:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,748,852
Активни 446
Страници 5,319
За един ден 1,302,066

Започват споровете за Кодекса на труда

Утре е първият сблъсък в тристранката по над 30 предложения на бизнеса и синдикатите за промени в основния трудов закон
Снимка: Архив СЕГА
Синдикати и работодатели предлагат над 30 промени в Кодекса на труда, въпреки че само преди месец бяха обнародвани най-новите поправки в него - за стажантските договори.
Разнопосочните предложения на бизнеса и синдикатите за промените в Кодекса на труда ще обсъжда утре националният съвет за тристранно сътрудничество. Преговорите очевидно няма да са леки, защото партньорите вече остро коментираха предложенията и не изглежда да намират пресечни точки за повечето от тях. От правителството продължават да мълчат по идеите повече от три месеца.

Напълно противоположни са исканията за работното време. Бизнесът иска повече възможности за извънреден труд, който сега с някои изключения е забранен, а синдикатите, обратно, предлагат нови ограничения. Едната тема е сумарното отчитане. При него, вместо да се определя работното време ден за ден и по седмици, се дава право на труд до 12 часа на ден в рамките на 6 месеца. БСК предлага този срок да се увеличи на 12 месеца. КНСБ обаче внася текст сумарното отчитане да се ограничи само до фирми с непрекъснато производство. В мотивите си синдикатът посочва, че тази възможност се е превърнала в "универсална врата" за заобикаляне на изискванията за работното време, почивките и т.н. КТ "Подкрепа" също има предложения за ограничения - да се въведат твърди почивни дни при такъв режим на работа, работодателят да дава обосновка преди въвеждането му и най-вече да се предвиди допълнително заплащане както тук, така и при работата на смени.

От КНСБ предлагат свой вариант на по-гъвкаво работно време в условията на криза, който едва ли ще се приеме радушно от бизнеса - работодателят да има право да пуска работниците в неплатен отпуск до 3 месеца в годината, но срещу обезщетение от 2/3 от възнаграждението му.

Отпуските са другата тема, по която бизнес и синдикати трудно ще се разберат. Работодателите например искат да се премахне правото на 40 дни платен годишен отпуск за 2-те години майчинство, докато синдикатите даже предлагат нови възможности - например неплатеният отпуск до 6 месеца за гледане на дете до 8 г. да се превърне в платен.

Подобна е ситуацията и по отношение на бюрокрацията. Докато бизнесът иска срокът за регистрация на трудовия договор в НАП да се увеличи от 3 на 7 дни и да отпадне задължението да се уведомява Инспекцията по труда при удължаване на работното време, КТ "Подкрепа" предлага нови задължения - за регистрация на правилника за вътрешния трудов ред и вътрешните правила за работната заплата в ГИТ.

На споровете едва ли ще помогнат и взаимните искания за ограничаване правата на другата страна. Докато КНСБ и КТ "Подкрепа" искат по-голямо влияние на синдикатите, работодателите внасят редица искания срещу тях, включително и да отпадне задължението да им предоставят безвъзмездно имоти за профсъюзни функции.

Очаквано синдикатите вече заплашиха с бунтове, ако управляващите застанат на страната на работодателите.

СИВА ИКОНОМИКА

В пакета от предложения на работодателските организации е включен текст да се предвиди санкция за работник при съгласие да работи при прикрит размер на възнаграждението. Санкцията трябва да е трикратен размер на личните осигуровки за пенсия и здраве, като парите да се превеждат по сметките на НОИ и НЗОК. Повдигането на тази тема е любопитно, като се има предвид, че преди две години съдът отхвърли подобен текст в КТ, но за работа без договор. Един от мотивите на магистратите тогава беше, че от служител без договор ползата е само за работодателя, който пести от данъци и осигуровки.
9
2536
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
27 Април 2014 20:05
Като няма работни места, никъв кодекс не помага. Ако на бизнеса започнат да не му достигат специалисти в разни области, сами ще се сетят да предлагат по- добри условия. Ама това с платените отпуски за деца, празници и др.п- да ги плаща държавата,като и трябват
27 Април 2014 20:44
Тези си играят някакви детски игрички...
27 Април 2014 22:07
Трябва да се премахнат всички ограничения касаещи труда - каквото се договорят страните - това.МРЗ,осигуровки ,отпуска,платена ,неплатена -пълни глупости.Колкото повече се натиска бизнеса административно - толкова по-малко работа ще има и по-малко ще се плаща на държавата.Държавата направи всичко възможно да ни убеди ,че е неадекватна и общо взето е враг.Всеки разумен човек отдавна трябва да се спрял да плаща каквито и да е данъци в БГ.
27 Април 2014 22:25
само не разбрах с какво точно се занимава тоя бизнес....какъв продукт произвежда!!!
28 Април 2014 10:04
С тоя кодекс - само далавери ще се произвеждат от фирмите. Щото нормалните фирми, дето произвеждат ще фалират.
28 Април 2014 11:25
Очаквано синдикатите вече заплашиха с бунтове, ако управляващите застанат на страната на работодателите.
Тези синдикати освен с бунтове с какво друго могат да палшат?
28 Април 2014 15:03
Тия тунеядци дебила тренчев и оня фъфлек другия за какво всъщност съществуват? Да се правят на революционери?
В същото време за да уволня някой от когото не съм доволен трябва да съкращавам щата и нямам право да наема друг на неговото място щото този тунеядец има права. само той щом като е назначен да си седи до гроб абониран за работното място... и как ще стане така, че свестния да си намери работа а неграмотния и мързеливия да го засилим на бюрото по труда?
После нямало рабтни места, няма ида има аз никога вече няма да наема на трудовдоговор ако ще и айщайн да дойде на интервю. Да си отварят бизнес да си дават високи заплати, ние ще караме на собствени сили..
Примерно бахура, как се уволнява таково животно?
29 Април 2014 00:01
Алън, не си прав, можеш да уволниш всеки, без да съкращаваш щата - 1 месец предизвестие, не е нужно да посочваш никакви причини за уволнението, просто му пускаш предизвестие.
29 Април 2014 09:16
Какъвто "бизнеса", такива и синдикатите. Мърши!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД