:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,685,608
Активни 757
Страници 28,173
За един ден 1,302,066

Малките фирми пак ще имат срок за ползване на отпуска

Социалните партньори тепърва ще обсъждат най-спорните предложения за промени в Кодекса на труда
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Социалният зам.-министър Светлана Дянкова спори с вицепрезидента на КНСБ Чавдар Христов.
Платеният годишен отпуск в малките фирми ще трябва да се ползва до 6 месеца след календарната година, за която се полага. Ако работодателят не разреши вземането му в този срок, служителят ще има право да го вземе, когато реши в рамките на 2-годишната давност и с 2-седмично предизвестие. Този текст се очаква да замени облекчението за фирмите с персонал до 10 души да не правят вече задължителен график за отпуските като останалите. Такова условие имаше и преди в Кодекса на труда, но беше махнато при въвеждането на графика.

Промените в реда за ползване на отпуските в малките фирми са сред четирите пункта, по които има съгласие между работодатели и синдикати, обяви вицепремиерът Зинаида Златанова. От изявленията на двете страни и от протоколите на комисиите към тристранката обаче не личи да има такова. Работодателите подкрепят предложението на социалното министерство за отпадане на графика и за 6-месечния срок, но синдикатите са против и даже искат увеличение на давността от 2 г. с половин година. Вчера КНСБ излезе и с алтернативна идея графиците да отпаднат за всички фирми, но с тях да отпадне и давността за ползването на почивката.

Освен за графика за отпуските социалните партньори са се договорили и за въвеждането на електронно трудово досие на работника, където ще се събира информация за длъжността му, за реда, по който синдикалните организации ще получават информация от работодателите, както и за сключване на споразумения между двете страни след преценка на държавата по въпросите на трудовите и осигурителните отношения. По тези позиции на социалното министерство бе възложено да напише текстовете за изменение на КТ.

Големият пакет с предложения в някои от най-важните текстове на кодекса обаче очаквано остава за неопределеното бъдеще. В обобщения вариант има около 400 идеи на бизнеса и синдикатите. Вчера те не са дебатирани по същество, а ще се разпределят тепърва на две работни групи. Сред исканията имаше за по-гъвкаво работно време, повече възможности за извънреден труд (на работодателите), съответно повече почивки и допълнителни плащания (от синдикатите). Имаше идея и служителят да понася санкция, ако склони да получава част от възнаграждението си под масата.

ОТЛАГАНЕ

В тристранката вчера не е станало дума и за нашумялото искане на КНСБ за още 6 месеца платен отпуск на всеки родител до навършване на 8-годишна възраст на детето. Този отпуск съществува и сега, но е неплатен. Идеята тепърва ще се обсъжда в комисиите към НСТС, но работодателите са категорично против. "Това би струвало по 360 млн. лв. годишно на бизнеса. Откъде да ги вземем тези средства? Това означава, че малките предприятия трябва направо да ги разпуснем", коментира Димитър Бранков от БСК. Председателят на НОИ Бисер Петков каза, че не са искани разчети за подобна мярка. Нещо повече - бизнесът иска по време на майчинството да не се полага платен отпуск, за да не се трупа отпуск върху отпуск.
3
1477
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
29 Април 2014 21:11
Реставрация. Тия всичко съботират и унищожават. Лошото е, че им се удава и има хора които даже и ръкопляскат.

--
Блог
29 Април 2014 23:51
Трябва да се гласува само един-единствен закон с една точка:
"Точка единствена: С настоящият закон се отменят всички закони, законови поправки и постановления и други подзаконови актове, направен при управлението на Герб."
Докога ще чакаме?
30 Април 2014 18:37
Бъркотия! Кой, какво иска и защо? Очевидно има някакво напрежение между труда и капитала.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД