Синдикати и работодатели предлагат над 30 промени в Кодекса на труда, въпреки че само преди месец бяха обнародвани най-новите поправки в него - за стажантските договори. |
Напълно противоположни са исканията за работното време. Бизнесът иска повече възможности за извънреден труд, който сега с някои изключения е забранен, а синдикатите, обратно, предлагат нови ограничения. Едната тема е сумарното отчитане. При него, вместо да се определя работното време ден за ден и по седмици, се дава право на труд до 12 часа на ден в рамките на 6 месеца. БСК предлага този срок да се увеличи на 12 месеца. КНСБ обаче внася текст сумарното отчитане да се ограничи само до фирми с непрекъснато производство. В мотивите си синдикатът посочва, че тази възможност се е превърнала в "универсална врата" за заобикаляне на изискванията за работното време, почивките и т.н. КТ "Подкрепа" също има предложения за ограничения - да се въведат твърди почивни дни при такъв режим на работа, работодателят да дава обосновка преди въвеждането му и най-вече да се предвиди допълнително заплащане както тук, така и при работата на смени.
От КНСБ предлагат свой вариант на по-гъвкаво работно време в условията на криза, който едва ли ще се приеме радушно от бизнеса - работодателят да има право да пуска работниците в неплатен отпуск до 3 месеца в годината, но срещу обезщетение от 2/3 от възнаграждението му.
Отпуските са другата тема, по която бизнес и синдикати трудно ще се разберат. Работодателите например искат да се премахне правото на 40 дни платен годишен отпуск за 2-те години майчинство, докато синдикатите даже предлагат нови възможности - например неплатеният отпуск до 6 месеца за гледане на дете до 8 г. да се превърне в платен.
Подобна е ситуацията и по отношение на бюрокрацията. Докато бизнесът иска срокът за регистрация на трудовия договор в НАП да се увеличи от 3 на 7 дни и да отпадне задължението да се уведомява Инспекцията по труда при удължаване на работното време, КТ "Подкрепа" предлага нови задължения - за регистрация на правилника за вътрешния трудов ред и вътрешните правила за работната заплата в ГИТ.
На споровете едва ли ще помогнат и взаимните искания за ограничаване правата на другата страна. Докато КНСБ и КТ "Подкрепа" искат по-голямо влияние на синдикатите, работодателите внасят редица искания срещу тях, включително и да отпадне задължението да им предоставят безвъзмездно имоти за профсъюзни функции.
Очаквано синдикатите вече заплашиха с бунтове, ако управляващите застанат на страната на работодателите.
СИВА ИКОНОМИКА
В пакета от предложения на работодателските организации е включен текст да се предвиди санкция за работник при съгласие да работи при прикрит размер на възнаграждението. Санкцията трябва да е трикратен размер на личните осигуровки за пенсия и здраве, като парите да се превеждат по сметките на НОИ и НЗОК. Повдигането на тази тема е любопитно, като се има предвид, че преди две години съдът отхвърли подобен текст в КТ, но за работа без договор. Един от мотивите на магистратите тогава беше, че от служител без договор ползата е само за работодателя, който пести от данъци и осигуровки.