:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,664,700
Активни 483
Страници 7,265
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Емануил Йорданов: Не може правителството и парламентът да се правят, че не виждат какво става по улиците

Стрелбите не са случайни и би трябвало да се окаже не само морална, но и материална подкрепа на Бойко Борисов, казва бившият вътрешен министър
Снимка: "Сега"
Емануил Йорданов беше министър на вътрешните работи във второто правителство на Иван Костов, а преди това - депутат в 38-ото народно събрание. Сега е заместник-председател на СДС. Йорданов е завършил Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Адвокат по наказателни дела, не е преставал да практикува. Женен, с една дъщеря.





- Г-н Йорданов, вие се занимавахте преди години с изборните стратегии на СДС, сега сте зам.-председател, отговарящ за анализите и прогнозите на партията. Каква според вас е първата стъпка, която организацията ви трябва да направи за местните избори догодина?

- СДС първо трябва да демонстрира самочувствие. И то самочувствие на базата на свършеното от нас. Когато се срещам с хора, аз винаги им задавам един и същи въпрос: "Защо нашите симпатизанти трябва да имат по-ниско самочувствие от симпатизантите на БСП"? В крайна сметка ние спокойно можем да кажем какво сме направили в годините, в които управлявахме, докато в управлението на БСП финалът винаги е бил трагичен. С тях имахме хиперинфлация, купонна система, режим на тока. При нас такива неща не са се случвали. Наскоро имахме радостта от поканата ни за членство в НАТО и някои хора се опитаха да забравят, че за тази покана е работено години наред и то от хората, които водеха СДС и държавата.

- Да, но все пак СДС е партия, за която според НЦИОМ биха гласували едва 8%. Как си обяснявате този факт?

- Аз винаги съм готов да споря колко процента популярност имаме. Нека си припомним президентските избори и факта, че Георги Първанов във всички социологически проучвания дълго време беше на трето място.

---------------------

Като цяло обаче ние би трябвало да следим внимателно и прогнозите на социолозите. Ако в определен период резултатите са такива, каквито не ни харесват, ние не трябва да се вглеждаме в тях и да тъгуваме, а да работим повече и по-упорито. За да можем да върнем доверието на онова ниво, което би ни позволило да се върнем в управлението и то не заради самото управление, а за да продължим работата, която започнахме в предишния си мандат.

----------------------

- Какви други стъпки трябва да се предприеме СДС, освен да демонстрира самочувствие?

- Ние работим и то в едно много добро темпо сега. Разширеното заседание на Националния съвет в събота беше много полезно не само за това, че ние представихме нашите проекти за политически принципи и правила за издигане на кандидати за местните избори, а и заради това, че всеки един имаше възможност свободно да изрази своето мнение, да чуе другите. Много ясно се видя, че когато някой от изказващите се демонстрира повече оптимизъм, повече желание за работа и за ясен подход към успешни избори, залата реагираше много позитивно.

- Трябва ли СДС да даде право на местните си структури да се коалират свободно? - Тенденцията е такава. Местните структури ще имат доста голяма свобода, но аз вярвам, че тази свобода няма да доведе до погазване на нашите принципи и до търсене на безпринципни споразумение само и само за да се постигне изборен успех.

- Под "безпринципна коалиция" СДС разбираше досега само коалицията с БСП. Вече включвате ли нов елемент?

------------------

- Не искам да говоря конкретно с имена на политически партии. Мисля, че когато нашите структури работят за коалиция, те трябва да поставят на първо място това, което имат - кандидати за общински съветници, кандидат за кмет, програма за управление на общината и едва след това да водят разговори и да търсят партньори, които споделят нашите идеи и виждания. Ако щете - хора, които имат нашия морал като политическа сила.

-----------------------

- Като нов човек в ръководството на СДС смятате ли, че партията е единна? Има ли два центъра на власт във СДС?

- Няма два центъра на власт в СДС. Някои хора може да сънуват такова нещо, защото им е изгодно. Дори и в изказването си пред разширеното заседание на Националния съвет Иван Костов посочи много ясно, че СДС има своите легитимно избрани ръководни органи. Той даде един много ясен пример за политическа лоялност и коректност.

- Като министър от бившето правителство вие участвате ли в сбирките на бившия кабинет във фондация "Демокрация"?

- Ние имаме постоянни контакти. Бих казал - фондация "Демокрация" е част от СДС, защото всички хора, които работят в нея, са свързани по един или друг начин с партията. Още повече - една голяма част от мероприятията са провеждани в много тясно сътрудничество със СДС. Наивно е да се търси някакво разделение, противопоставяне. Все пак ние всички сме хора, които защитават една кауза.

- Вие сте един от лидерите на СДС, които смятат за необходима промяната на конституцията в частта й за съдебната власт. Какви промени са най-належащи?

- Основното в тези идеи е вливането на следствие и прокуратура в изпълнителната власт. Смятам, че това не е самоцел или прищявка. Говоря за принципи на работа, защото аз съм човек, който е имал възможност да види как стоят нещата в съдебната система и като адвокат, и като депутат, и като министър на вътрешните работи. Това са неща, които са били свързани с професионалната ми дейност през последните 15 години.

----------------

За да можем да говорим за ефективна борба с престъпността, трябва всички органи, които имат ангажимент в тази насока, да бъдат обединени и действията им да бъдат координирани в много висока степен. Това определено не може да се получи в сегашния вид на българската конституция. МВР, следствие и прокуратура сега са разделени като орел, рак и щука. Отговорността се прехвърля от едната институция към другата и в крайна сметка се размива до такава степен, че имаме периоди, в които цялата вина се стоварва ту върху съдебната система, ту върху МВР. В същото време аз не съм чул някой да задава въпроси за борбата срещу престъпността на следствието или прокуратурата. За мен съдебната система включва съдилищата. Всичко останало би трябвало да застане от едната страна - срещу престъпността. Не може да искаме следствието и прокуратурата да бъдат съд.

---------------------

- Има съпротива от следствието и прокуратурата срещу такава конституционна промяна.

- Разбира се, че има. В България хората трудно се разделят със статуквото. Спомням си, в края на нашия мандат бях на поредния годишен отчет на специализираното следствие. Тогава един колега стана и обясни: "Ние бяхме най-добре, когато бяхме в МВР". Аз казах, че споделям идеята следствието да се върне в МВР, където е било дълги години. След което във вестниците излязоха огромни заглавия, че аз искам да взема следствието. Не виждам как нещо реално би могло да се промени в съдебната система, ако запазим сегашния конституционен модел.

- След поканата за НАТО предстои дискусия за специалните служби. За тях важи ли идеята за обединяване под една шапка?

- Обединяването на спецслужбите под една шапка е идея, която съществува много отдавна. Тъй като въпросът не може да бъде решен от една институция, нещата винаги са се отлагали. Знаете, две от службите са на подчинение на президента, две са в рамките на министерството на отбраната и една е към МВР. Което означава, че да се направи промяна, трябва да имаме съгласието и на парламента, и на Министерския съвет, и на президента. В този момент това е най-малко осъществимо. А иначе, като говорим за принципа, нещата и при спецслужбите стоят по същия начин като за следствие, прокуратура и МВР. Ако те са обединени, ще има по-добра координация между тях и ще се взимат много по-правилни решения.

- Имате ли впечатление, че престъпността е намаляла в сравнение с времето, през което вие бяхте министър?

- В никакъв случай не бих казал, че престъпността е намаляла. Още през август казах, че ако не се вземат спешни мерки, нещата могат да се развият в лоша посока. За съжаление прогнозата ми се сбъдна - вие виждате колко показни убийства се извършват по улиците на големите градове.

-------------------

Имам усещането, че управляващите разчитат единствено на Бойко Борисов, без да си дават сметка, че един човек не може да се справи с такива проблеми. В случаите на много тежки престъпления сегашните управляващи казват: "А, има си полиция, не е наша работа". Не може правителството и парламентът да се правят, че не виждат какво става по улиците на София. Тези стрелби не са случайни и би трябвало да се окаже не само морална, но и материална подкрепа на Бойко Борисов.

---------------------

- Какво имате предвид, когато казвате, че стрелбите не са случайни? Кой ги инспирира?

- Трудно ми е да бъда по-конкретен, защото не разполагам с оперативни данни, но има неща, които не може да не ни тревожат. Тези показни стрелби посред бял ден...

Извън това - в последно време започнаха да се извършват престъпления от родителите срещу собствените им деца. И тук отново не се реагира така, както се реагираше някога. Много тежък случай имаше през лятото, когато двама свещеници убиха трети. Това говори за криза в духовността.

- Около престрелките през август имаше коментар, че това е атака срещу правителството. Смятате ли, че има организирана престъпност, която периодически решава да клати правителството?

- Организирана престъпност е имало винаги, но тезата за целенасочени действия срещу правителството не се доказа. Няма индикации за такова нещо. В крайна сметка, когато борбата срещу престъпността се оставя единствено на МВР, съвсем нормално е да се очаква и някаква ескалация на престъпността.

- В края на мандата на СДС имаше ли престъпност, която бе насочена директно срещу вашето правителство?

- За престъпност, насочена срещу правителството, не мога да говоря, защото не открихме такива доказателства. Но всички си спомнят онзи безпрецедентен случай, в който една човешка трагедия бе използвана по най-грозен начин с политически цели*. А от тогава досега бяха извършени много по-тежки убийства и ние не видяхме подобна реакция. Казвал съм го няколко пъти - хората, които работят сега в МВР, биха могли да продължат работата по онзи случай, да изяснят истината. За съжаление, на нас не ни стигна времето.

---------------

* Йорданов има предвид протестите пред парламента след убийството на 3-годишния Петър Терзийски през март 2001.
774
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД