях се решил да попитам, нито да гадая.

Работел по дело за убийство на дете. Всеки път в такива случаи душата му се втвърдявала някак автоматично, стягал се, владеел се професионално. Само този път - не. Не помня вече как точно ми описа състоянието си, но помня какво ми каза за жалостта. Изпитвал такава непосилна, сковаваща жал, че можел да я възложи само на Бога. И отишъл при Него.

Имаше много подробности, които днешният читател не може да разбере. Да се покалугери човек на възраст и с положение в онези години съвсем не беше просто. Имаше различни лостове да бъде предотвратено това. Както и чисто технически трудности: малко манастири и малко... вакантни места. Разказа ми подробно и тези патила, но мене ме владееше сърцевината на признанието: нуждата да сподели с Бога една непосилна жал. Едно страдание. Една... страст.

Разгубихме се с отеца още тогава. Никога повече не получих вест от него. Понякога сякаш улавям отчуждения му бавен поглед върху себе си: когато сърцето ми се свива от извънмерна жал и когато не мога да надмогна това. Убийството в Поморие бе последното крушение на чувствата. Поредното. Непоносимо изпитание за иначе тренираните ни в кошмари души. Лавина от безпомощни въпроси, чиито отговори всъщност отдавна не ни интересуват - търсили сме ги неведнъж и знаем, че са безполезни. Смъртта вършее под нашето небе независимо от болката, която ни пронизва всеки път. От години новините за това изпълзяват на първите страници. От години отровни заглавия терзаят сънищата ни. Състраданието е също стрес, то раздира сърцата, но от състрадание обществото накрая закоравява. Съзнанието за безпомощност е част от това.

Може би сега, в Страстната седмица, намираме някаква надежда и оправдание в близкото Възкресение. В това, че на Кръста са изплатени и нашите сторени и несторени още грехове. И че на нас ни е възложено само страданието, но не и изкуплението. Но огледайте се: ние отдавна не изстрадваме само една седмица. Всяка седмица от нашия живот е белязана с кошмари и черни новини, с неправда, с жестокост, с гибел. Петдесет и две (52) седмици има годината, петдесет и две седмици на страдания-страсти и само едно Възкресение! Нищо ли не можем да направим, наистина?

Покрай всичките нервни, подозрителни, плашещи енергии, които изпълзяват в България (и от сутрин до вечер ни говорят за енергийна криза!), дали изобилната и извираща от гърдите ни енергия на страданието не би могла да се впрегне за сътворяването на друг, различен утрешен ден? Енергията на нашите страсти не може ли да завърти и нещо друго освен крилата на призрачни вятърни мелници? Не може ли това да ни бъде горивото - ако не за велики, то поне за добри, справедливи дела?

Още вярвам в това, но знам също, че то ще се случи само ако намерим сили да не се отклоняваме от своята Голгота...

17
5999
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
17 Април 2014 19:18
Не става въпрос за каквито и да е енергии, а за липса на вяра...
17 Април 2014 19:24
Поповете са почти м.л.умни. За искрено вярващ младеж, искащ да стане монах", в психиатричният ТЕЛК дават 80% инвалидност. Поповете пропагандират за убийство на плътта, затъпяване, нежеление да се живее, защото едва ли не е грешно - ако се осланяхме на поповете - все още да сме в Средновековието...Проповядват също да "изяждаме плътта на Господ, защото така ще получим благословията му".
18 Април 2014 07:28
hubavetza
17 Апр 2014 19:24
Поповете са почти м.л.умни. За искрено вярващ младеж, искащ да стане монах", в психиатричният ТЕЛК дават 80% инвалидност. Поповете пропагандират за убийство на плътта, затъпяване, нежеление да се живее, защото едва ли не е грешно - ако се осланяхме на поповете - все още да сме в Средновековието...Проповядват също да "изяждаме плътта на Господ, защото така ще получим благословията му".

Добре, добре, разбрахме, че не ти е провървяло да срещнеш истински свещеник, ама защо така с голямата баданарка?
Почети сам, помисли сам, ще решиш друго за причастието.
А може би няма...
18 Април 2014 11:30
Има попове, ама има и свещенници! Подходяща статия за Разпети Петък. Поздравления за г-н Донков!!!!
18 Април 2014 23:26
Аз предпочитам названието духовник, но истинските са малко.
19 Април 2014 14:37
православния българин
Една малка ЗАБЕЛЕЖЧИЦА към автора.
НЯМА "православни българи" има православни християни!
19 Април 2014 17:54
Една малка ЗАБЕЛЕЖЧИЦА към автора.
НЯМА "православни българи" има православни християни!

Едно мъничко ВЪПРОСЧЕ към колегата, как да се отличат в контекста православните християни от България от православните християни в Сърбия, Русия, пък ако щеш и в Канада?
19 Април 2014 19:23
Много е странно как всъщност възникват жреците и свещениците... Да разгледаме една пещера с обитатели ловци от едно праобщество. Има активно ловуващи, жени, деца, болни и старци. Когато има глад, ловците са на неуспешен лов - останалите, незащитени, остават сами в пещерата; гладуват; болните и старците, и всички слаби са в критично състояние (глад и болести) - за тях няма кой знае каква надежда... Поради глада може да се стигне до кан.бализъм... Тогава едни не толкова засегнати хора започват да се занимават с креещите и най-нагло започват да се намесват в техните страданиия и халюцинации (ловците ги няма и те не могат да спрат този процес)... Тези наглеци започват да объркват сетивата на креещите и успяват да се докопат до власт над мисленето им... Тези хора стават жреци - обсъждат и бълнуват по теми около живота, бита и смъртта... За това в настоящата ни религия има 100% глупости, има следи от жертвоприношения и канибализъм спрямо бога...
19 Април 2014 20:23
Това за Поморие е вярно - една голяма трагедия - едно дете си отиде, може би заради престъпната дейност на баща му. В арабския свят лихварите може да бъдат разкъсани от тълпата, поне ще получат големи присъди за деянията си. Лихварството не се толерираше и при социализма...
19 Април 2014 23:32
За това в настоящата ни религия има 100% глупости,

20 Април 2014 01:08
Почти по Маркесу.
"Я не верю в Бога, но я Его боюсь. "

Понравилось.
20 Април 2014 08:14
Едно мъничко ВЪПРОСЧЕ към колегата, как да се отличат в контекста православните християни от България от православните християни в Сърбия, Русия, пък ако щеш и в Канада?
Гносеологична недостатъчност го нарича това Министър Мариана Георгиева.
Ние ще уточним - Гносеологична недостатъчност изразяваща се в случая като контекстуална дезориентация.
20 Април 2014 11:05
Христос возкресе!!! Трябва да се радваме на живота!!! Макар, че на живот след смъртта не трябва да се вярва - по добре да се вярва на лекарите...
20 Април 2014 18:06
StrikeEagle
20 Апр 2014 08:14

Едно мъничко ВЪПРОСЧЕ към колегата, как да се отличат в контекста православните християни от България от православните християни в Сърбия, Русия, пък ако щеш и в Канада?

Гносеологична недостатъчност го нарича това Министър Мариана Георгиева.
Ние ще уточним - Гносеологична недостатъчност изразяваща се в случая като контекстуална дезориентация.

Страйки, радвам се, че си намерил научното определение на своя проблем, хайде сега, душицо, отговори на въпросчето.
22 Април 2014 15:50

Почти по Маркесу.
"Я не верю в Бога, но я Его боюсь. "


ясенево

Преди години един Ректор на СУ каза нещо подобно:" Не вярвам в Бога, но не вярвам, че не съществува!"
22 Април 2014 16:01
дали изобилната и извираща от гърдите ни енергия на страданието не би могла да се впрегне за сътворяването на друг, различен утрешен ден?


Прави на другите това, което искаш другите да правят на теб!
Християнин означава да си като Христос.
22 Април 2014 16:13
как да се отличат в контекста православните християни от България от православните християни в Сърбия, Русия, пък ако щеш и в Канада?
Оле малеееее.....Че и с апломб
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД