Изненадващото посещение на генералния секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен броени дни след визитата на заместника му Тери Стаматопулос в България беше ясен знак, че едва ли става дума само за учтивост по случай 10-годишнината от членството ни и за да получи ордена си "Стара планина" поради изтичане на мандата му. Шефът на алианса очевидно имаше да каже нещо много важно.
Така и стана. Въпреки очакванията, че визитата ще мине под знака на събитията в Украйна, се случи съвсем друго. След срещите с президента, премиера и министрите на отбраната и външните работи Расмусен даде ясно да се разбере, че България трябва да увеличи бюджета си за отбрана, армията трябва да се модернизира спешно и да се намали зависимостта си от Русия и да се купят бързо нов тип западни изтребители.
Изненадани ли бяха обаче българските власти от тези послания на Расмусен? Оказва се, че не. Всички предпочетоха да мълчат гузно или да повтарят казаното от генералния секретар. Премиерът Пламен Орешарски дори заяви, че ще намерят резерви в бюджета, за да започне модернизацията на армията.
Премълчаното
Според източници на "Сега" властите в България са били напълно наясно защо идва шефът на НАТО, тъй като визитата му е била предшествана от критичен доклад на алианса за състоянието на въоръжените ни сили, намалените средства за отбрана и провалената модернизация на армията. Документът се казва NATO Defence Planning Capability Review 2013/2014 и е бил получен от военния ни представител в Брюксел.
Съществуването на доклада беше потвърдено от Министерството на отбраната (МО), след като "Сега" го поиска по Закона за достъп до информацията. Документът е в две версии - кратка и подробна, като първата е с гриф на алианса, че е некласифицирана информация. От МО обаче не смятат така. Отказът да се даде документът беше мотивиран с обяснение, че той представлява служебна тайна и може да се ползва само от държавните институции. Точно по същия начин преди години, след заповед на един бивш началник на Генералния щаб, станаха служебна тайна всички социалогически проучвания, показващи негативните тенденции в армията.
Затова засега може само да се гадае какво точно пише в документа за България, но частично завесата се повдига от аналогичен доклад за състоянието на чешката армия. Не случайно посещението на Расмусен в България беше ден след като той отиде в Прага. И е повече от ясно, че това няма нищо общо с 10-годишнината от членството в НАТО, както у нас се опитаха да обяснят визитата на генералния секретар.
Основният извод в чешкия документ е: въпреки че Прага добре планира как да се развиват въоръжените сили, плановете не успяват. "Ние знаем, че това е най-лошият ни рейтинг за последните пет години", коментира държавният секретар в Министерството на отбраната на Чехия Даниел Костовал, цитиран от "Хосподарске новини". За разлика от българските власти чешките предпочетоха да не се крият зад секретността. Документът реално представлява коренна промяна на визията на НАТО за реформата в чешката армията. Подобно на българските политици, и тамошните доскоро обясняваха, че Брюксел отправя само похвални думи за случващото се във въоръжените сили.
Щом чехите отнасят толкова критики...
Има няколко причини да се смята, че българският доклад е доста по-критичен. Едно от посланията към Чехия е, че "армията й трябва да продължи да модернизира свои ключови дейности". За разлика от България обаче Прага е доста по-напред в модернизацията на армията си. Тя отдавна разполага с модерен западен изтребител - "Грипен", който взе на лизинг. В началото на март договорът беше удължен с още 12 години. Българската армия пък вече 10 години се чуди дали да остане с МиГ-29, или да купи нов модел западен боен самолет. Този проект е една от целите на силите, които страната ни е договорила с НАТО още при влизането си, но постоянно отлага изпълнението й. Подобно на още 33 цели, които постоянно предоговаряме и отлагаме вече 10 години.
Критиките към чешката армията са отправени, въпреки че тя купи 90 бронирани машини Iveco, които използва в Афганистан. Тези, които използва нашата армия, са основно подарени от САЩ, както и купените седем машини М1117 ''Гардиън" през 2007 г. Миналата седмица стана ясно, че Вашингтон ни дава още 10 бронирани "Хамър"-а, но по този показател пак изоставаме от чехите.
В чешкия доклад има още редица критики като недовършени проекти за модернизация и нужда от подмяна на артилерията. Не на последно място упреците към чешката армия са за намаляването на бюджета за отбрана. През годините парите за армията са били съкратени с една четвърт. Същата е ситуацията и в България. При влизането си в НАТО за отбраната бяха заделяни 2% от БВП на страната. В момента този процент е под 1.5. През 2011 г. България беше на първо място сред страните от Централна и Източна Европа по намаляване на разходите за отбрана с 28%. Не случайно след разговорите си с Расмусен държавният глава заяви, че трябва да върне бюджета за отбрана поне на 1.5% от БВП.
Дали властите в България ще прочетат ясно критичния доклад на НАТО и ще се вслушат в думите на Расмусен, ще видим. В противен случай вероятно отново ще се направят на изненадани, когато Брюксел забрави дипломатичния език и ясно покаже, че България може да бъде изключена от алианса. Което може и да е целта им.