:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,661,788
Активни 472
Страници 4,353
За един ден 1,302,066
Съвет

Бедността ще намалее само чрез нови работни места

Т.нар. политика на доходите включва не просто преразпределение, но и намеса на трудовия пазар, която е уж в полза на работещите, но всъщност оскъпява труда
МУТРИ
Петър Ганев
Данните за бедността и неравенството на регионално ниво в страната невинаги привличат внимание, макар да водят до интересни наблюдения. Знае се, че всеки пети българин попада под линията на бедността, но регионалните различия често се пренебрегват - например във Видин и в Сливен на практика всеки трети е под линията на бедността. Нещо повече, всяка област си има своя линия на бедността, която се формира спрямо средния доход в самата област, тоест това е измерение на относителната бедност в рамките на отделните области. Линията на бедността във Видин е почти два пъти по-ниска спрямо тази в столицата и въпреки това във Видин относителният брой на хората, попадащи под тази линия, е два пъти по-висок спрямо този в София. Означава ли това, че когато една област се развива, подоходните неравенства намаляват и обратното - липсата на развитие води ли до неравенство в доходите?

Тук трябва отново да направим уговорката, че линията на бедността в България мери относителната бедност, тоест неравенствата, тъй като тя се формира спрямо медианния доход или казано по-просто, беден е този, който изостава твърде много спрямо останалите. При всичките условности на данните, общата картина за областите в страната по-скоро дава положителен отговор на поставените по-горе въпроси - по-богатите области, тоест с по-висок БВП на човек от населението, са обикновено и тези с по-малък дял на хората, попадащи под линията на бедността за областта или с по-малко относително бедни. Подобна е и картината с неравенството, измерено чрез съотношението на най-богатите към най-бедните 20% от домакинствата в областите. Това съотношение варира от 3.5 пъти в Благоевград до над 10 пъти във Видин, Пазарджик и Сливен.

Все пак и в двете сравнения има примери за бедни области, които стоят добре от гледна точка на неравенството, но почти липсват примери за богати области, които изпъкват като неравни. Кърджали и Ловеч например са бедни области, които обаче стоят добре по отношение на неравенството. Стара Загора пък е пример за по-скоро богата област, която обаче не стои добре в данните за неравенството. Общата картина обаче не показва някаква противопоставяне между развитието и неравенството. Всички тези наблюдения общо взето се потвърждават и ако вземем коефициента на заетост на областно ниво.

Казаното дотук допълнително се засилва, ако вместо БВП на човек от населението използваме коефициента на заетост. Тук тезата е, че повечето работни места водят и до свиване на неравенствата, което отново по-скоро намира потвърждение в данните. По-интересното е, че има много силно изразена връзка между коефициента на заетост и самото ниво на линията на бедността, тоест повечето работни места вдигат медианния доход и съответно летвата на бедността, но и оставят по-малко хора под тази линия. Ето още един аргумент защо фокусът на политиките за намаляване на бедността трябва да е върху новите работни места, а не както традиционно попада върху т. нар. политика на доходите. Последната често включва не просто преразпределение, но и намеса на трудовия пазар, която е уж в полза на работещите, но всъщност оскъпява труда и пречи на новите работни места, особено в изостаналите региони.

Снимка: БГНЕС
Кърджали и Ловеч например са бедни области, които обаче стоят добре по отношение на неравенството. Стара Загора пък е пример за по-скоро богата област, която обаче не стои добре в данните за неравенството.
24
2488
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
24
 Видими 
27 Април 2014 19:28

