Жителите на казанлъшкото с. Розово прогониха в събота три семейства от общо 17 сирийски бежанци от наетата от тях къща. Хората от Розово бяха поставили срок до понеделник имигрантите да си тръгнат. В противен случай заплашваха с по-радикални протести и не изключваха да се стигне и до насилие. Сирийците със статут на бежанци бяха наели къща в Розово, но местното население почти се вдигна на бунт заради присъствието им. Постъпката на селото предизвика вълна на възмущение в групата "Приятели на бежанците" във "Фейсбук" и бе определена като "фашистка" и "антиевропейска".
Миналата седмица правозащитната организация "Хюмън райтс уоч" публикува доклад, в който се твърди за редица случаи на насилие срещу имигранти на българската граница с Турция. Вътрешният министър Цветлин Йовчев обаче обяви доклада за неверен, а вчера същата теза повтори и председателят на Агенцията за бежанците Николай Чирпанлиев. "Имаме информация, че т.нар. каналджии, чийто бизнес с нелегални имигранти за милиони прекратихме, правят всичко възможно да въздействат на общественото мнение. Много е възможно те да са алармирали международните организации", разпали се Чирпанлиев пред БНР.
"В доклада няма нищо вярно", категоричен е Чирпанлиев. Данните били от миналата година. Той допълни, че не разбира откъде правозащитната организация получава информация, още повече че официалната му среща с представителите й била насрочена за днес. "Те искат тепърва да влязат в нашите центрове, след като преди седмица вече са заявили пред медиите, че процедурата за даване на статут е неадекватна", обяви Чирпанлиев.
"От "Хюмън райтс уоч" дойдоха при мен през декември един мъж и една девойка, които ми показаха снимки от нашия център в Харманли. Те извършиха измама", обвини Чирпанлиев. И обясни, че "пуснати от нашия комендант, те са организирали една група хора, вкарали са ги в една от сградите, които се ремонтират, без прозорци, без врати. Накарали са ги да налягат по земята и ми показват снимки как някаква жена се залива със студена вода. Просто бях толкова потресен, такъв цинизъм".
ГЛЕДНА ТОЧКА
По думите на шефа на агенцията България е на едно от първите места в света по качество на процедурите за даване на статут на бежанец. Той разясни, че ведомството му разглеждало по около 1500 молби на месец, при това с много по-малко служители, отколкото в Западна Европа. "Близо 70% от хората в центровете са с уреден статут на бежанци и могат да живеят където искат в България или ЕС. Те обаче стоят в центровете, след като 4 месеца протестираха, че ги бавим", каза Чирпанлиев. Според него причина за това е, че бежанците едва сега установили ограничението от 3 месеца за пребиваване в Западна Европа.