След като миналата седмица международната правозащитна организация "Хюман Райтс Уоч" обвини България в насилствено връщане на бежанци през турската граница, то вчера бяха оповестени и подробности от доклада с разкази на потърпевши. В документа от 84 страници са включени разказите на 177 бежанци, търсещи убежище, и мигранти както у нас, така и в Турция. От тях 41 са дали подробни свидетелства за 44 случая, включващи най-малко 519 души, при които български гранични полицаи ги задържат и незабавно връщат, в някои случаи чрез насилие.
Афганистанец, търсещ убежище и интервюиран в Турция през януари, разказва как гранични полицаи са започнали да го бият веднага щом са го заловили с още няколко човека и за доказателство показва белезите си на анкетьорите на "Хюман Райтс Уоч". "След като ме биха, полицаите ме заведоха при техния началник, който посочи към ботуша си, като че ли заради мен ботушът му беше мръсен", разказа той. "Затова той нареди на войника да ме бие. Първо той ме удари с юмрук в стомаха и след това с приклада на автомата си по гърба ми, така че аз паднах, след което той ме срита в гръдния кош, докато лежах. Една кост в долната част на гърба ми е счупена... Продължаваха да ме бият по главата и гърба. Първо един войник, после още един. Опитах се да избягам, но те ме хванаха и ме биха още повече. Дори не мислех за болката, всичко, за което се притеснявах, беше жена ми и детето. Когато стигнахме границата, войникът ни показа посоката към Турция", завършва разказа си афганистанецът.
"Затръшване на врата пред бежанците не е начинът за справяне с увеличения брой хора, търсещи закрила", коментира програмният директор за правата на бежанците към организацията Бил Фрелик. Той отбелязва, че от началото на годината условията за прием на бежанци са се подобрили в сравнение с края на м.г., но това се дължи основно на намалението на бежанците - с 27%. Фрелик отбелязва, че тези подобрения не са впечатляващи в контекста на отношението на властите към тези хора, което противоречи на задълженията на страната по отношение на правата на човека и законодателството, засягащо бежанците.
В края на миналата седмица от МВР и от "Гранична полиция" отрекоха обвиненията на организацията. Шефът на ресорната агенция дори изтъкна, че сме на едно от първите места в света по качество на процедурите за даване на статут на бежанец.
ЗА ПРИМЕР
Публикуваният доклад съвпада с одисеята на три семейства бежанци, които наеха къща в казанлъшкото село Розово, но само след тридневен престой бяха прокудени от местните хора. Жителите на Розово настояват, че селото им е "чисто" и в него могат да живеят само етнически българи и християни.
От тях 41 са дали подробни свидетелства за 44 случая, включващи най-малко 519 души, при които български гранични полицаи ги задържат и незабавно връщат, в някои случаи чрез насилие.
т.е 41 човека расказват за 44 случая, в някои от които и с насилие? Колко са тези няколко случая и какви са доказателствата? Щом са изминали 3000км и са платили на каналджии не може ли и да са си измислили драма та барем ако номера с "дечицата с грейнали личица" не мине, да мине този онеправданите изтерзани.
Затръшване на врата пред бежанците не е начинът за справяне с увеличения брой хора, търсещи закрила", коментира програмният директор за правата на бежанците към организацията Бил Фрелик.
Освен ако нямаш по-добро предложение Бил, то явно това е най-добрият начин и аз плътно заставам зад граничните полицаи.