Петър Ганев, Институт за пазарна икономика
МУТРИ

27 Април 2014 19:43
Когато почти всички годни да работят емигрират какво ще разпределяте???
27 Април 2014 19:54
Означава ли това, че когато една област се развива, подоходните неравенства намаляват и обратното - липсата на развитие води ли до неравенство в доходите?
А не е ли......голямото неравенство в дохода води до спиране на икономическото развитие?
27 Април 2014 20:00
ми нали таковата стойнев и орешков обещаха 250000 работни места - ето мвр вече назначава селски пъдари.
27 Април 2014 20:00
оф топик.....не е ли време за "черни" икономисти,че да внесат малко цвят....?Много бозави наш'те напоследък(не броим Кодтов-ама той да затвърди правилото)Натисни тук
27 Април 2014 20:55
Бедността ще намалее само от даване на пари "на калпак" - така хората ще се съвземат и ще могат да си търсят работа... Аман от опити за създаване на работни места, при които се харчат огромни средства...
27 Април 2014 23:54
Т.нар. политика на доходите включва не просто преразпределение, но и намеса на трудовия пазар, която е уж в полза на работещите, но всъщност оскъпява труда
Чудя се кога от НПО хранилката т.нар. "Институт" за посредствени икономисти (ИПИ) ще са по-доволни:
1. Ако стойността на "стоката" труд стане равна на 0, т.е. ако работещите не получават заплати
2. Ако стойността на "стоката" труд стане отрицателна, т.е ако работещите си плащат, за да ходят на работа
Мисля си, че вътрешно им се иска второто, ама ги е срам да си признаят.
Гледането на труда като на "стока" е показателно за ценностната система на подобни "експерти". Едно време трудът е превърнал мамуните в хора, сега пазарната икономика и такива като ИПИ се трудят да превърнат хората в мамуни...
27 Април 2014 23:58
Бедността ще намалее само чрез нови работни места
глупости!!! и сега е пълно с работещи бедни.
27 Април 2014 23:59
Петьо, Петьо, не те сещам от къде идеш и накъде си се запътил, Синко...
Това никак не е добре, но и нищо лично...
28 Април 2014 00:34
Не само.
Пробвай да даваш по 300 лева на месец на всички и гледай какво става. Бедноста ще изчезне ... и което е странно - и богатството заедно с нея.
Е, стоките за тези 300 лева ще изчезнат също - кой е луд да бачка за 300 лева (т.е. за 600 = 300 безусловни + 300 изработени).
Или няма да изчезнат ?
Дали пък няма да се увеличат стоките и услугите в други специализирани ниши, защото всеки може да работи за удоволствие, а не да изкара насъщния ?
Кой знае ... зависи от това колко са мързеливците и колко - креативните личности в обществото.
28 Април 2014 08:30
и сега е пълно с работещи бедни.

"Работещите" богати "нямат" пари, за да им плащат адекватно изработеното.
28 Април 2014 09:03
'уж в полза на работещите, но всъщност оскъпява труда и пречи на новите работни места'
Също в полза на бюджета, изкарвайки на светло 'сиви' доходи.
28 Април 2014 09:16
Ето още един аргумент защо фокусът на политиките за намаляване на бедността трябва да е върху новите работни места, а не както традиционно попада върху т. нар. политика на доходите.

Ъхъ, и аз знам, че за да не съм гладен, трябва да се нахраня, а не да слушам или чета какво не трябва да ям...
28 Април 2014 09:21
Ех, myrmorko, ще ти нарисуват огнище, печено пиле, ще прочетеш д-р Зайка Байкова какво ти препоръчва да ядеш - и готово! Хем няма да се хабиш да ядеш, хем ще си мислиш, че не си гладен!
28 Април 2014 09:30
Ганев, седни си, слаб две.
Бедността ще намалее не с нови работни места, а ... с нови заплати.
Чувал ли си за работещи бедни, момко ?
Е, нали работят, що са бедни.
Иди, чети цяло лято и наесен на поправка.
28 Април 2014 09:31
Чувал ли си за работещи бедни, момко ?
Е, нали работят, що са бедни.
Иди, чети цяло лято и наесен на поправка.
Явно е чувал само за неработещи богати.
28 Април 2014 11:37
А бе колко често ще четем как някой открива колелото? ( не велосипеда)
28 Април 2014 12:17
Пари на калпак няма да помогнат, ще отидат в кръчмата. По добре е даването на стоков кредит. Поне да не допускаме гладуващи, при положение, че ЕС изхвърля по 90 милиона тона храни.
28 Април 2014 13:17
„Бедността ще намалее само чрез нови работни места”

Този демонстрира,че е достатъчно глупав /необходимо и достатъчно условие/ за да бъде „старши икономист” в някакъв Институт за Проваляне на Икономика - където стане. Тук стана и този институт беше излишен. Старшият икономист прави смешен извод, който е в противоречие със заглавието на „нАучната разработка”. „....намеса на трудовия пазар /политика за това/, която е уж в полза на работещите, но всъщност оскъпява труда и пречи на новите работни места, особено в изостаналите региони.” Преведено означава,че трябва да се води „политика” за разкриване на нови работни места в изостанали райони, които да са с ниски доходи за да може въобще да се разкрият. Каква ли е тази икономика? Ами нашата,нали такава „икономика” направи политиката тук. Няма нужда от нАучно обяснение.Създаването на работни места не е самоцел,а следствие от икономическо развитие, условия за което трябва да създава държавата – нарича се икономическа политика.

Siol En

„....зависи от това колко са мързеливците и колко - креативните личности в обществото.”

Във всяко общество има и умни,и тъпи,и мързеливи,и креативни и всякакви други модели. Важно е креативните да управляват. Когато креативните не могат да се появят в управлението на държавата по Default броят на мързеливите и креативните в обществото е без значение. Въпреки очевидните резултати,съсредоточих се специално, но не можах да се сетя за креативни личности в управлението на държавата ни в продължение на вече 25-та година промени...... Сетих се за общо 7-8 креативни пребивавали в НС. Прерових държавните глави,премиерите,председателите на НС и не открих нито един. Не съм търсил в КС,прокуратура и цялата магистратура понеже е губене на време. То и за другото търсене,но все пак. Какво стана с използването на креативните? Смешно е да се мисли,че щом някой е емигрирал значи той задължително е креативен, има достатъчно примери за обратното. Или нещо бъркам за управлението? Може ли някой да помогне и да ми припомни за поне една креативна личност в управлението на държавата след толкова много избори в търсене на креативни? Или търсехме други за избор?
28 Април 2014 13:27
Бедността ще намалее само чрез нови работни места

Създаването на нови работни места (които не са субсидирани) е добре. Но само то едва ли ще реши проблемите с бедността и купищата им производни. За да намалее бедността е необходимо минималната цена на труда да надхвърля с минимум 50% линията на бедността. Щото иначе възпроизводство - йок. А дори и да го има - ще е в отчайваща бедност. В момента нетната минимална работна заплата надхвърля линията на бедността (доста спартански изчислена) с по-малко от 6%. Така че Ганев - оди се
28 Април 2014 15:05
Докато такива като този еб.....ник определят и дават съвети каква икономическа политика да води държавата, пари йок.Нито един от тези самозвани икономически експерти няма нито една публикация в някое от авторитетните икономически издания. Аман от такива ментета даващи акъл.
28 Април 2014 15:52
***
29 Април 2014 06:15
Ами вярно е, че бедността ще намалее, ако има работни места. Но не е решение да се работи без пари и само за слава и кух комат хляб. За да се отчита някаква дейност.. Трябва най-после да се разбере, че не всеки става за бизнес и не всичко е бизнес. Задържането на бройките работни места през неплатени данъци, ниски и неплатени заплати всъщност е катастрофа. За да има истински работни места, трябва да има работеща и печеливша икономика, която да е в състояние да плаща навреме и нормални заплати. Всички други фирми трябва да отидат в коша за боклук! Тези от ИПИ кога ще отговорят защо при тези ниски данъци бизнеса ни не става за нищо??????????? Не е ли проблема, че той е неграмотен и некадърен, за което все обвинява работниците си?! Ако те/ ИПИ са такива умници, нека измислят какво може да се произведе в Бг и как. Да обучат желаещите какво значи бизнес, пазар и пр. Щото с тарикати и далавераджии на дребно тази държава няма да тръгне напред никога! Работника може да го обучиш и за 3 месеца, но да се прави бизнес е висш пилотаж, това не е работа за всеки!
29 Април 2014 10:24
Само яденето ще спаси човечеството от гладна смърт. Факт!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД