:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,685,566
Активни 743
Страници 28,131
За един ден 1,302,066

Делото за имението "Ситняково" се протака заради вещите лица

Снимка: Борислав Николов
Ситняково
Процесът за собствеността на имението "Ситняково", който държавата води срещу бившия премиер и наследник на последните български царе Симеон Сакскобургготски, сестра му Мария-Луиза Хробок и техни братовчеди, беше отложен за осми път вчера заради неясна и непълна техническа и оценителна експертиза на имота. Оказа се, че тримата експерти не са отговорили на поставените им от съда въпроси и са дали оценките си "на око" (по думите на един от експертите).

Съдия Емилия Донкова даде допълнителни задачи на вещите лица, а адвокатите на двете страни поискаха нови експерти въпреки риска делото да се проточи още. Съдията обяви, че ще се произнесе по-късно по това им искане, и отложи делото за 1 юли. Магистратът отказа и да отиде на място в имението за оглед заедно със страните и експертите. Отговорите на тази експертиза ще са ключови при постановяването на решението по делото.

Искът на държавата е за собствеността на имението, в което влизат дворец, постройки за свитата и за прислугата с обща площ от 580 кв. м, караулно помещение от 199 кв. м и кухня от 81 кв. м, които се намират на площ от 20 368 кв. м. Държавата настоява да получи и обезщетение от 70 014 лв. за добивите от имотите и входна такса за посещенията на двореца, както и за ползването му.

В исковата молба на държавата се твърди, че тя притежава сградите, които са построени с държавни средства от Интенданството на цивилната листа. Сакскобургготски твърди, че държавата нито е построила имотите, нито ги притежава. Сградите били построени върху общинска земя от цар Фердинанд и били негови до абдикацията му на 3 октомври 1918 г., след това били владени от цар Борис III, а след смъртта му - от царица Йоана до 16 септември 1946 г., когато семейството е принудено да напусне България.

Освен за двореца "Ситняково" се водят дела и за собствеността на "Саръгьол", "Царска Бистрица", "Врана", гори в Рила и земи край софийското с. Лозен.
2828
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД